DEMİR EKSİKLİĞİ NEDİR NASIL TEDAVİ EDİLİR ?

Hastalıklar, Sağlık/Hastalıklar 19 Eylül 2013
376

Demir Eksiliği Nedir Nasıl Tedavi Edilir ?
Demir Eksikliği,Demir Eksikliği Nedir,Demir Eksikliği Nasıl Tedavi Edilir,Demir Eksikliği Belirtileri Nelerdir, Demir İçeren Besinler,Demir Eksikliği Nasıl Belli Olur
Bilerek veya bilmeyerek pek çok insan demir eksikliği problemini yaşamaktadır. Kendinizi yorgun hissediyorsanız, gerginliğiniz artıyor ise, vücut direnciniz düşük ise, sizde de demir eksikliği olabilir dikkat edin.
Demir Eksikliğinin Belirtileri
Enerji düşüklüğü, sürekli yorgunluk, baş ağrısı ve baş dönmesi, ağız içinde çıkan yaralar, soluk bir cilt, kırılgan ve deforme olan tırnaklar, sağlıksız donuk saçlar, iştah kaybı, uyku bozukluğu, nefes darlığı gibi şikayetler demir eksikliğinin belirtileri arasında en sık rastlanılan belirtilerdir.

Demir Eksikliği Nedir
Demir Eksikliği Nedir

Demir Eksikliği Nasıl Anlaşılır ,Demir Eksikliği Nasıl Belli Olur ?
Demir eksikliğinin tespiti için bir sağlık kurumunda yaptıracağınız kolay bir kan testi yeterli olacaktır.. Yukarıda saydığımız belirtiler sizde mevcut ise, sakın kendi kendinize tanı koyup tedaviye geçmeyin. Bir hekimden yardım alarak kan testinizi mutlaka yaptırın.
Günlük olarak alınması gereken demir miktarı ; Genç kızlarda 26 mg., adet öncesi kadınlarda 33 mg., erkeklerde ve adet sonrası kadınlarda 14 mg. dır.
Demir Eksikliği Anemisi Nedir ?
Vücutta yerince demir olmadığında, vücut daha az kan hücresi veya daha küçük kırmızı kan hücresi üretir. Buna demir eksikliği anemisi denir.
Kırmızı kan hücreleri dokulara oksijen taşırlar. Sağlıklı kırmızı kan hücreleri, kemik iliği tarafından üretilir. Dünya Sağlık örgütü, hemoglobin seviyesinin kadınlarda 12g/dL, erkeklerde ise 13gl/dL’nin altında olmasını anemi olarak kabul etmektedir.
Beynin bazı bölgeleri demir eksikliğinden çabuk etkilenir. Demir eksikliği, demir rezervlerinin boşalmasıyla başlar, demire bağlı enzimlerin ve hemoglabinle miyoglobin gibi proteinlerin azalmasıyla devam eder.
Demir Eksikiliği Nasıl Tedavi Edilir ?
Demir eksikliği anemisi veya demirin vücut tarafından emilmesi noktasında rahatsızlığı bulunanlar profesyonel demir takviyesine ihtiyaç duyabilirler.
Demir İçeren Besinler
Demirden zengin gıdalarla günlük demir ihtiyacının tamamı karşılanabilir. Bu gıdalar düzenli tüketildiğinde, demir eksikliğini karşılamada etkili olacaklardır. İşte demir içeren besinler ;
Ton balığı,Fasulye,Ispanak,Tavuk ciğeri,Kırmızı et,Kabuklu deniz ürünleri,Kuru meyveler (kayısı, erik, incir, üzüm),Roka, maydanoz,Yumurta,Pekmez
Demir Eksikliği,Demir Eksikliği Nedir,Demir Eksikliği Nasıl Tedavi Edilir,Demir Eksikliği Belirtileri Nelerdir, Demir İçeren Besinler,Demir Eksikliği Nasıl Belli Olur

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“DEMİR EKSİKLİĞİ NEDİR NASIL TEDAVİ EDİLİR ?” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar