Sahte Para Nasıl Anlaşılır ?

Güncel/Aktuel 05 Ağustos 2015
693

Son günlerde 200 TL lerin sahte çıkmasına karşı önlem alan bankalar ve esnaflar 200 TL lik banknotları kabul etmemeye başladı. Emniyet ve Jandarma birimlerine çok sayıda sahte 200 TL şikayeti yapılınca, herkes panik yaşamaya başladı. Bankamatikler 200 TL lik banknot kabul etmemeye başladı. Esnaflar ise 200 TL yi hiç bir şekilde almamaya başladı. Son dönemlerde artan sahte para olayı, Emniyet güçlerini ve Merkez Bankasını da alarma geçirdi. Merkez Bankası Sahte paranın nasıl anlaşılacağı konusunda bilgiler yayınlarken, aynı zamanda son derece önemli bir hizmeti de sunmaya başladı. Merkez Bankasının sunduğu dev hizmet ile, piyasada dolaşan sahte paralardan dolayı, vatandaşların mağduriyet yaşaması önlenebilecek. Merkez Bankası Banknot sorgulama hizmetini vatandaşa sundu. Bu sayede, vatandaş elindeki paranın sahte mi yoksa gerçek mi olduğunu anlayabilecek. Sistemde kontrol etmek istediğiniz banknotun, önce para birimini daha sonra da banknot değerini listeden seçin. Banknotun üzerinde bulunan seri ve sıra numarasını girdikten sonra, paranın gerçek olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. Ayrıca, sistemde tüm sahte banknotların toplu listesini de bulabilirsiniz.

Sahte Para Nasıl Anlaşılır ?

sahte_para

 • Paranın sahte olup olmadığını anlamak için paraların üzerinde bulunan 12 güvenlik özelliğine dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu 12 özellikten 10 tanesi paraya dokunarak, diğer iki tanesi de paraya bakarak anlaşılabilir. Buradan sizlere paraların üzerinde bulunan 12 güvenlik anahtarını açıklayacağım.
 • Paranın kağıt kalitesi ile, paranın üzerinde bulunan resim ve yazıların kalitesine dikkat edin. Gerçek parada resim ve yazılar canlı renkte iken sahte parada, daha soluk olacaktır.
 • Paranın gerçek olup olmadığının anlamanın bir diğer yolu ise, parayı ışığa tutarak içerisinde gizli Atatürk resmi olup olmadığını kontrol etmek olacaktır.

sahte_para_nasil_anlasilir

 • Merkez Bankası tarafından basılan paraların içinde, gömülü emniyet şeridi bulunur. Bu emniyet şeridinin olup olmadığını kontrol etmenizde fayda vardır.
 • Gerçek paranın içinde yer alan holgrafik şeritlerdeki TL yazısı belli açılarda banknot değerine dönüşür. Bu Şeridi kontrol etmeniz gerekir.
 • Banknotu ışığa tutun ve sol üst kenardaki şekillerin arka yüzeydeki şekillerle birleşerek küpür değeri oluşturup oluşturmadığını kontrol edin. Eğer küpür değeri oluşturmuyor ise elinizdeki para sahte paradır.

paranin_uzerindeki_gizli_işaretler

 • Banknotun ön yüzünde, farklı yerlede bulunan kabartma baskıları kontrol edin. Eğer bu kabarma baskılar yok ise paranız sahtedir.
 • Banknotların ön yüzünde, filigranın sol üst kenarında Braille alfabesinden yararlanılarak hazırlanmış, parmakla dokunulduğunda hissedilebilen noktalar bulunmaktadır. Bu bölümü kontrol ederek bulunuz. Eğer bulamamışsanız elinizdeki para sahtedir
 • Banknotların ön yüzünde ay-yıldız motifinin içindeki banknot rakamı ile holografik şerit folyo üzerindeki dikdörtgen şeklin alt ve üst kenarında “TCMB” ibareli mikro yazılarbulunur. Bu bölümleri kontrol ederek bahsedilen mikro yazıları bulun.

sahte_parayi-anlamanin_yolu

 • Banknotlara farklı açılardan bakıldığında altın sarısına dönüşür ve üzerinde rakam ve TL harfleri bulunur.
 • Tüm banknotların uzun kenarında 6 mm, kısa kenarında ise ikili grup olarak 4 mm fark oluşturulmuştur. Bu nedenle her banknotun boyutu farklıdır.
 • Her kupürün hakim renginin açık bir tonu kağıt rengi olarak kullanılmıştır. Kağıdın rengi ile kupürün hakim rengini kontrol edin.

sahte_parayi-anlamak_icin

 • Banknot kağıdında bulunan ve normalde görülmeyen kılcal lifler UV ışık altında mavi ve kırmızı renkte parlama verir.
 • Banknot kağıdı UV ışık altında parlama yapmaz. Bu sebeple de bankada UV ışık altında kontrol edilir.

 

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Sahte Para Nasıl Anlaşılır ?” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir
Suyun En Sağlıklı Hali

Suyun En Sağlıklı Hali

02 Mayıs 2017
80

Sponsor Bağlantılar