DİŞ FIRÇALAMANIN FAYDALARI

Sağlık/Hastalıklar 09 Ekim 2010
731
DİŞ FIRÇALAMANIN FAYDALARI
DİŞ FIRÇALAMANIN FAYDALARI

Diş Fırçalamanın Faydaları

Diş Fırçalamanın Faydaları,Diş Fırçalama, Diş Fırçalamanın Önemi, Diş Fırçalamanın Yararları,Diş Fırçalamak Ve Faydaları, Diş Fırçalamak Ve Yararları
Diş fırçalama

Diş fırçalamak, aslında çok vakit almayan, çok faydalı bir eylem olmasına rağmen, hep ihmal edilir. Aslında, günde 5-6 dakika ayırmak suretiyle dişerinizi fırçalarsanız, başta kalp krizi olmak üzere, pek çok hastalığa karşı da, ilk tedbiri almış olursunuz.
Yapılan bir araştırmaya göre, ağız ve diş sağlığına dikkat etmeyenlerde kalp krizi riskinin, dişlerini günde iki kez fırçalayanlara oranla yüzde 70 fazla olduğu ortaya çıktı.
Diş fırçalamanın önemi
Kalp rahatsızlığı ile dişeti hastalıkları arasındaki ilişkiyi incelemeye yönelik ilgi son 20 yılda önemli artış gösterirken, Londra Üniversitesi Koleji’nde yapılan araştırmada, hekimler günlük diş fırçalama sayısının, kalp hastalığına yakalanma riski konusunda bir etkisi olup olmadığını göstermek istediler.
11 binden fazla İskoç yetişkinin tütün alışkanlığı, fiziksel aktivite, ağız ve diş bakımı gibi yaşam tarzlarından ede edilen verilerin analiz edildiği araştırmada, deneklerin vücutlarındaki enflamasyon düzeylerinin belirlenmesi için kan tahlilleri de yapıldı.
Bu veriler, hastaneye yatma ve İskoçya’da Aralık 2007’ye kadarki ölüm rakamlarıyla da birleştirildi. Takip edilen 8 yıl içinde 555 kalp ve damar rahatsızlığı ve 170 ölüm vakası görüldü.
Diş Fırçalamanın Faydaları
Verilerin analizi sonucu, ağız ve diş bakımına verilen önemin genel olarak tatmin edici olduğu görüldü ve deneklerin yüzde 62’si altı ayda bir dişçiye gittiklerini, yüzde 71’i de günde iki kez dişlerini fırçaladıklarını belirttiler.
Sosyal sınıf, obezite, tütün alışkanlığı, genetik hastalık gibi bilinen kalp ve damar risk faktörleri de hesaba katıldığında, araştırmacılar, dişlerini günde iki kezden az fırçalayanların, günlük iki kez diş fırçalayanlara göre yüzde 70 daha fazla kalp rahatsızlığı riski taşıdığını ortaya koydular.
Diş Fırçalamanın Faydaları,Diş Fırçalama, Diş Fırçalamanın Önemi, Diş Fırçalamanın Yararları,Diş Fırçalamak Ve Faydaları,Diş Fırçalamak Ve Yararları

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“DİŞ FIRÇALAMANIN FAYDALARI” Konulu yazıdaki yorumlar

  • bereket

    Dişlerimizi fırçalama gerekir çünkü yemek yediğimiz zaman dişleri arasında asit oluşuyor onun için dişlerimiz fırçalamak gerekir.

  • İlginizi Çekebilir

    Sponsor Bağlantılar