Atatürk İle İlgili Pek Çok Kişinin Bilmediği 15 Hakikat

Güncel/Aktuel 13 Ocak 2016
435

Mustafa Kemal Atatürk.. Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu.. Dünya Liderleri arasına girmiş bir isim. İleri görüşü ve muhteşem askeri zekası sayesinde, yurdumuzu düşmanlardan temizlemiş ve Türkiye Cumhuriyetini bizlere armağan etmiştir. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk Hakkında çok şey yazıldı çizildi. Belki bunların pek çoğunu siz de okudunuz. Ama Mustafa Kemal Atatürk hakkında çok da iyi bilinmeyen öyle 15 detay var ki. Bazılarını ben de ilk defa duydum.

Atatürk’ün Gerçek ismi

ataturkun_gercek_ismi

Hepimiz Atatürk’ün ismini Mustafa Kemal olarak biliriz, ama Gerçek ismi Mustafa Kamal’dır.

Yurt gezileri

ataturkun_yurt_gezileri

Atatürk’ün maaşının bugünkü para  ile  maaşının 500.000 tl olduğun söylenmektedir.Bu rakam doğrudur. Ancak Atatürk, tüm yurt gezilerindeki masrafı devlet hazinesinden değil kendi cebinden karşılardı.

En sevdiği kitap

ataturkun_en_sevdigi_kitap

Atatürk hayatı boyunca binlerce kitap okumuştur.Ancak bu kitapların içinde en sevdiği ve baş ucundan ayırmadığı 1 kitap vardır.  Reşat Nuri Güntekin’in Çalıkuşu romanı.

Hayvan sevgisi

ataturkun_kopegi_ve_ati

Atatürk’ün özellikle atları ve köpekleri çok sevdiği biliniyor. Fox adında bir köepği olduğu da pek çok kişinin malumu.  Fakat,  Çankaya’nın kabul salonuna yeni doğmuş bir tayı ve annesini getirdiği pek bilinmez.

En Sevdiği spor

ataturkun_en_sevdigi_spor

Atatürk’ün en sevdiği spor dalları, yüzme ve bilardodur. Fakat ata sporumuz güreşe ayrı bir ilgisi ve sevgisi vardı. Sağlıklı olduğu dönemlerde sık sık güreş yapmıştır.

Gömlekleri

ataturkun_kiyafetleri

Atatürk beyaz renk dışında gömlek giymezdi. Önceleri giydiği gömlekler İsviçre’de dikilirken, yerli malına dikkat çekebilmek için Beyoğlu’nda bir terziye diktirmeye başlamıştır.

Ölçüleri

ataturkun_boyu_kilosu

Atatürk’ün boyu hemen hemen herkes tarafından 1.68 cm olarak bilinir ama, aslında Atürk’ün boyu 1.74 cm dir. 74-76 kilo arasında olan Atatürk’ün ayak numarası 43 tü. Hastalığı sırasında ise 46 kiloya kadar düşmüştü.

Düzen Takıntısı

ataturkun_duzen_takintisi

Atatürk’ün düzen takıntısı olmasından dolayı,evinde hatta konuk olarak gittiği yerlerde dahi eğri duran eşyaları düzeltmeden rahat edemezdi.

Laiklik

ataturk_ve_laiklik

Atatürk’e laikliğin ne olduğunu soran bir meclis üyesinin aldığı cevap son derece anlamlı. ” Laiklik adam olmaktır”

Yabancı dil

ataturkun_bildigi_yabanci_dil

Atatürk, iyi derecede Fransızca konuşabiliyordu ve yabancı dili Askeri Lisede öğrenmişti.

Başarılı Dersi

ataturk_ve_matematik

Atatürk’ün en başarılı olduğu bilim matematikti ve pozitif bilimlere de oldukça meraklıydı.

Cumhurbaşkanlığı

ataturkun_cumhur_baskanligi

Atatürk Cumhurbaşkanlığı makamını hiç sevmezdi ve Cumhurbaşkanlığı yaptığı dönemlerde eski yıllarını özlemle anardı. Sürekli olarak sade bir vatandaş gibi yaşamanın hayalini kurardı.

Şivesi

ataturkun_sivesi

Atatürk güzel Türkçe konuşmasına rağmen, Rumeli Şivesi net bir şekilde anlaşılıyordu. Ve bazı kelimeleri de bu şiveyle telaffuz ederdi.

Son Sözü

ataturkun_son_sozu

Atatürk’ün son sözü, genellikle ”Saat kaç?” olarak bilinir ama bu bilgi doğru değildir.  Atatürk son olarak ”Aman dil ve Selamun Aleyküm” demiştir.

En Büyük Hayali

ataturkun_en_buyuk_hayali

Atatürk’ün en büyük hayali, bir dünya turuna çıkarak ömrü yettiğince Türk Dilini tüm dünyaya yaymaktı.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Atatürk İle İlgili Pek Çok Kişinin Bilmediği 15 Hakikat” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir
Suyun En Sağlıklı Hali

Suyun En Sağlıklı Hali

02 Mayıs 2017
80

Sponsor Bağlantılar