Akdeniz Diyeti

Sağlıklı beslenme ve formda kalma, kalp sağlığı ve genel vücut sağlığı açısından son derece önemlidir. Fakat insanlar diyet yapmak denilince şöyle bir geri çekilir ve yapması çok zor bir şey isteniyormuş gibi davranırlar. Ama çağımızın en büyük sorunlarından biri olan obezite giderek yaygınlaşıyor ve insan sağlığını ciddi oranda tehdit ediyor. Kalp damar sağlığı  ve diyet arasında sıkı bir bağ var. Siz yediklerinize ne kadar dikkat eder ve ne kadar formunuzu korursanız kalbiniz de sizi o kadar çok yaşatır. Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz Akdeniz diyeti de, kalp damar sağlığını koruyarak sizin sağlıklı bir yaşam sürmenizi sağlar. ayrıca yaşam kalitesinin yükselmesi de hayattan daha çok keyif almanızı sağlayacaktır.

Avyra İnsanlarının sihirli Formülü Akdeniz Diyeti

Avrupa’da en fazla yağ tüketen Fransızlar ve İtalyanlar kalp hastalıklarına daha az yakalanıp daha uzun yaşıyor. Onların uzun ve sağlıklı yaşatan iksirin adı Akdeniz diyeti. İşte akdeniz diyetin temelinde yatan bilgiler:

Vücuda yağ alımının yüzde 30 oranında ya da daha az düşürülmesinin obezite tedavisinde ve kronik rahatsızlıkları önlemede en uygun yaklaşım olduğunu iddia edilirken, yağ tüketimi yüzdesi nispeten fazla olan birçok Avrupa ülkesinde (Fransa, İtalya gibi) obezite pek yaygın değildir , kardiyovasküler rahatsızlıklara da daha az rastlanır ve ölüm oranı daha düşüktür.

Dahası  da var ‘yağ oranı yüksek’ beslenme programı uygulayanların ‘yağ oranın düşük’ diyet yapanlara göre daha hızlı ve kalıcı kilo verdiğine dair kanıtlar bulunmaktadır.

Balık ve Yumurta Yemek Gerekir

Akdeniz tarzı beslenme toplam kalorinin yüzde 30’unu yağdan aldıkları için orta dereceli yağ diyetleri kategorisine girerler. Yağ oranı yüzde 26 ile yüzde 42 arasında değişir. Akdeniz diyetleri batı diyetlerine oranla genellikle daha yüksek miktarda tekli-doymamış yağ ve omega-3 yağ asitlerini içerir.

Akdeniz usulü beslenme doğal besinler açısından oldukça zengindir ve meyve sebze, baklagiller, ekmek, tahıllar, kabuklu yemişler ve taneli besinler gibi bitkisel kökenlidir. Bitkisel kökenli yiyecekler, zeytinyağı, peynir, yoğurt ve şarap günlük olarak tüketilir. Balık, tavuk ve yumurta her hafta düzenli olarak tüketilir. Tereyağı, kırmızı et ve işlenmiş gıdaların tüketimi düşük olduğundan dolayı doymuş ve trans yağlara pek rastlanmaz.

Bu Güne Kadar Yaptığınız Diyetleri Unutun!

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Akdeniz Diyeti” Konulu yazıdaki yorumlar

İlginizi Çekebilir
Neden Kilo Alıyoruz ?

Neden Kilo Alıyoruz ?

09 Mayıs 2017
129

Sponsor Bağlantılar