KEKİK ÇAYININ FAYDALARI

KEKİK ÇAYININ FAYDALARI
KEKİK ÇAYININ FAYDALARI

Kekik Çayının Faydaları

Kekik Çayı,Kekik Çayı Nasıl Demnelir,Kekik Çayı Nasıl Hazırlanır,Kekik Çayı Nasıl Kullanılr,Kekik Çayı Nasıl Yapılır,Kekik Çayı Ne İşe Yarar,Kekik Çayı Zararları
Kekik Çayının Faydaları,-Kekik Çayının Faydaları Ve Zararları- Kekik Çayının Hazırlanışı- Kekik Çayının Kullanım Şekli
Kekik doğanın en iyi şifa kaynaklarından bir tanesidir. Çeşitli kullanım şekillerinde en yaygın olanı, çay şeklinde tüketilmesidir. Kekik çayının neredeyse, binbir derde deva bir hali vardır.
Kekik Çayı
* Kekik çayı, bedenin değerli organlarını temizler. Sabahları kahve veya çay  yerine bir bardak kekik  çayı içen, etkisini kısa sürede fark edecektir.
* Zeka keskinliği, midede rahatlık, sabah öksürüğüne tutulmamak ve genel bir rahatlık.
* Kekik, papatya ve civanperçemi, güneşli havada toplanıp, bir kuru bitki yastığı hazırlanır. Bu yastığı uygularken, bir yandan da aynı bitkilerin karışımından hazırlanmış çay içildiğinde, sinirsel yüz ağrıları iyileşebilir. Eğer aynı zamanda kramp da varsa, kurutulmuş kurtpençesi yastığı uygulamak gerekir.
* Kekik, çiçeklenme zamanı olan haziran- ağustos arasında toplanır ve öğlen sıcağında toplananları en etkili olanlarıdır.
* Mide ve dölyatağı kramplarında bitkinin içten ve dıştan kullanılması önerilir. Günde 2 bardak  kekik çayı içilmelidir.
* Dıştan kullanıldığında, bitkilerin sap ve çiçeklerinden hazırlanmış bir  kuru bitki yastığı uygulanmalıdır. Yatmadan önce bu yastık sıcak hava ile ısıtılır (kaloriferin üzerine koyarak veya saç kurutma makinası kullanılabilir) ve midenin veya dölyatağının (rahim) üstüne koyulur.
* Tümörlerde, eziklerde ve eskimiş romatizmalarda da bu yastık önerilir.
*Solunum yolları hastalıklarında, kekik, sinirliot ile birlikte çok eski zamanlardan beri kullanılmakta olan etkili bir yöntemdir.
*Balgamlı bronşitlerde, bronşiyal astımda ve hatta boğmacada, kekik ile  sinirliot karışımını çayı,  limon ve  nöbet şekeri ile karıştırılarak, günde 4-5 bardak içilebilir.
*Zatürre tehlikesine karşı kekik çayı saatte 1 yudum içildiğinde etkisini gösterecektir.
*Kekik’in, alkol bağımlılığına karşı kullanılabileceğini de unutmamak gerekir. Bir avuç dolusu bitki, 1 litre kaynar suda haşlanır ve demlenmesi için 2 dakika beklenir. Çay termosa koyulur ve hastaya 15 dakikada 1 yemek kaşığı içirilir. Sonra mide bulanması, kusma, dışkı ve idrar çıkarma, terleme, yemek ve içmek için duyulan büyük iştah izler. Bu uygulama doğal olarak bir kerede kalmamalı ve gerektiğince yinelenmelidir.
*Kekik, sara krizlerine karşı da önerilebilir. Günde 2 bardak içilen bitki çayı yalnızca krizler arasında değil, yıl boyunca, 10 günlük aralarla 2-3 haftalık kürler halinde uygulanmalıdır.
Kekik Çayı Nasıl Demlenir ?-Kekik Çayı Nasıl Yapılır-Kekik Çayı Yapılışı

Yarım veya bir tatlı kaşığı kurutulup, ince kıyılmış kekik,orta boy bir su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır, üstü kapatılarak 8-10 dakika demlendirilir ve süzülür. Günde 2-3 bardak yeni demlenmiş olarak, aç karnına veya öğün aralarında, soğutulmadan ve yudumlanarak içilir.
Kekik Çayının zararları-Kekik Çayının Zararları Nelerdir ?
Kekik Çayı, içerisindeki en etkili madde olan eterli uçucu yağın (Thymol) yitirilmemesi için hiçbir zaman kaynatılmaz! Hamilelerin (Düşükleri kolaylaştırır ve bebeğin rahimden çıkmasını çabuklaştırır.) kullanmaması tavsiye edilir. Önerilen dozlar aşılmadığında, bilinen hiçbir yan etkisi yoktur. Fakat kekik yağının içten kullanımında aşırılığa kaçılması, tiroid bezinin işlevini arttırabilir. Bu nedenle  guatr hastalarının kekik yağını kullanmaması tavsiye edilmektedir. Kekik çayı içimi ise böyle bir duruma yol açmaz.
Kekik Çayı, Kekik Çayı Nasıl Demnelir, Kekik Çayı Nasıl Hazırlanır, Kekik Çayı Nasıl Kullanılr, Kekik Çayı Nasıl Yapılır, Kekik Çayı Ne İşe Yarar, Kekik Çayı Zararları, Kekik Çayının Faydaları, Kekik Çayının Faydaları Ve Zararları, Kekik Çayının Hazırlanışı, Kekik Çayının Kullanım Şekli

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“KEKİK ÇAYININ FAYDALARI” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar