Anksiyete Bozukluğunun Belirtileri ve Sebepleri

Sağlık/Hastalıklar 29 Haziran 2015
589

Anksiyete Bozukluğu ismini pek çok kere duymuş olabilirsiniz. Çünkü günümüzdeki en yaygın psikiyatrik rahatsızlıklardan bir tanesidir. Pek çok kişiye bu anksiyete bozukluğu tanısı koyulmaktadır. Belkide günümüzde stresten sonra en yaygın rahatsızlıktır. Peki anksiyete nedir, Anksiyetinin belirtileri nelerdir ? anksiyete bozukluğunun sebepleri nelerdir ?Tedavisi nasıldır ? Gelin bu soruların cevaplarını hep birlikte görelim

Anksiyete Bozukluğu Nedir ?

Anksiyete bozukluğu, kişide olur olmaz her durum için, aşırı kaygı duyma durumudur. Anksiyete bozukluğunu korku ile karıştırmamak gerekir. Çünkü en sık yapılan hatalardan bir tanesi, anksiyete bozukluğunu korku ile karıştırmaktır.

Anksiyete Bozukluğunun Belirtileri Nelerdir?

anksiyete_bozuklugu

  • Anksiyete bozukluğunun en yaygın belirtisi, gerçek bir sebep olsun olmasın, aşırı ve denetlenemeyen nitelikte endişe duymaktır.
  • Aşırı evhamlı olmak.
  • Yorgunluk, dikkatsizlik ve konsantrasyon bozukluğu.
  • En ufak seste irkilmek.
  • Gece uykuya dalamamak veya sık sık uyanmak.
  • Fiziksel bir hastalık varmış gibi kendini gösteren bedensel belirtiler diğer belirtilere eşlik eder. Örneğin; sebepsiz yorgunluk, baş ağrısı, karın ağrısı, sersemlik hissi, titreme, terleme, tahammülsüzlük, sıcak basması, yutkunma zorluğu, kas ağrıları, bulantı gibi belirtiler yaygın anksiyete bozukluğunda sıklıkla karşılaşılabilmektedir.

Anksiyete Bozukluğunun Sebepleri

anksiyete_bozuklugu_belirtileri

Anksiyete bozukluğundaki en önemli sebep stresli bir hayat yaşıyor olmaktır. Çocukluk ve ergenlik dönemlerinde başlayan anksiyete bozukluğu, son derece yavaş ve sinsi şekilde ilerler. Hastalık bazı dönemlerde atak yaparken bazı dönemlerde de iyileşme gösterebilir. Anksiyete bozukluğunu tetikleyen en önemli etkenleri kalıtsal etkenler,, beyin nörokimyasının değişmesi kişilik özellikleri ve strestir.

Anksiyete Bozukluğu Tedavisi

anksiyete_bozuklugu_sebepleri_ve_tedavisi

Anksiyete bozukluğu kesinlikle tedavi edilebilir bir hastalıktır. Bunun için yapmanız gereken şey, öncelikle bir Psikiyatri Uzmanı ile irtibata geçmenizdir. İlk seansta detaylı bir psikiyatrik analizden geçmenizin yanı sıra, belirtilerin herhangi bir fiziksel rahatsızlıktan kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak için bazı testler uygulanacaktır. Ardından de tedaviye hekiminiz tarafından yön verilecektir.

Anksiyete Bozukluk Nedir

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Anksiyete Bozukluğunun Belirtileri ve Sebepleri” Konulu yazıdaki yorumlar

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar