Gebelik Ve 8. Haftası

Anne 8. Haftası
Doktorunuzun istediği tahlilleri herhalde yaptırdınız.Bu testlerden bazıları ilerdeki muayenelerde tekrar edilebilinir.Doktorunuza kendiniz ve aileniz ile ilgili tüm sağlık bilgilerinizi vermeyi unutmayın.

Tansiyonunuzda ani  düşmeler ve buna bağlı fenalık hissi olabilir, bu durum normal olup endişelenmeniz gereksizdir.
En sık görülen şikayetlerden biri hazımsızlık ve karında şişkinliktir.

 Artmış gebelik hormonu nedeniyle sindirim sistemin yavaş çalışması bu bulgulara neden olur.Bu nedenle rahat kıyafetler giyilmeli, gaz yapıcı yiyeceklerden uzak durulmalı,küçük porsiyonlarla sık aralıklarla yemek yenilmelidir.

Kilo artışı yavaş yavaş başlayacaktır. Tüm gebeliğiniz boyunca almanız gereken en az kilo 8kg, en fazla ise 16 kg dır.Bunların dışında olursa doktorunuz gerekli ayarlamaları yapacaktır.

İlk 12 haftada kilo almayabilirsiniz, hatta kilo kaybı da meydana gelebilir.Tartı ile ilgili değişiklikler gebeliğinizi izleyecek doktor tarafından değerlendirilecektir.

İdrarınızda sık çıkmaların yanı sıra yanmalar da oluyor mu? Varsa doktorunuza hemen haber verin.Enfeksiyon olabileceği için idrar tetkiki isteyebilir.

Ayrıca idrarda enfeksiyonun dışında çıkabilecek şeker ,protein ve keton gibi maddeler ileride oluşabilecek riskli gebeliği engellemek için önem taşımaktadır.
Kan gurubunuzun doğruluğundan emin misiniz?Şüpheniz varsa tekrarlamakta yarar vardır.
Bu hafta sizi rahatsız edebilecek bazı şikayetler;

 

 • Sabah bulantıları,
 • Halsizlik,
 • Kabızlık,
 • Memelerde hassasiyet ,dolgunluk koyulaşma,
 • İdrara sık çıkma,
 • Baş ağrısı,
 • Midede ekşime hissi.

Bebek Ve 8. Haftası

 • Bebeğin boyu artık 10-13 mm uzunluğunda olup bir kiraz ebadına ulaşmıştır. Ağırlığı sadece 1 gr’ dır.
 • Bebeğinizde her an hızlı değişimler olmaktadır.
 • Bebeğinizin başı büyük olup bunun nedeni beynin hızla büyümesidir.
 • Bebeğin kalbi 4 ayrı odacık haline bölünür ve kan vücudunda dolaşmaya başlar.
 • Bebeğinizin artık kulak kepçesi oluşmuştur.Gözler ,kulaklar ve burun net olarak izlenmektedir.
 • Cinsiyeti belirlemek mümkün olmamakla aslında hücreler yumurtalık yada testis olarak oluşmaya başlar.
 • Kas kasılmaları başlamakla beraber bu erken hareketleri görmek mümkün değildir.
 • Bağırsaklar göbek kordonunun içinde olup karın boşluğuna yavaş yavaş hareket etmeye başlamıştır.
 • Kollar uzamaya devam ediyor, ellerin oluşumu başladı, fakat parmaklar çok kısa ve taslak halinde görülmektedir.
 • Kıkırdak ve kemik yapısı oluşmaya devam etmektedir.
 • Tüm bunların bu kadar mükemmel, hızlı ve düzenli olması muhteşem ve inanılmaz değil mi??

Haftanın bilgisi:           
Bebeğin sağlıklı gelişimi için ilk 12 hafta çok önemlidir. Çünkü bu süreçte vücudunun en önemli kısımları şekillenir ve hızlı beyin gelişimi meydana gelir. Bu nedenle  özellikle bu dönemde çay kahve tüketimi kısıtlanmalı,alkol kullanılmamalı ,bitkisel tedavilere danışılmadan devam edilmemeli ve mümkünse sigara içimi bırakılmalıdır.

Bebeğin  gelişiminin takibi gebelik ultrasonografisiyle mümkündür. Ultrasonografi X ışını içermediği için anne ve bebek üzerinde hiçbir riski yoktur. Özellikle 8’inci haftada yapılan ultrasonografi ile son adet tarihinin ilk günü ile gebelik haftasının uyumlu olup olmadığının tespit edilmesi çok önemlidir. Çünkü bebeğin gelişiminin takibi buna göre değerlendirilecektir.Özellikle vajinal kanama varlığında kanama nedenlerinin tespiti ve bebeğin kalp atımlarının varlığı ultrasonografi ile saptanabilmektedir.
İki kişilik beslenme :
Gebelik esnasında kullanılan bitkiler de önemlidir.Birçok bitkisel ürün kullanımı gebelikte güvenli iken bazı bitkiler problemlere yol açabilirler.Bu bitkilerin büyük bir kısmı rahimde kasılmaya  sebep olarak düşüklere dahi sebep olabilmektedirler.

Bazen ishal, bulantı kusma ,tansiyon düşmesi gibi şikayetlere de sebep olan bu bitkisel çaylar kontrolsüz ve aşırı bir şekilde kullanılmamalıdır.
Bitkisel sıcak bir çay içmek istiyorsanız böyle bir çayı alırken içeriğine iyi bakmalısınız.Bilmediğiniz ,tanımadığınız ve özellikle ülkemizde olmayan bitkiler içeriyorsa tercih etmeyiniz.

Papatya ,limon, elma, ıhlamur, ahududu,portakal,nane ,karanfil , adaçayı gibi bilinen çayları aşırıya kaçmamak şartı ile  içmenizde bir sakınca yoktur.
Büyük bir kısmı rahim kasılması yapan bazı bitkilerin hem çay olarak hem de yemeklerde katkı olarak gebelikte kullanılması sakıncalıdır. Ülkemizde de bilinen bazıları da şunlardır;

Fesleğen ,Aloe Vera ,Ginseng ,Kimyon ,Rezene, Yasemin ,Lavanta ,Safran ,Sinameki gibi bitkileri içeren çayları kullanmaktan kaçınmalısınız.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Gebelik Ve 8. Haftası” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar