Gebelik Ve 7.Haftası

Anne  Sağlığı 7 Hafta’da nasıl Gidiyor.Anne Beslenmesi,ve Sağlığı Anne’de Fiziki değişiklikler.
Hormonların hızlı yükselişi cildin yapısını bozabilir.Bu nedenle yumuşak bir cilt temizleyicisi ve bol su ile yüzün yıkanması önemlidir. Bulantıyı azaltmak amacıyla B6 vitamini alımının bir faydası da cildin yapısını korumaktır.

Bel kalınlaşır, bunun sonucunda kıyafetler sıkmaya başlar. Kabızlık görülebilir.
Adet sancısına benzer kasık ağrısı ve kramplar olabilir,normaldir.Fakat az da olsa kanama olursa doktora ulaşılması gerekir.
Bir çok gebede memelerde  büyüme , hassasiyet ve koyulaşma olur.Sütyen numarasının bir beden büyütülmesi ve tercihen gebelere özel destekli sütyen kullanılması önerilir.

Büyüyen rahmin mesaneye baskısı sonucu sık idrara çıkma görülebilir ve bu şikayet tüm gebelik boyunca şiddetinde değişkenlik göstererek devam edecektir.
Bebek:
Bebeğinizin boyu yani baş popo mesafesi (CRL) 9-11 mm olup küçük bir fasulye tanesi kadardır.
Göz çukurunun erken oluşumu karanlık bir nokta olarak izlenebilir.
Burun ve kulakların şekillenmesi küçük bir çukur olarak seçilebilinir.
Bebeğin beyni hızla gelişmekte olup yüz karakteristikleri şekillenmiştir.
Bebeğin kalbi artık sağ ve sol odacık halinde olup ultrasonografi ile kalp atımı saptanabilmektedir.

Bebeğin yemek borusu ve nefes borusu bölünmesi tamamlanır ve iki ayrı tüp olarak izlenir. Her iki akciğer de sağda ve solda olmak üzere pozisyonunu alır.
Kollar artık net olarak izlenmekte olup, dirsek ve bilekler farklılaşmaya başlar.Ayaklar çok ince olup, parmak ve topuk taslakları gelişmektedir.
Bağırsaklar göbek kordonu içinde oluşumuna devam etmektedir.
Haftanın bilgisi:
Boş gebelik (anembrionik gebelik) halk arasında su gebeliği  olarak bilinmektedir.Ultrasonografide embriyo ve kalp atımlarının görülmesi gereken gebelik haftasında kesenin boş olarak izlenmesi ile tanı konur.Boş gebelik ile yanlış bilinen son adet tarihi yada yumurtlama zamanı gecikmiş olan kadınlardaki çok erken gebeliği ayırt etmek çok önemlidir.

Eğer ultrasonografide gebelik kesesinin içinde  yolk sac görülür ise  büyük bir ihtimalle bu erken bir gebeliktir.Yolk sac kesesinin varlığı boş gebelik olmadığının en önemli kanıtıdır.
Gebelik kesesinin boş olduğu düşünüldüğünde  kesin tanı için gerekli görülürse  1 hafta ara ile ultrasonografi takibi yapmak gerekebilir.Klinik olarak gebelik belirtilerinin hepsi görülebilir.Bazen kahverengi akıntı oluşur bazen de belirti vermez.Tanı ultrasonografide kesenin içinde embriyoyu görememek ile konur.Boş gebelik erken gebelik kayıplarının yarısından fazlasının nedenidir.

Tedavide kürtaj ile gebelik sonlandırılır.Başka bir tedavi seçeneği yoktur.Boş  gebelik kromozomal problemlerden kaynaklanır.Anne yada babada genetik problem yoksa  kalıtsal özellik taşımaz.Sadece o gebeliği oluşturan yumurta hücresi veya sperm hücresinde kalite düşüklüğü veya anomali söz konusudur.Bu nedenle embriyo gelişemez.Tekrarlama eğilimi yoktur. Bir sonraki gebelik muhtemelen normal gelişecektir.

İki kişilik beslenme :
Aşerme ve iğrenme daha çok gebeliğin ilk 3 ayında olmakta ve artan gebelik hormonları sebep olmaktadır.5’ inci aydan sonra olurla ise psikolojik sebepler aramak gerekmektedir.Bir şeye aşeriyorsanız ve var ise mutlaka onu tüketiniz.Eğer bulamıyorsanız benzer bir yiyeceği alabilirsiniz.Örneğin canınız çok dondurma istedi ise  ve gecenin bir saatinde bulmak mümkün değil ise onun yerine sütlü bir tatlı veya çikolatayı tercih edebilirsiniz.

Aşermeyi vücudunuzun sinyalleri ve isteği olarak değerlendirin ve karşılamaya çalışın.
Bazı gebelerde aşerme olabildiği gibi bazı yiyeceklere iğrenme de olabilmektedir.Eğer iğrenme kahve ,kızartma yiyecekler,salam sosis gibi katkılı besinler ise bu iyi bir şeydir.

Gebenin ve tabii ki bebeğin bir kaybı yoktur.Fakat iğrenme çocuk ve anne için mutlaka gerekli besinlere ise (örneğin süt,balık, et ve bazı meyveler  gibi) buna bir çözüm bulmak gerekir.Gebe bunları yemek için  kendini zorlayacaktır veya benzer yiyecekler ile ihtiyacı olduğu besinleri alacaktır.Bu gibi durumlarda gerekirse bir diyetisyene başvurulmalıdır.Doktorun verdiği ek vitaminleri düzenli kullanmak gereklidir.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Gebelik Ve 7.Haftası” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar