EN FAYDALI 5 BİTKİ

Şifalı Bitkiler 25 Eylül 2013
358

En Faydalı 5 Bitki
Karanfilin Faydaları,Mısır Püskülünün Faydaları,Isırganotunun Faydaları,Karabiberin Faydaları, Balkabağı Çekirdeğinin Faydaları
Doğada bulunan pek çok bitki gerçektende doğru kullanıldığı taktirde, pek çok derde deva olabilecek türden.. Ama en faydalı 5 bitki hangigisi derseniz, cevabı makalemizde.. Üstelik bu bitkilerin pek çoğunu faydasını bilerek veya bilmeyerek zaten kullanıyoruz..
Karanfilin Faydaları,Mısır Püskülünün Faydaları,Isırganotunun Faydaları,Karabiberin Faydaları,Balkabağı Çekirdeğinin Faydaları

En Faydalı 5 Bitki Faydaları ve Zararları
En Faydalı 5 Bitki Faydaları ve Zararları

Karanfilin Faydaları nelerdir ?
* Genel olarak ağız kokusunu gidermek için kullanılan karanfilin vücut için birçok yararı bulunmaktadır.
* Özellikle de  hazmı kolaylaştırıcı özelliği bulunan karanfilin iştahsızlığı giderdiği bilinmektedir.
* Kilo almak isteyen kişilerin, karanfili tüketmesi daha fazla besin tüketmelerini sağlayacaktır.
* Mide problemi olan veya ishal problemini sık sık yaşayan kişiler ve çocuklar karanfili rahatlıkla kullanabilirler. * Gergin geçen bir günün ardından oluşan gerilimi tipi  baş ağrıları veya baş dönmesi için de karanfil son derece faydalıdır.
* Vücudu enfeksiyonlara karşı korur ve hastalanma riskinizi azaltır.
* Vücudundan sık sık ödem sıkıntısı yaşayan bayanlarda idrar söktürücü etkisi ile bu problemin daha hafif atlatılmasını sağlar.
* Ayrıca cinsel isteği arttırdığı da bilinmektedir.
Mısır Püskülünün Faydaları nelerdir ?
* Bitkisel zayıflama öenerilerinde sıkça karşılaştığımız mısır püskülünün bilinen en önemli etkisi ödem söktürücü olmasıdır.  Yoğun geçen bir günün ardından, uzun yol sonrası, uykusuz geçen bir gece, ilaç kullanımı sonucu meydana gelen ödemi vücuttan atmanız için oldukça faydalıdır.
*  İçerisinde düşük miktarda bulunan kalsiyumunda kemik ve diş sağlığı için olumlu etkileri olduğu bilinmektedir.
Mısır Püskülünün Zararları Nelerdir ?
* Mısır püskülünün fazla kullanılması, vücudun ihtiyacı olan suyunda vücuttan atacağından dolayı risklidir. Bu nedenle ödem hissedilmediğinde kesinlikle içilmemelidir. Ayrıca fazla tüketimi alerjik faktörlerde oluşturabilir.
Karabiberin Faydaları Nelerdir ?
* Mutfaklarımızdan eksik etmediğimiz karabiberin en önemli özelliği hazmı kolaylaştırmasıdır.
* Mide ve barsak problemleri yaşayan kişilerin yemeklerinde tercih etmesi gereken karabibe,r özellikle ishal ve kabızlık problemlerine oldukça fayda sağlamaktadır.
* İdrar söktürücü özelliği bulunmaktadır.
* Kan yağlarından trigliseritin seviyesinin düşmesini sağlar.
* Kolesterol problemi olanlar içinde önemli bir baharattır.
* Ayrıca bazı kanser türlerine (özellikle cilt kanserine) karşı vücudu desteklemektedir.
* Sonbahar aylarının gelmesi ile sıklıkla yakalanılan nezle, grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı vücudu korur.
* Astım problemleri olan kişilerin tedavisine destek olmaktadır.
* Güçlü bir antioksidandır. Yani vücuda zarar veren serbest radikallerin vücuttan uzaklaştırılarak bağışıklık sisteminizin daha güçlü kalmasını sağlayacaktır.
* Karabiberde karanfil gibi cinsel isteği ve gücü arttırır.
Isırgan Otunun Faydaları Nelerdir ?
Yıllardır ısırgan otunun faydalarından bahsedilir, konuşulur, yazılır çizilir. Pek çok faydası bulunan ısırgan otunun faydalarını kısaca bir de biz egzama problemi yaşayanlar içindir.
* Ayrıca böbrek ve mesane taşı oluşumunu da engeller.
* Kanı temizler ve kan seviyesinin artmasını sağlar. Bu neden ile kansızlık problemi çekenler için iyi bir alternatiftir.
* Ayrıca pankreas üzerine olumlu etkileri olması nedeni ile kan şekeri seviyesinin de dengede kalmasını sağlar. Bu özelliği nedeni ile şeker hastalarının beslenme programlarında sürekli bulunması gereken bir besindir.
* Kabızlık problemi yaşayan kişilerde dışkılama kolaylığı sağlar.
* İdrar yollarında sürekli problem yaşıyorsanız ısırgan otu ile bu rahatsızlığa daha nadir yakalandığınızı göreceksiniz.
* Isırgan otu, karaciğer, dalak hastalıklarında, sigara kullanan bireylerde sıklıkla meydana gelen solunum sistemindeki balgam problemlerine, mide ve barsak ülserlerine iyi gelmektedir.
* Ayrıca kendinizi yorgun ve bitkin hissettiğiniz günler ısırgan otu tüketirseniz bu sıkıntıyı daha hafif atlatabilirsiniz.
Balkabağı Çekirdeğinin Faydakları Nelerdir ?
*Balkabağı çekirdeği, protein ve çinko açısından son derece zenginidir.
*Mide bulantısı için son derece faydalıdır.
* Kemik erimesi veya kan pıhtılaşması problemi yaşayanlar  için bol miktarda K vitamini içermesi nedeni ile fayda sağlar.
* Ayrıca cilt sağlığı ve güzelliği içinde gerekli olan omega 3 ve omega 6 yağ asitlerini bünyesinde bulunduran balkabağı bir su bardağının üçte biri kadar tüketildiğinde günlük çinko ihtiyacınızın %30’unu karşılar. Çinko ise saç dökülmemesi için yeterli düzeyde alınması gereken başlıca besin öğesidir.
* Özellikle prostat büyümesi ve mesane iltihabı olan kişilerin tüketmesi çok faydalıdır.
* Kemik erimesi başlayan kadınlarında günde bir su bardağının 3/1 i kadar balkabağı çekirdeği tüketmesi gerekir.
Balkabağı Çekirdeğinin Zararları Nelerdir ?
Balkabağı çekirdeğini fazla tüketmek kilo almanıza sebep olacaktır.
Karanfilin Faydaları,Mısır Püskülünün Faydaları,Isırganotunun Faydaları,Karabiberin Faydaları,Balkabağı Çekirdeğinin Faydaları

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“EN FAYDALI 5 BİTKİ” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar