AKUPUNKTUR NEDİR?

Bitkisel Tedavi 03 Mart 2010
438

AKUPUNKTUR NEDİR?

TARİHÇESİ

Acus (iğne), punktura (batırmak) anlamına gelmektedir. Vücudun belli noktalarına (Akupunktur), özel ince iğneler kullanılarak gerçekleştirilen en eski ve doğal tıp sistemidir. Kullanılan iğneler ilaç enjeksiyonunda kullanılan iğnelerden çok daha ince ve uçları onlarınki kadar keskin değildir. Akupunktur diğer Medical tedaviler kadar etkili ama yan etkisiz bir metoddur. Bir çok ülkede binlerce yıldır değişik şekillerde uygulanmaktadır.
Geleneksel Çin tıbbın’da, 5 element, 6 enerjisinden yararlanarak, dermatomlar, kulak, el, scalp akupunkturu şeklinde uygulanır. Değişik hastalıklarda farklı stiller üstünlük gösterir ( Felçde Scalp akupunkturu gibi). Kullanılacak teknik tamamem uygulayan doktorun deneyim ve eğitimine bağlıdır.
TARİHÇE:
İlk doğuşu 5000 sene öncelerine dayanır. M.Ö. 250 yıl evvel yazılan Hugandi Nei Ching adlı kitap ilk yazılı bilğileri içerir. II Cshang Hanedanı dönemine ait arkeolojik kazılarda tıbbi konuların anlatıldığı taşlar ve iğneler bulunmuştur. Noktaların yerleşimini gösteren şemalar ilk olarak M.S. 317-581 yılları arasında çizilmiştir.

Avrupa’ya ilk bilgiler ve kitaplar M.S. 1600 yıllarında geldi, Fransa, İngiltere, Almanya ve Avusturya’da ilk kitaplar basıldı. ABD’nin ilgisi 1972’de Cumhurbaşkanı Nixon’ın Çini resmi ziyareti sırasında ekipte hastalanan bir kişinin akupunktur anestesisiyle ameliyat edilmesiyle başladı. Amerikalı Doktorlar gruplar halinde gelip Akupunkturu Çin’de öğrenmeye başladılar.

Batı tıppıda M.S. 1600 yıllarında Çin’de öğrenilmeye başlandı çinliler o zaman a dek tüm sağlık problemlerini akupunkturla giderdiler.
1991 de Akupunktur yönetmeliği çıkartıldı ve Sağlık Bakanlığı yeterli gördüğü hekimlere uygulama ruhsatı verdi. Şu anda yasal olarak uygulanmaktadır.

AKUPUNKTUR NASIL YAPILIR VE NASIL İŞLER?
Akupunkturda asıl olan yaşam gücü (chi) nin aktığı varsayılan kanallar üzerindeki akupunktur noktalarının uyarılmasıdır ve tıkanıklık varsa açılması. Bu uyarılar başta iğnelerle (altın, gümüş, çelik gibi metallerden yapılmış) olmak üzere laser ışınları göndermekle, yapılan iğnelere elektirik akımları (elekrostimulasyon) vermekle, noktaları ısıtmakla (Moxibisyon) ve masaj yolluyla (Akupressur) gerçekleştirilir.

Vücutta 1000 yakın nokta vardır ve her birinin fonksiyonu ayrıdır. Birde kulaklarda hastalık hallerinde ortaya çıkan noktalar vardır. (Korrespondant N.) Muaynede hasta için uygulanacak noktalar tespit edilir, bir tedavi programı çıkartılır ve hastaya has noktaları seçilen teknikle uyarılır.
NASIL İŞLER?
Üç önemli mekanizma vardır.
1. Vücut kimyasallarını harakete geçirir, özellikle doğal ağrı kesiciler.
2. Sinirleri etkiler ve yararlı reflex cevaplarının oluşmasına neden olur.
3. Vücudun doğal elektro-manyetik alanlarına etki eder.
4. Hormon ve sinir sistemin dengeler.
5. Metobolizmayı dengeler.

Ağrıyı gidermesinin nedeni doğal opiatların artmasına bağlıdır. Ancak astım, irritable kolon ve kalp hastalıklarında kalıcı etkileri olduğu görülmüştür. Buna göre görülüyorki opiatlar sadece Merkezi sinir sisteminde değil, aynı zamanda periferik sinirlerde, akciğer vasküler yatağında, bağırsakta, beyaz kan hücrelerinde de etkilidir.

Akupunktur sadece opiatları değil diğer vücut kimyasallarınında salgılanmasını sitimule eder. Bu salınımlar negatif Feed-Back mekanizması ile çalışır. Noradrenalen, serotonin, neurotransmitter maddeler, hipofizer-hipotalamik hormonlar, troid, surrenaller, gonadal hormon sentezlerini düzenler.
Akupunktur un etkisi kesinlikle plasebo değildir. Vücudu destekler bu yüzden vücut kendi kendini onarır, dışarıdan suni bir kimyasal verilmediğinden yan etkisi yoktur, aksine temel amacı vücut dengesini sağlamaktadır.

İĞNELER ACI VERİR Mİ?
Bir çok insan değişik deneyimler yaşar. Bazıları iğne batarken hafif bir ağrı hisseder, bazıları hiç bir şey hissetmez. İğneler yerleştirildikten sonra o bölgede yada vücudun başka bir bölgesinde künt ağrı, hissizlik hissedilebilir. Terleme ve ısınma olabilir. Bir çok insanda rahatlama ve gevşeme olur.

AKUPUNKTUR NEYİ TEDAVİ EDER?
Organlarda organik irreversible (geri dönüşümü olmayan) değişikliğe neden olmamış tüm hastalıklar akupunktur ile tedavi edilme olasılığına sahiptir. Akupunkturun semptom ( belirtilere) karşı değil, sebebe karşı bir tedavi yöntemi olduğunu unutmamak gerekir.
1. Ağrılı Romatizmalı Hastalıklar; Bel ve boyun ağrısı, sırt ağrısı, diz ağrıları, epikondilit ve tenis dirseği, deupuitren hastalığı
2. Kadın Hastalıkları; Amenore ( adet görememe), ağrılı adet görme, düzensiz adet görme, vaginismus, adet öncesi sıkıntılar (premensturelsendrom), doğum sonrası depresyonu.
3. Solunum Yolu Hastalıkları
Astım, sinüzit, otit, larenjit ve faranjit, az işitme.
4. Dermatoloji; Zona, egzema, ültiker, allerjik dermit, akne psoriazis (sedef) ve vitiligo
5. Sindirim Sistemi Hastalıkları; Mide ülseri, gastrit, karın şişmeleri ve gazları, bulantılar ve kusmalar, kolit , bilierdiskinezi, hepatit, hemorroid, kabızlık ve ishal ve diş ağrıları.
6. Kardioloji; ritim bozuklukları, hipertansiyon ve hipotansiyon, ödem ve filebitler.
7. Endokrin Hastalıkları; hipertiroid, obesite.
8. Nörolojik Hastalıklar; stress, neurasteni ve depresyon, uyku bozuklukları (uyuyamama, fazla uyuma ve uyuklama) migren, vertigo ve denge bozuklukları, kas hastalıkları, trigeminal neuraji, facial paralizi ve nevraljiler
9. Genito-uriner bozukluklar; Frijidite, cinsel fonksiyon bozuklukları (impotens), enuresie ve inkontinans.
10. Alışkanlıkların Tedavisi; Nikotin bağımlılığı, alkol, drog bırakma, fazla yeme ve yeme bozuklukları
11. Estetik alanda; Elektrocelulolipoliz ve elektrolifting, (yüz germe, popo kaldırma, selülit tedavisi)
12. Anezteside
Akupunktur bu hastalıklarda en az diğer tıp dalları kadar başarılı olabilmektedir. en önemli konu bu konuda yeterliliği bulunan (Bakanlığın yetkikli kıldığı) akupunktur hekimince uygulanmasıdır.

NE ZAMAN UYGULANMAZ?
Kanda pıhtılaşma problemi varsa, Radyoterapi ve kemoterapi yapılmışsa, tüketici hastalıklarda vücut bitik düşmüşse, sizofrenide,debilite, çok ağır depresyon, ağır psikoz halleri, mensturasyonun ilk günü, çok alkol almışsa tavsiye edilmez.

TEDAVİDE UYULMASI GEREKEN KURALLAR VAR MI? YASAKLAR
Tedaviden sonra alışılmışın dışında fazla yemek yemek, aşırı egzersiz, alkol alımı yasak, vücut Chi (enerji dengesini)sindirimi bozan yiyecekler (olmamış meyveler, çiğ etler, yağlı çekirdekler, sirke, turşu) yenmesi istenmez.
Hasta almakta olduğu ilacı birden bırakmamalıdır.
Madde bağımlılığı, sigara akupunktur etkilerine ters düşer. Bunlar bırakılmalıdır.
Tedavi boyunca kendinizi izleyiniz, bir sonraki seansda şikayetinizi belirtiniz. Yapmamız gerekeni bereberce konuşalım.
Hastalığınızı ve kaç seansta iyileşebileceğinizi sormayı unutmayınız ve düzenli aralıklarla tedavi olunuz.

AKUPUNKTUR’LA NİKOTİNDEN KURTULMA ŞANSINIZ VAR MI?
Nikotin hem lüks hem psikoaktif bir drogdır. İçimi alışkanlık yapar. Bağımlılar keyif için, problemlerle baş etmek için, alıştıkları için içerler.Ayrılmada duygusal, somatik, depressif, yeme ile ilgili problemler olabilir.
Tedavi detaylı bir psikoanalizlen beraber yapılmalı, davranışlar analiz edilmelidir. En önemli konu kişinin motivasyonudur. Kişi bu alışkanlığından kurtulmak istiyorsa yoksunluk semptomları akupuntur uyarıları ile giderilebilir. Tedavi ile, ilk günden itibaren nikotin almazlar. 3 seans uygulama genellikle yeterli olmaktadır. Başarı oranı koopere olan hastayla yüksektir

KİLO SORUNUYLA BAŞETMEDE AKUPUNKTUR
Artık fazla kiloların çok sayıda hastalığa davetiye çıkartığını hepimiz biliyoruz. Bu hastalıklar tansiyon, diyabet, safra kesesi taşları, diz ve bel ağrıları, depresyon, kalp damar hastalıkları v.b.
Kilo alımında önemli faktörlerin başında
1. Psiko-emosyonel nedenler geliyor. İnsanların %80’i stresle yiyeceğe sadırıyor. Bir eksojen patajen faktör olan psişik saldırı ile kişi strese giriyor. Tükenen endorfinlerin yerine konması için vücut endorfin yapımına giren maddeler içeren gıdalara yöneliyor. Gıdanın alımıyla birlikte endorfin ve anksiolitik maddeler vücutta salınıyor. Kişi rahatlıyor ama alınan gıda fazladan kaloriler vücutta yağa dönüşüp depolanıyor.
2. Malabsorbsion (kötü beslenme) Çok hızlı yeme, fast-food beslenme, ne yediğini bilmeden sadece yeme.
3. Organik nedenler, Organizma meydana gelen bir hastalıktan ileri gelen kilolar. Myxodemo (hypotrioid), post menapozal faktörler, insulinoma, gonadların iyi çalışmaması, over kistleri,böbreküstü bezi bozuklukları, herediter kan şekeri düşüklükleri gibi sebepler.
4. Alkol alımı. Alkol alımı organizmaya fazladan kalori yükü bindirmektedir. Alkolün 1 gramında 7 Kkalori vardır. Beraberinde yenilen yiyeceklerde fazla kalori alınmasına neden olur.
5. Postoperatif (Ameliyat sonu) ve postpartum (doğum sonu) inaktivasyonlar, devamlı oturarak çalışanlar ve hareket etmeyi pek sevmiyenler de kalori yakamazlar.
6. Genetik faktörler.
7. Psikiyatrik bazı problemlerde yemek bozuklukları yapa bilmektedir. Hangi nedenlen olursa olsun fazla kilolar daima sorundur, ve akupunktura göre dengesizliğin sonucudur. Muayenede dengesizlikler ve tıkanıklıklar tesbit edilir nedenler ortadan kaldırılır. Vücudun kilolarlan baş etmesi sağlanır. Tedavi nedene yönelik olmalıdır iştah merkezi ayarlanır, kazınmalar giderilir. Gece yemeleri kaldırılır hasta, tok huzurlu ve neşelidir. Yemek yemekle kendini mutlu etme çabasından değildir artık.
MİGREN VE AKUPUNKTUR
Migren akupunkturla iyileşiyor. ABD’de yılda 55 000 000 insan baş ağrısı nedeni ile doktoru ziyaret ediyor. Ömründe hiç başı ağrımamış kişi yoktur nerdeyse. Nedenlerinin iyi belirlenmesi gerekir. Migren tipi vasomotris baş ağrısı tanısı konmadan önce gerekli tüm testler ve muayneler yapılmalıdır. (EEG, karotis anjiyografisi CT) travma epidual subdural kanama epilepsi tümörler v.b. ekarte edilmelidir.

Neurolojik, oftalmolojik, jenokolojik gerektiğinde laboratuvar ve bazen ( serum, çinko, demir) gibi tetkikler yapılmalı etio-patogenezi aydınlandıktan sonra tedavi edilmelidir. Yani asıl olan önce teşhis sonra tedavidir. Migren türü başağrıları gerek kulak gerekse vücut akupunktur birlikte kullanıldığında başarı oranı % 86 ya varmaktadır.
Seans sayısı kişisel farklılıklar gösterir. 1 seansta kurtulan hastamız olduğu gibi 7-12 seans uğraştıklarımızda oldu.
BEL FITIĞINDA AKUPUNKTUR
Omurlar arası diskin ( nucleus pulposus) prolapsusu bel fıtığı olarak adlandırılmaktadır. Prolobe olan disk omuriliğe baskı yapmakta çeşitli arazlara sebep olmaktadır. Medulla basısı çeşitli nedenlere bağlı olabilir. Fizik muayne ile yetinmeyip MR yapılmalıdır. Tümörler ekarte edilmelidir.

Disk köke baskı yapmamışsa düşük ayak oluşmamışsa … gibi bir takım kriterler değerlendirilir. Uygun vakalarda elekroakupunktur uygulanır. Neticeler yüz güldürücüdür. Akupunkturun miyorelaksan spazmolitik analjezik etkileri vardır. Bioregüler mekanizmalarla organizma kendini iyi etmektedir .
AKUPUNKTURLA ESTETİK ALANINDAKİ ÇALIŞMALAR
ELEKTROCELLULOLİPOLYSE:
Elektrik akımı ile hücre içindeki yağların parçalanması demektir.
Selulitler bir lipodistrofdir. Başka bir deyişle yağdokusunda görünen aşırı bir lokal birikmedir.
Klinikte selulitleri yağ tabakası kalınlığının lokal olarak artması cilt yapısının sertleşip bazen ağrı vermesi şeklinde ortaya çıkar. Yağlar adipositler içindedir. Lipolitik mekanizma tıkanmıştır. Dolaşım bozukluğu, hormonal problemler, yanlış beslenme kalıtımsal psikolojik ve iyatrojenik faktörlerle oluşabilir

Biz uyguladığımız tedavide bu bölgelerde özel iğneler kullanıp çok düşük dozda elektrik akımını vererek adipositlerdeki yağı parçalıyoruz. Yağlar yağ asitleri ve griserol’e parçalanır. Bu maddeler idrarla atılır. İğne ve akım uygulamaları ödemi çözer sirkilasyonu kolaylaştırır. Yağ eritir. Haftada 2 uygulama gereklidir, seans sayısı distrofik bölgenin kalınlığına bağlı olarak değişir. Her seansta 0,5cm incelme (yağ tabakasında) gerçekleşir. Bu yolla göbekler gluteus (popo) bölgesi ve bacaklarda toplanan yağlar ameliyatsız yok edilebilmektedir.
ELEKTROLİFTİNG: Kendini bırakmış doku ve kaslar özel noktalara batırılan iğnelere verilen akımla canlandırılmaktadır. Bioregüler ve mekanik etkilerle kaslar çalışır, dolaşın düzenlenir lenf drenajı sağlanır. Kollegen ve fibroblastlarda artış sağlanır, yüz için 6-8 seans yeterli olmaktadır.

Çizgi ve sarkmalar yeniden oluşmasın diye 3 ayda bir seans tekrarlanmalıdır. Bu yolla hep genç bir yüze sahip olmak mümkündür. Yüz dışında aynı teknik popo kaldırmak, karın düzleştirmek içinde kullanılmaktadır.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“AKUPUNKTUR NEDİR?” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir
İSHALE ACİL ÇÖZÜM

İSHALE ACİL ÇÖZÜM

21 Şubat 2013
307

Sponsor Bağlantılar