25 Yıl Evli Kalan Kadınlar Emekli Olup Yaşlılık Maaşı Alabilirler

Güncel/Aktuel 24 Mart 2017
165

Ev hanımlığı bildiğiniz üzere son derece zahmetli ve zor işlerden bir tanesi. Ama nedense ev hanımlığı bir iş ya da meslek olarak görülmez. Oysa, tüm evin, çocukların ve eşin yükünü ev hanımları taşır. Yapılan bir araştırmaya göre, dünya üzerindeki en zor ve en ağır iş ev hanımlığıdır. Bu da bilimsel bir araştırma olarak ev hanımlarının en kadar zor bir işi başardığını göstermektedir. Bunu devletimiz de fark etmiş olmalı ki, evlilikte 25 yılını tamamlayan kadınlar için, emeklilik yasası çıkarılsın diye Türkiye Büyük Millet Meclisine Evlilikte kanun teklifi verildi.

25_yil_evli_kalana_emekli_maasi

CHP’li vekil tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisine verilen kanun teklifinde, sigortası olmayan, ya da bir üre sigorta yatırıp da emekli olmaya hak kazanamayan ev hanımlarının yaşlılık aylığı olarak emekli maaşı alabilmesi isteniyor. Bunun için ilk şart 25 yıl evli kalmak. SGK’da herhangi bir kaydı olmayan ya da daha önceden kaydı olup da primlerini tamamlayamadığı için emekli maaşına hak kazanamayan kadınlar, evliliklerinde 25 yılı tamamlamış olmak kaydıyla, kanunda belirtilen yaş sınırı ve prim gün sayısı esas alınmak üzere, kanunda belirtilen kazanç sınırları içinde hesaplanacak olan tutarı peşin ya da borçlanmak suretiyle ödeyerek yaşlılık aylığı almaya hak kazanacaklardır. Bu kanun teklifi kabul edilir ve yasalaşır ise, ev hanımları da artık yaşlılık aylığı alabileceklerdir.

 

 

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“25 Yıl Evli Kalan Kadınlar Emekli Olup Yaşlılık Maaşı Alabilirler” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir
Suyun En Sağlıklı Hali

Suyun En Sağlıklı Hali

02 Mayıs 2017
106

Sponsor Bağlantılar