Aşk ile Kara Sevda Arasındaki Fark

Aşk-Cinsellik-Fal 06 Temmuz 2015
1165

Merhabalar sevgili okurlarım. Sizinle daha önceki makalemizde aşkın ömrü ne kadardır konulu bir makale paylaşmıştım. Bu gün ise aşk ile kara sevda arasındaki fark nedir konusunu paylaşmak istiyorum. Aşkı hepimiz az çok biliyoruz. Ama kara sevda farklı bir şey. Eski zamanlarda insanlar kara sevda yüzünden ince hastalığa yakalanırmış. Günümüzde bu tip bir sevgi veya kara sevda kaldı mı bilemem ama uzmanlar aşk ile kara sevda arasındaki farkı araştırmış ve ortaya ilginç sonuçlar çıkmış. Üzerine çeşitli türküler yakılan, hikayeler anlatılan kara sevda pek çok yerli filme de konu olmuştur. Belki bizler izlediğimiz zaman bize çok abartılı gelen bu filmler ve anlatılan hikayeler, gerçek hayatta insanların yaşadığı ve acı çektiği bir gerçek. İngiliz bilim adamlar aşkın ömrü ne kadar sürer konulu araştırmayı yaparken, aşk ile kara sevda arasındaki farkı da araştırmışlar. Aşk beyinde başlıyor ve yaklaşık olarak 3 yıl sürüyor. Oysa kara sevda aşk ile tamamen farklı boyutlarda yaşanıyor. Şimdi sizlerle İngiliz Bilim adamları tarafından yapılmış olan araştırmayı paylaşacağım. Bakalım aşk ile kara sevda arasındaki farklar nelermiş.

Aşk İle Kara Sevda Arasındaki Faklar

ask_ve_kara_sevda

Aşık kişi sosyal hayatına devam ederken, kara sevdalı kişi kendisini sosyal hayattan tamamen soyutlayıp, sevdasına odaklanır.

Aşık olan kişi psikolojik belirtiler gösterir. Duygu yoğunluğu ve saplatılı sevgi hali sosyal normlar içerisinde kalır. Oysa kara sevdalı kişide fizyolojik unsurlar da bulunur. yemeden içmeden kesilmek, zayıflamak, aşırı stres hormonu nedeni ile vücudun bağışıklık sisteminin olumsuz etkilemesi, saçların beyazlaması veya çeşitli hastalıkların başlaması bu belirtilerden bazılarıdır.

kara_sevda_nedir

Kara sevda durumunda beyindeki psikolojik hayata yön verev son prefrontal korteksteki fonksiyonlar aksar. aşk durumunda böyle bir şey söz konusu değildir.

Aşık kişi kontrolünü elinde tutabiliyorken, kara sevdalı kişi kontrolünü kaybedebilir.Kara sevdalı kişi bulunduğu anda yaşar ve duygu çıkmazı içine girebilir.

ask_nedir

Aşık insan korku duygusunu kontrol edebilir. ama kara sevdalı insan korku duygusunu yöneten bazı beyin bölümlerinin fonksiyonların bozulması nedeni ile korkusuzca davranabilir.

Kara sevda durumunda Prefrontal korteksin de bozulması ile kişi, sosyal normların dışında davranışlar sergileyebilir. Kişi servetini ve kariyerini bu uğurda terk edebilir.

İnsanlar duygusal yönelimlerini, hoşlanma, aşk, sevda veya kara sevda şeklinde hafiften şiddetliye doğru yaşarlar.

Aşkın Ömrü Ne Kadar ?

Aşkın Püf Noktası Nedir ?

 

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Aşk ile Kara Sevda Arasındaki Fark” Konulu yazıdaki yorumlar

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar