Anemi Kansızlık En Sık Rastlanılan Anemi Türleri

Dahiliye, Hastalıklar 03 Mart 2010
392

Anemi daha çok kadınlarda rastlanmakla birlikte hemen hemen herkeste görülebilen çok ciddi bir sağlık sorunudur. Aneminin bilinen diğer adı kansızlıktır. En sık rastlanılan anemi türleri arasında Demir Eksikliğine Bağlı Anemi en çok bilinendir. Vücudun yeni hemoglobin oksijen taşıyan kırmızı hücrelerdeki proteini yaratabilmesi için demire ihtiyacı vardır. Eksik demir alımı demir eksikliğine bağlı anemiye neden olur. Demir eksikliğine bağlı anemilerin neredeyse çok önemli kısmı bazı kronik kanamaların sonucunda meydana gelir. Örneğin; burun kanamaları, basur, mide ya da bağırsak ülseri, polip, gastroenterital kanser ve aşırı adet kanamaları gibi… Vücut bu aşırı kanamalar sırasında yüklü miktarda demir kaybeder.Daha az görülebilen demir eksikliğine bağlı anemi demiri emme yeterli mide asisi olmayan daha yaşlı insanlarda da gelişebilir.

Demire bağlı aneminin kendine özel bulguları

  • Yiyecek dışındaki şeylere istek. örneğin; toprak, buz, kireç taşı, nişasta gibi..
  • Ağız kenarında ve tırnaklarda çatlaklar
  • Tırnaklarda biçimsizlik; kaşık biçimini almaları gibi..
  • Tahriş olmuş dil.

Demir eksikliği anemisinin nedenleri

  • Yetersiz demir alımııdalarla dışarıdan alınan demirin yetersizliği halinde oluşur. Sosyo ekonomik düzeyi düşük toplumlarda, beslenme alışkanlıkları yanlış olan toplumlarda sık görülmektedir.
  • Ek besinlere geç başlama, aşırı inek sütü kullanımı bebeklerde anemiye sebep olabilir.Vejeteryan beslenme, yanlış uygulanan zayıflama rejimleri, yeme bozuklukları da anemiye neden olan sebeplerdendir.
  • Doğumla ilgili nedenler: Prematürelik, çoğul gebelikler anemiye neden olabilir.

Demir gereksiniminin arttığı durumlar

Ülser kanamaları, kadınlarda adet kanamaları gibi akut veya kronik kan kaybı, parazitler enfeksiyonlar, özellikle yaşamın ilk yılı ve adelosan dönemi gibi hızlı büyüme dönemlerinde demir gereksinimi artmakta ve anemiler görülebilmektedir.

Demirin Emilim bozuklukları Kronik ishaller, Kronik enfeksiyonlar, Sindirim sistemi anomalileri, Malabsorbsiyon sendromu gibi demir emiliminin bozulduğu durumlarda anemi görülebilir.

Kansızlık Savma Kürü

Ahmet Maranki’den Kansızlık Tedavisi İçin Bitkisel Kür Tarifleri

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Anemi Kansızlık En Sık Rastlanılan Anemi Türleri” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar