Diyetten Sonra Yeniden Kilo Alma

Diyette amaçlanan kişinin istediği kiloya ulaşması belli bir forma girmesidir. Ancak yanlışbilinen birşey var ki kişi istediği kiloya ulaşınca uyguladığı programdan direkt kopuyor ve bunun sonucunda da verdiği kilodan fazlasını ilerleyen vakitlerde alıyor. Kilo vermenin temeli, aldığınızdan daha fazla kalori harcayarak enerji dengesini korumakta yatıyor.

Kilo verme kararı aldığınızda belirlediğiniz gerçekçi olmayan hedeflere ulaşamadığınızda hayal kırıklığına uğrar, çoğu kez bu işten vazgeçersiniz. Başarı şansınızı birde kilonuzu kontrol altına almaya odaklanarak artırmayı deneyin.

Organize bir program yardımıyla ya da kendi başınıza kilo vermeye çalışırken genellikle karşılaştığınız acımasız diyetler ve gerçekçi olmayan hedeflerdir. Bu hedeflere ulaşamamak, sizi sürekli başarısızlığa ve heves kırıklığına yol açan bir kısır döngüye sokabilir. Yiyecek tercihlerinizin aşırı sınırlandırılması, sizin tepkisel olarak bu yiyecekleri abartılı bir şekilde tüketmenize neden olabilir ve bu da bütün emeklerinizi boşa çıkarır. Kilonuzu kontrol altına almak sağlıklı bir beslenme planı ve düzenli fiziksel aktiviteyle sağlanabilir.

Pozitif bir bakış açısı ve doğru motivasyonla kilonuzu kontrol altına alabilirsiniz. Sağlık, yüksek enerji, kendine inanmak ve irade gibi içten gelen motivasyonlar yaşam boyunca kilonuzu kontrol altına alma şansınızı artırır.
Bunun için şu tavsiyeleri dikkate alın:
– Diyet yapmaya değil, sağlıklı bir beslenme düzenine odaklanın. Diyet yapmak genellikle kısa süreli başarılar sağlar. Uzun süreli başarı için beslenme düzeninizi sağlıklı bir şekilde düzeltmeye bakın.
– Kilo vermenin amacını, görünüşünüzden önce sağlığınızı düzeltmek olarak belirleyin. Ulaşabileceğiniz en düşük kiloya değil, sağlıklı bir kiloya ulaşmak gerçekçi bir hedef olur.
– Düzenli günlük egzersize odaklanmak, mantıksız egzersiz hedefleri koymaktan daha iyidir. Hoşunuza gidecek ve devam edebileceğiniz bir aktiviteyi seçin, bu sabah yürüyüşü ya da imkanınız varsa iş sonrası yüzme gibi aktiviteler olabilir. Herhangi bir egzersiz programına başlayacaksanız mutlaka bir uzmana danışın.
– İlaç tedavisi, beslenme danışmanlığı alan obez hastaların kilo kontrol programının bir parçası olabilir. İlaç tedavisi genellikle iştahı azaltmak ve yiyecek tüketimini kontrol etmeyi kolaylaştırmak için yapılır. Doktorunuzla böyle bir tedavinin muhtemel yan etkileri hakkında konuşup onun gözetiminde böyle bir tedaviye ihtiyacınız olup olmadığını öğrenin.

– Sağlıklı bir yaşam için yediklerinize dikkat etmekle, kilonuzu kontrol altına almak için yediklerinize dikkat etmek aslında aynı şeydir. Yediklerinizin besleyici, kalorisi ve yağ oranı düşük yiyecekler olmasına çalışın. Bunlara örnek olarak kompleks karbonhidratlı ve lifli tahıllar, meyveler, sebzeler gösterilebilir.
– İhtiyacınız olan porsiyon yaşınıza, cinsiyetinize, hareketlilik seviyenize ve vermek istediğiniz kiloya göre değişebilir. Kilonuzu kontrol etmek için her yiyecek grubunun alt sınırını tercih etmenizde fayda var.

– Fiziksel olarak aktif olan insanlar fazla kilolarından kurtulmak konusunda daha başarılıdırlar. Fiziksel aktifliğin kilo kontrolü dışında, kalp sağlığı, güçlü kemikler, stres kontrolü gibi getirileri de vardır. Kilo kontrolü için uzmanlar düzenli olarak günde toplam 30 dakikalık egzersiz öneriyorlar. Hiç egzersiz yapmıyorsanız, dakikaları günden güne artırmakta fayda var.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Diyetten Sonra Yeniden Kilo Alma” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir
Neden Kilo Alıyoruz ?

Neden Kilo Alıyoruz ?

09 Mayıs 2017
129

Sponsor Bağlantılar