Gebelik Haftaları 1.-4.

Anne:
1-Yumurtalıkta folikül oluşumu
2-Ovulasyon,yumurtlama
3-Sperm ile döllenme
4-Bölünme,Blastosit
5-Endometriyuma yerleşme ,İmplantasyon ve Nidasyon

Son adetin ilk günü ile birlikte yumurtalıktan bir yumurta hücresi büyümek üzere seçilir.Kadınlık hormonlarının düzenli artışı ile yumurtalık uyarılıp yumurta atılımı sağlanır.

Ayrıca endometriyum (rahim içi duvarı) kalınlaşıp döllenecek yumurtaya yerleşmesi için ön hazırlık yapmaktadır.
Yumurtlama adetten sonraki yaklaşık 14’ üncü günde olmakta ve atılan yumurta hücresi  tüpler tarafından yakalanmaktadır.Cinsel ilişki ile tüplere ulaşan sperm tarafından döllenen yumurta B-hCG olarak isimlendirilen gebelik hormonu üretmeye başlar.

Bir süre sonra artacak olan bu değerler idrarda veya kandaki gebelik tespitinde gebeliğin kesinleşmesinde  kullanılır.
Döllenen yumurta tüplerde bölünerek 7-10 günlük bir yolculuk yaptıktan sonra rahim içine yerleşir (implantasyon ve nidasyon).Bölünen döllenmiş yumurtaya blastosist ismi verilir ,katmanlar oluşur.

Dış katmandan plasenta ,iç katmandan ise embriyo meydana gelir.Amniotik sıvıyı ve embriyoyu içinde barındıracak olan amniotik kese şekillenmeye başlar.
Bu sırada rahim ağzı yumuşar ve  kalınlaşan mukus rahim ağzını kapatarak enfeksiyonlara karşı bariyer oluşturur.
İmplantasyon (yerleşme) sırasında bazı kadınlarda 1-2 damla kanama veya kasıklarda kramp tarzında ağrı görülebilir.Hiç bir önemi yoktur.
Bebek:
1.Döllenmiş yumurta hızla bölünerek hücre çoğalması meydana gelir. Rahim içine yerleştikten sonra blastosist ismini alan bu hücre topluluğun boyutu yaklaşık 0.1 mm dir.
2.Bebeğin cinsiyeti ve diğer tüm genetik yapısı  (DNA’sı) tamamen belirlenmiştir.İnsan karyotipi 46 kromozom içermektedir.Cinsiyet kromozomu XX ise kız ,XY ise erkek olur. Yumurta hücresi X taşıyan sperm ile döllenmişse kız,Y taşıyan sperm ile döllenmişse erkek olur.
3.Nörolojik sistem ve duyu organlarının taslakları  gelişmeye başlar.Bebeğinizin hissetmeye başlayabileceğini biliyor musunuz?
4.Kalp ve ilkel dolaşım sistemi hızla oluşmaktadır.
Haftanın bilgisi: Bir çok ilaç ve kimyasal madde gebelik öncesi ve gebelik sırasında kullanıldığı takdirde bebek gelişiminde  olumsuz etkilere sebep olabilmektedir.İlaçlar plasentayı geçip çocuğu etkilemektedirler.

Genel kural olarak gebelikten önce 3 ay ve  gebeliğin ilk 3 ayı folik asit dışında hiçbir ilaç kullanılmamalıdır.Gebelik dışında gebelik planlarken veya  emzirirken dahi başka sebeplerden dolayı ilaç kullanımına gereksinim duyulursa doktorunuza danışmanız gerekecektir.İstisna olarak  bazı hastalıklarda anne sağlığı için gebelik öncesi ve sonrasında ilaç kullanımı zorunludur.

Örneğin; epilepsi ,ciddi psikolojik sorunlar ,depresyon ,guatr ,hipertansiyon ve diyabet gibi . Bu gibi durumlarda ilaç kullanımı zorunlu olduğundan doktorunuzu mutlaka bu ilaçlardan bilgilendirmeniz ve önerileri doğrultusunda ilaçları almanız gerekecektir.        
Gebelikte kullanılan ilaçlar ABD ‘ deki F.D.A isimli ilaç ve yiyecek sağlığını, güvenirliğini denetleyen  kuruluş tarafından sınıflandırılmaktadır. Bir ilaç kullanımı gerektiğinde doktorunuzun elindeki bu sınıflandırılmış listeye danışmanız gerekmektedir.

Özellikle gebelik planlarken ve ilk 3 ayında kullanılması kesin sakıncalı olan ilaçlardan birkaçı ise;İbuprofen, Lithium,çok fazla Aspirin ,Carbimazole ,Warfarin, Meltormin, Tetrasiklin ,Kloraquin ,Roaccutane, Kanser ilaçları ,aşırı A vitamini  gibidir. Bu dönemde ilaç kullanımında genel prensip güvenirliliğinden şüphe duyulan tüm ilaçların doktora danışılmasıdır. 
İki kişilik beslenme :
Günlük 400 mikrogram folik asit alımına başlanmalıdır. İdealinde folik asidin gebeliği oluşumundan 3 ay önceden başlanması önerilir.Suda eriyen bir vitamin olan folik asit kullanımının nöral tüp defekti gelişimini %60 oranında azalttığı saptanmıştır.Ayrıca düşük yapma sıklığını ve erken doğum olasılığını da azalttığı düşünülmektedir.Folik asit en çok brokoli,ıspanak,marul,sakatatlar,fasulye,bakla,mercimek ,karpuz ve tüm narenciyelerde bol miktarda bulunmaktadır.

 

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Gebelik Haftaları 1.-4.” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar