GLUTENSİZ DİYET NASIL YAPILIR ?

Sağlık/Hastalıklar 03 Eylül 2013
312

Glutensiz Diyet Nasıl Yapılır ?
Glutensiz Diyet,Gluten İçeren besinler,Çölyak Hastaları Neleri Yiyemez,Çölyak Hastaları ne Yemeli,Glutensiz Diyet Nedir
Gluten intöleransı adı verilen ve ince bağırsakların besin alerjisi olan hastalık, çölyak hastalığından biraz daha farklı bir durumdur.. Gluten İntöleransı çölyak kadar bağırsağa zarar vermez. Fakat her ikidi durumda da yani hem çölyak hastalığında, hem de gluten intöleransı hastalığında glutensiz diyet yapmak gereklidir.(Bir önceki makalemizde, çölyak hastalığı ile ilgili bilgiler verilmiştir.)

Glutensiz Diyet
Glutensiz Diyet

Glutensiz Diyet,Gluten İçeren besinler,Çölyak Hastaları Neleri Yiyemez,Çölyak Hastaları ne Yemeli,Glutensiz Diyet Nedir
Glutensiz Diyet Nasıl Yapılır ?
Gluten allerjisinin tedavisi sıkı bir diyet uygulamaktır. Tüketilecek gıdaların içeriklerinden emin olunmalıdır.
Gluten İçeren Besinler,Çölyak Hastaları Neleri Yiyemez,Çölyak Hastaları ne Yemeli
Hasta ilk olarak gluten içeren buğday, arpa, yulaf, çavdar gibi ürünlerden ve bu ürünleri içeren gıdalar tüketmeyi kesmelidir. Çölyak hastası tahıl grubundan mercimek, mısır, pirinç, patates, soya fasulyesi gibi ürünleri tüketebilir.
Tüketilecek gıdaların içerik etiketleri çok iyi okunmalıdır sürekli gıda firmalarıyla iletişime geçilmelidir. İlaçlar doktora, veya ilacı üreten ilaç üreticisine danışılmadan kullanılmamalıdır (bir çok ilaç gluten içermektedir).
Hastalık teşhisinde 3 ay kadar süt ve süt ürünleri tüketilmemelidir. Daha sonra bunlar tek tek denenerek diyete dahil alınabilir . Keçi sütü ve ürünlerinde bir sakınca yoktur hatta faydası (anne sütüne benzerliğinden ötürü) olabilir.
Şalgam suyu bulgur içerdiğinden gluten maddesi ihtiva eder bu ürünü tüketemezsiniz.
Amerika ve Avrupa’da günde 50-60 gr yulaf diyete eklenmeye başlanmıştır . Henüz araştırma aşamasında olan bu uygulama kesin olmamak şartıyla bu miktar çölyaklar için tehlikesiz olduğu düşünülmektedir.
Konserve, hazır çorba, soslar, tuzot, tavuk sosları nar ekşisi gibi gıdalarda gluten katkı maddesi olarak kullanıldığından, bunlar tüketilmemeli.
Sakız, çikolata, sirke, mayonez, ketçap, dondurma, şeker gibi gıdaların bazılarında gluten bulunabilmektedir. Bunlar tüketilmeden önce üreticisine sorulmalı.
Glutensiz diyetin en etkili olanı fabrikasyon ürünlerden mümkün mertebe uzak durmak olacaktır , yani evde ve dışarıda sağlıklı seçimler yapmamız gerekiyor yani doğaya dönüş söz konusu. Hayat tarzı bu esasa göre uygulanırsa çok sağlıklı bir yaşam elde edilebilir
Glutensiz Diyet,Gluten İçeren besinler,Çölyak Hastaları Neleri Yiyemez,Çölyak Hastaları ne Yemeli,Glutensiz Diyet Nedir

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“GLUTENSİZ DİYET NASIL YAPILIR ?” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar