Gebelik Haftası ve Beşinci Haftası

5.Haftada Anne Sağlığı Ve Annede Fiziki Değişiklikler

Vücudunuz bu yeni yolculuğa hazırlanmaya başlamıştır.Kendinizi garip ,yorgun hissedebilirsiniz.Yapmış olduğunuz idrarda gebelik testi ile zaten gebeliğiniz kesinleşmiştir.En yakın zamanda kadın doğum doktoruna başvurmanız önerilir.
Memelerde gerginlik,göğüs uçlarında hassasiyet ve koyulaşma gebeliğin  ilk belirtileri olabilir.

Ağızda metalik tat ve tat değişikliği görülebilir.Sık idrara çıkma isteği ve adet görecekmiş gibi olan kasık ağrıları normaldir. Genellikle sabah bulantıları başlar.Bu nedenle az miktarda ve sık aralıklarla kuru – katı gıdalar tercih edilmelidir.
Özellikle akşamları görülen baş ağrıları mevcuttur.İştah kaybı ,karında şişkinlik ve uyumaya eğilim olur.
Bebek Gelişimi Ve Bebek Sağlığı:
5. haftanın başında 0.2-0.6 mm uzunluğunda oval yapıda olan embriyo haftanın bitiminde 1.5-2 mm ye ulaşır.
Bebeğinizde ilk gelişen organ olan  kalbin atışları başlamakla birlikte  henüz ultrasonografi ile tespiti mümkün değildir.
Gözler, kulaklar gibi yüz hatları şekillenmeye başlamıştır.İlerde spinal kord olarak adlandırılacak olan nöral tüp kapanmaktadır.Kaslar ve kemik yapısının erken gelişimi başlamaktadır.

El ve ayak taslakları çıkar. Akciğer gelişimi başlamıştır.
Bebeğinizin  beslenmesi için anneden  oksijen ve kanı taşıyan göbek kordonu oluşmaktadır.
Haftanın bilgisi:
Beklenen adet tarihinin üstünden ortalama 10 gün gecikme olduğunda gebelik kesesi ultrasonografi ile görülebilir hale gelir.Gebelik kesesinin vaginal ultrasonografi yada karından bakılan abdominal  ultrasonografi ile tespiti kesin gebelik teşhisini sağlar.Yanlış bir inanışın aksine gebeliğin ilk 3 ayında vaginal ultrasonografi kullanılması düşük sebebi değildir.

Gebelik kesesi başlangıçta bir üzüm tanesi gibi görünümde olup içi amnios sıvısı ile doludur.Beklenen adet tarihini bir hafta geçtiğinde kese  karın duvarından ultrasonografi ile görülür ve bu dönemde yaklaşık 5 mm’ dir.Gebelik haftasını ultrasonografi cihazları kese çapı veya kese volümünü ölçerek otomatik olarak hesaplarlar.(bebeğin görülmediği dönemlerde)

Gebelik kesesinin içinde görülen yolk sac erken gebeliğin sağlıklı olduğuna dair bir işaret olarak kabul edilir ve gebelik kesesinin içinde ikinci çok küçük düzgün bir kese olarak görülür.Bu küçük yapının görevi tam bilinmemekle birlikte bebeğin sağlığı ve gebeliğin gidişatı ile yakın ilişkilidir.

Vaginal  bakılan ultrasonografi ile  5’inci haftadan itibaren embriyo kesenin içinde 2-3 mm iken görülmeye başlar. 6’ıncı haftada uzunluğu 5mm; 7’inci haftada 10 mm ‘dir. Embriyo uzunluğunun bacaklar hariç tutularak ölçülmesi baş-popo mesafesi (CRL)  adını alır. CRL 14’ünci gebelik haftasına kadar gebelik haftasını 3 gün hata payı ile belirler.

Embriyonun vaginal ultrasonografi ile engeç 7’inci haftada, abdominal ultrasonografi ile en geç 8’inci haftada görülmüş olması gerekir.Bebeğin kalp atışları  vaginal ultrasonografi ile  6’ıncı haftadan, abdominal ultrasonografi ile 7’inci haftadan itibaren tespit edilir.11’inci haftadan itibaren yüz hatları belirmeye başlar.12’inci haftadan itibaren kol ve bacakları belirgin olarak gözlenir.
İki kişilik beslenme :
Hamilelik esnasında çiğ etler ile bir çok bakteri, virus ve parazit geçebileceği için yenilmeleri bu şekilde önerilmemektedir. Bu çiğ et ile geçen bakteriler bebeğe geçip değişik şekilde zararlara – sakatlıklara yol açabilmekte veya annenin bağışıklık sistemini etkileyebilmektedir.

Gebelik sırasında kesinlikle;

 

  • Çiğ köfte yemeyin.
  • Salam,sucuk,jambon,sosis gibi yiyeceklerden uzak durun.Yemek istiyorsanız pişirerek yemeyi deneyin.
  • Az pişmiş et,tavuk tüketmeyin.
  • Sushi gibi çiğ balık yemeyin.
  • Güvenmediğiniz yerden et, özellikle tavuk satın almayın.
  • Dondurulmuş eti saldırdıktan sonra pişirmemiş iseniz tekrar dondurmayın, aynı gün tüketin.
  • Dondurucuda sakladığınız etleri buzdolabı poşetine koyun, başka yiyeceklerle temas etmelerine izin vermeyin.
  • Ellerinizde kesik veya çizik var ise  çiğ ete, özellikle tavuğa dokunmayın.Tercihen eldiven kullanın.
  • Et kestiğiniz bıçağı,tahtayı veya çiğ eti bulundurduğunuz tabağı
  • çok iyi yıkayın.İyi yıkamadan başka bir yiyecek için kullanmayın.  
Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Gebelik Haftası ve Beşinci Haftası” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar