APANDİSİTİN BELİRTİLERİ NEDİR ?

Hastalıklar, Sağlık/Hastalıklar 06 Aralık 2012
524

Apandisitin Belirtileri Nedir ?
Apandisit,Apandisit Nedir,Apandisitin Belirtileri,Apandisitin Nedenleri,Apandisitin Sebepleri, Apandisitin Yeri, Apandisit Nasıl Oluşur
Apandisit çoldukça tehlikeli bir hastalıktır. Eğer zamanında müdehale edilmez ise, ölümle bile sonuçlanabilir. Bu sizlere,Apandisit nedir,Apandisitin yeri neresidir. Apandisitin Sebepleri gibi merak edilen pek çok konu hakkında bilgiler vermek istiyoruz..

Apandisit Nedir
Apandisit Nedir

Apandisit Nedir ?
Körbağırsağın solucana benzeyen uzantısının iltihaplanması durmuna apandisit denir. Çok sık görülen apandisit hastalığı, yetersiz tedavi olursa, ölümle tehdit edebilecek bir hastalıktır.  Ugulanan antibiyorik tedavine karşılık, bu hastalıkların en ağırı peritonit, yani karın zarı iltihabıdır..
Apandisitin Yeri Neresidir ?
Apandisit içinden besinlerin geçmediği, küçük bir bağırsak çıkıntısıdır. Hareketli ve esnek bir boru biçiminde olan bu çıkıntı kalınbağırsağın başlangıç bölümü olan körbağırsağın, incebağırsakla birleşim yerinin hemen gerisinde bulunur. Bol miktarda lenf dokusu içerdiğinde dolayı, bağırsağın bademciği olarak da anılır.
Apandisitin Nedenleri,Apandisitin Sebepleri,Apandisit Neden Olur, Apandisit Nasıl Oluşur ?
Apandisitin iç boşluğu çok dardır. Bağırsak florasında bulunan bütün mikroorganizmalar burada da yaşar. Apandisit, genellikle bu mikroplara karşı yeterince dirençlidir. Ama bazen çoğalan mikroplar, apandisitin iç boşluğuunu tıkayarak, kör bağırsakla bağlantısının zayıflamasına neden olur ve hastalık yapıcı özellik kazanır. Çünkü, mikropların burada durağan şekilde kalması iltihaplanmaya neden olur. Bu sebeplede apandisit iltihaplanır ve hastalık ortaya çıkmış olur.
Apandisitin tıkanmasına neden olabilecek pek çok sebep vardır. Bağırsak solucanları, yoğun mukus tıkaçları,apandisitin duvarlarının köşeli olması, apandisitin çok uzun oması, kiraz zeytin gibi yiyeckelerinin çekirdekleri ile yenildiği taktirde, apandisitin ağzını tıkaması olası sebepler arasındadır.
Apandisitin Belirtileri ;
* Karın ağrısı en önemli belirtidir. Özellikle bir kaç kez kusma ile ortaya çıkan karın ağrısında derhal bir hekime başvurmak gerekir. İlk başlarda aralıklarla gelen ağrı gittikçe sıklaşır ve sürekli hale gelir. Apandisit ağrısı göbek çevresi ve karın üstü bölgelerinde başlar. Sonra karın sağ alt bölgesine kayan ağrı bazen hafiflemeeğilimi gösterir. Hasta rahatsızlığının geçtiğini düşünür. Aama, ağrı azalsa bile, kusma, ateş, kalbin çok hızlı atması, kas sertliği gibi durumlar devam ediyor ise, derhal bir sağlık merkezine başvurmanız gerekir.
* Akut apandisitte,  özellikle çocuklarda iştah kaybı bulantı ve kusmayla başlar. Bazı hastalarda ateş görülmesine rağmen, hastalığın tipik belirtilerinden değildir.
Apandisit,Apandisit Nedir,Apandisitin Belirtileri,Apandisitin Nedenleri,Apandisitin Sebepleri, Apandisitin Yeri, Apandisit Nasıl Oluşur

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“APANDİSİTİN BELİRTİLERİ NEDİR ?” Konulu yazıdaki yorumlar

  • tarik uyanik

    Bendede var ama baska sitelere baktigimda gaz ciaramama gibi sorunlarla karsilasirsiniz diyor masallah sureki cikariom

  • İlginizi Çekebilir

    Sponsor Bağlantılar