DOSTLARIMIZ KARBONHİDRAT VE PROTEİNLER

Mucize Reçeteler 16 Mart 2010
376

DOSTLARIMIZ KARBONHİDRAT  VE PROTEİNLER

Bir kez daha anımsatalım:Bünyemizin sağlığı için ihtiyaç duyduğumuz başlıca öğeler,proteinler,karbon hidratlar,yağlar,vitaminler,madensi tuzlar,oligo-elementler,enzimler ve klorofil.
Et ve yararlı proteinler arsındaki ilişki:  Proteinler,bedenimizin yapıcı öğeleridir. Uzun bir süre bu sevgili dostlarımızın yalnız ette bulunduğu düşünüldü.Daha sonra soyada,kuzu mantarında,kuru sebzelerde,bademde,peynirlerde,kara ekmek ve tahılda,yumurta ve kuru meyvelerde de bol miktarda protein bulunduğu anlaşıldı.
İŞTE DURUMU AYDINLATAN TABLO

DOSTLARIMIZ KARBONHİDRAT  VE PROTEİNLER
DOSTLARIMIZ KARBONHİDRAT VE PROTEİNLER

100 gram:       Protein (gram olarak)
Mantar            35-36
Kuru sebze      20-25
Peynirler    23-29
Badem            20-21
Et             15-20
Ceviz fındık    16-17
Yumurta sarısı    16
Yulaf unu    15
Kara ekmek    13
Yineliyorum,et bize yalnız protein değil,aynı zamanda bol bol da toksin taşıyor.Bunların tasfiyesi için de bünye boş yere yoruluyor.Bir başka deyişle et,ikinci elden gelen proteinler sağlıyor bize.Bunları hayvan kendi dokuları için önceden kullanmış oluyor.Kullanılmış ve yorgun proteinler elden düşme sayılıyor.
Ayrıca hayvan eti bünyemize gereksiz hormon ve antibiyotiklerde getiriyor,bunların sindirimi de bize çok pahalıya mal oluyor.Her gün  karaciğer ve böbreklerimiz  bu zehirleri zararsız hale getirmek için gereksiz  yere kedi kendilerini harap ediyorlar.Bu durumda proteinler daha soylu ve daha  ayrı kaynaklardan  sağlamak gerektiği,kendiliğinden ortaya  çıkıyor.
Etin  zararları bilindiği halde,yakayı etten kurtarmak kolay değil.Et obur kişi,biraz alkol bağımlısına benziyor. İkisi de düşkün oldukları maddeyi tükettikten sonra  büyük zevk aldıkları hatta güçlendikleri duygusuna kapılıyorlar. Ama bu güçlülük hissi gelip geçince de büyük bir yorgunluk duyuyorlar.Elbette bir anda et tüketimini kesip ot obur  hale gelmek söz konusu değil. Ancak aşamalı bir yöntemle işe başlaya bilirsiniz. On beş gün sonra haftada bir hiç et yemeyin.Bu etsiz günleri arttırarak etsiz rejime yönelin. Şeker ve yararlı karbon- hidratlar  arasındaki ilişki.
Proteinler bünyemiz için nasıl vazgeçilmez  öğelerse  karbonhidratlar için de aynı şey söylenebilir.Bir otomobilin nasıl hareket etmek  için  benzine gereksinimi varsa bünyemizin de hareket edebilmesi için şekere ihtiyacı var.Ancak karbonhidratlar sayesinde koşar yürür ve şarkı söyleyebilirsiniz. Ama şeker var,şekercik var. Bünyemize en yararlı olanları “ basit ” diye nitelendirilen  türlerdir.Çünkü sindirim gerektirmezler.Buna karşılık  bol enerji  sağlarlar.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“DOSTLARIMIZ KARBONHİDRAT VE PROTEİNLER” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar