KALSİYUM İÇEREN BESİNLER

Osman Müftüoğlu 22 Mart 2010
637
Kalsiyum İceren Besinler
Kalsiyum İceren Besinler

Kalsiyum İçeren Besinler

Hangi Besinlerde Kalsiyum Bulunur,Hangi Besinlerde Kalsiyum var, Kalsiyum Hangi Besinlerde Bulunur,Kalsiyum Hangi Yiyeceklerde Bulunur,Kalsiyum Hangi Gıdalarda Bulunur,
Kalsiyum Hangi Yiyeceklerde Var,Kalsiyum Hangi Sebzelerde Var,Kalsiyumun Faydaları

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu Kalsiyum İçeren Besinler Hakkında bilgi verdi. Kadınlarda menopoz dönemiyle birlikte daha çok kalsiyum kazanma telaşı başlar. Haksız sayılmazlar. Menopoz sonrasında artan kemik kırılganlığı riski ile (osteoporoz) mücadele etmek için bedene yeteri kadar kalsiyum kazandırmak gerekiyor. Çünkü kemiğe dayanıklılık kazandıran, yani çimento işlevi gören minerallerin başında kalsiyum geliyor.
Kalsiyumun Faydaları
Kalsiyum yalnız sağlam kemikler için lazım bir element de değil. Kalbinizin tıkır tıkır çalışması, sinir iletilerinizin yürütülebilmesi, kaslarınızın düzgün çalışabilmesi için de kalsiyuma ihtiyaç var. Uzmanlar kan basıncının dengede kalabilmesi için de kalsiyumdan zengin beslenmek gerektiğini söylüyor. Kalsiyumdan eksik beslenmek bazı kanserleri (örneğin kalın bağırsak kanserlerini) tetikleyebiliyor. Yine kalsiyum az kullanılırsa kilo almanız kolaylaşıyor.
Kalsiyum Ne Kadar Alınmalı ?
Hangi yaşta, ne zaman, ne kadar kalsiyuma ihtiyaç duyduğunun net bir rakamsal değeri ise yok. Doğruyu söylemek lazım biz doktorlar bile sağlıklı ve güvenli kalsiyum miktarının ne olduğu konusunda tam olarak bilgi sahibi değiliz.
Diğer taraftan kalsiyumdan zengin beslenmenin osteoporozdan ne kadar koruduğu konusu da net değil. Mesela besinlerle çok az kalsiyum kazanan Hindistan ya da Japon yaşlılarında kalça kırığıyla karşılaşma olasılığı, her gün 1000 mg.dan fazla kalsiyumu vücuduna dâhil etmeyi başaran ıskandinav kadınlarından daha az! Bununla birlikte bir “denge noktasında buluşmak”, yani azından kaçınıp çoğu için de aşırı çaba göstermek yerine günde ortalama 500 ila 750 mg kalsiyumu vücuda kazandırmaya çalışmak en doğru yol gibi görünüyor.
Hangi Besinlerde Kalsiyum var, Kalsiyum Hangi Besinlerde Bulunur,Kalsiyum Hangi Yiyeceklerde Bulunur
Kalsiyumdan zengin besinlerin başında süt ve süt ürünleri geliyor. Bir kase yoğurtta 300-400 mg civarında kalsiyum var. Süt de güçlü bir kalsiyum kaynağı. Bir bardak süt 300 mg civarında kalsiyum ihtiva ediyor.
Peynirin her türü kalsiyumdan zengin, sert peynirlerde daha fazla kalsiyum var. Kalsiyumla zenginleştirilmiş kahvaltı gevrekleri özellikle büyüme çağı çocukların ve yaşlıların kalsiyum eksikliğini karşılamada güçlü seçenekler olabilir.
Bakliyat grubu yiyecekler ve bademde de bol miktarda kalsiyum var.
Prensip olarak yeteri kadar süt, yoğurt veya peynir tüketiyorsanız kalsiyum yönünden ciddi bir problem yaşamayacağınız anlaşılıyor. Menopoz sonrası ek kalsiyum ihtiyacı konusunu fazla abartmamak ve eğer destek olarak kalsiyum kullanmak gerekiyorsa doğru miktarı belirlemek için bir doktordan yardım istemek gerekiyor.
Kalsiyum Hangi Sebzelerde Var

Acı Marul,Beyaz ve Kırmızı Lahana,Brokoli,Bezelye,Deniz Bitkileri,Domates,Enginar Fasulye,Ispanak ve Kereviz Gibi Yeşil yapraklı sebzelerde, bol miktarda kalsiyum bulunmaktadır.
Kalsiyum İçeren Besinler
,Hangi Besinlerde Kalsiyum Bulunur,Hangi Besinlerde Kalsiyum var, Kalsiyum Hangi Besinlerde Bulunur,Kalsiyum Hangi Yiyeceklerde Bulunur,Kalsiyum Hangi Gıdalarda Bulunur,Kalsiyum Hangi Yiyeceklerde Var,Kalsiyum Hangi Sebzelerde Var,Kalsiyumun Faydaları

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“KALSİYUM İÇEREN BESİNLER” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir
SAĞLIKLI DİYET

SAĞLIKLI DİYET

22 Mart 2010
227

Sponsor Bağlantılar