Evde Kolay Soğuk Çay Yapımı

Enfes Tarifler/Yemek Tarifleri 24 Temmuz 2015
303

Yazın sıcak günlerinde serinlemek amacıyla  en çok tüketilen içeceklerin başında gelen soğuk çay, serinletiyor ama, yapay tatlandırıcı içermesi nedeni ile de sağlık açısından sakınca doğruyor. Son derece lezzetli aromaları ile yazın en çok aranılan lezzeti olan soğuk çay, dilerseniz evde kolay bir şekilde yapabileceğiniz içeceklerin başında yer alıyor. Bu günkü makalemizde sizlere evde kolay soğuk çay tarifi vereceğiz. Afiyetle içmeniz dileğiyle. Öncelikle gereken malzemeleri sayalım. Ardından da evde kolay soğuk çay yapımı konusunda sizleri bilgilendirelim.

Evde Kolay Soğuk Çay Tarifi İçin Gerekli Malzemeler

  • 1.5 LT oda sıcaklığında su,
  • 4 adet bergamot aromalı poşet çay,
  • 4 Adet doğuş mistik chai,
  • İsteğe göre şeker veya bal (Miktarını kendi damak tadınıza göre ayarlayınız)
  • 2 LT lik cam sürahi,

evde_kolay_soguk_cay_yapimi

Evde Kolay Buzlu Çay Yapımı

Buzlu çay yapımı iki aşamadan oluşmaktadır. Öncelikle poşet çayları paketinden çıkarıp sürahinin  ağzı kısmına yerleştirin. Tıpkı bardakta olduğu gibi etiketli kısımlarını kavanozun dışarısında bırakın. Ardından üzerine suyu ekleyip sürahinin kapağını kapatın. Suyun bir kısmını ayırıp, isteğinize ve damak tadınıza göre, bal veya şekeri ekleyip eriyinceye kadar ocakta suyu ısıtın. Şeker veya bal iyice eriyince, elinizdeki suyu sürahinin üzerine ekleyin.  Bu soğuk çay yapımı için birinci aşama olacak. İkinci aşama ise soğuk çayı demleme aşaması olacak. İlk aşamadaki işlemleri tamamladıktan sonra,  buzlu çayı 6-7 saat demlenmeye bırakın. Daha yoğun veya acı tat sevenler için bu süre 15 saate kadar çıkabilir. Soğuk olarak afiyetle tüketin.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Evde Kolay Soğuk Çay Yapımı” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir
Mercimek Köftesi Tarifi

Mercimek Köftesi Tarifi

15 Mayıs 2017
223
Evde Buzlu Kahve Yapımı

Evde Buzlu Kahve Yapımı

05 Mart 2017
649

Sponsor Bağlantılar