Kahve Hakkında Bilinmeyen İlginç Bilgiler

Güncel/Aktuel 03 Ağustos 2015
416

Mis gibi tap taze kahve kokusu insanı nasıl rahatlatır öyle değil mi ? Hele bir de damak tadınıza göre yapılmış bir kahve ise ve yanında iki lafın belini kırabileceğiniz bir dost var ise, işte o zaman çok daha güzel ve özel olur. Bu kadar severek tükettiğimiz kahve hakkında ne kadar bilgiye sahibiz dersiniz. Aslına bakarsanız kahve hakkında hiç bilinmeyen pek çok şey var. Bizler de sizler için küçük bir araştırma yaptık ve hiç bilmediğimiz bilgilere ulaştık. Bulduğumuz bilgileri derleyerek sizlerle paylaşmaya karar verdik. Bu makalemizi okurken. bir fincan kahve almayı da ihmal etmeyin deriz.

Kahve Hakkında Bilmediğiniz İlginç Bilgiler

 • Mocha kahve aslına bakarsanız Yemen de bir limanın ismi. Kahveler genellikle Yemenden dünyanın farklı yerlerine gönderilmeye başlanmış.
 • Rivayete göre de kahve Etiyopyalı bir çoban tarafından bulunmuş. Keçilerindeki enerjiyi fark eden Etiyopyalı çoban, keçilerin ne yediğini araştırmış ve kırmızı kabuklu yemişler yediğini görmüş.

kahve_hakkinda

 • Kahve her ne kadar kahverengi olarak bilinse de aslında ağacında kırmızı yemişler halindedir. Toplanıp, temizlenen ve yıkanan kahvelerin çekirdekleri çıkarılıp kavrulduktan sonra, bildiğimiz rengini alır. Öğütülüp demlenen kahve hazır olarak önümüze gelir.
 • Kahve ilk zamanlarda Afrikalı kabilerler tarafından yenilen bir yemişti. Enerji ve mutluluk vermesi nedeni ile, bazı kabileler tarafından direkt yiyecek olarak tüketilmekteydi.
 • Bir kahve ağacı 200 yıla kadar yaşayabilmektedir.

Dünyanın En Pahalı Kavesi

dunyanin_en_pahali_kahvesi

 • Kopi Luwak olarak adlandırılan dünyanın en pahalı kahvesi, Asya miks kedilerine yedirildikten sonra, kedilerin midesinde fermente edilmekte ve kedinin dışkısından ayıklandıktan sonra kahve olarak satılmaktadır.
 • Kahveyi höpürdeterek içmek, kahvenin iyi bir tada sahip olup olmadığını anlamanın en güzel ve kolay yoludur. Bunun nedeni le içe doğru kahveyi hürp diye çekmek kahve moleküllerinin dilin farklı noktalarına dağılmasını sağlaması imiş.

kahve_icmek

 • Dünya üzerinde en çok satışı yapılan ikinci ürün kahvedir.
 • Hazır kahve, ilk olarak 1906 yılında, Guatemala’da yaşamakta olan Belçikalı George Washington tarafından bulunmuştur. Tabi bahsettiğimiz kişi ABD başkanı George Washington değil.

kahve_hakkinda_bilinmeyenler

 • 2 Dünya savaşı sırasında bulunmuş olan kahvenin adı, Americano’dur. Askerlerin espresso kahveyi çok sert bulmaları üzerine kahvenin tadını yumuşatmak amacı ile üzerine su eklemeleri ile keşfettikleri yeni kahveye Americano adı verilmiştir.
 • İngiltere Kralı, 1675 yılında, kahve dükkanlarında toplanan kişilerin, kendisine karşı ayaklanma çıkaracaklarını düşündüğü için kahve dükkanlarını kapatmıştır.

kahve_hakkinda_ilginc_bilgiler

 • Ülkemizde ve dünyada üzerinde pek çok şubesi bulunan ve dünyanın en meşhur kahve satıcısı olarak bilinen Starbuc’ın ismi, Moby Dik kitabından alınmıştır.

Evde Buzlu Kahve Yapımı

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Kahve Hakkında Bilinmeyen İlginç Bilgiler” Konulu yazıdaki yorumlar

İlginizi Çekebilir
Suyun En Sağlıklı Hali

Suyun En Sağlıklı Hali

02 Mayıs 2017
80

Sponsor Bağlantılar