ASPİRİNİN FAYDALARI VE ZARARLARI

Sağlık/Hastalıklar 22 Haziran 2013
345
Aspirinin Faydaları ve Zararları
Aspirin,Aspirin Faydası,Aspirin Faydaları Neler,Aspirinin Faydaları,Aspirin Faydalımı, Aspirinin Kalbe Faydaları,Aspininin Faydaları ve Zararları,Aspirinin Zararları,Aspirin Zararlımı,Aspirinin Zararları da Var
Pek çoğumuzun evinden eksik etmediği, hatta günde 1 tane içmeye çalıştığı aspirin faydalımı yoksa zararlımı.. Ağrı kesici yerine bile kullanılan bu küçük tablet, çok faydalı. Ama aspirinini zararları da var... Gelin hep birlikte aspirinin faydaları ve zararları nelerdir görelim..
Aspirinin Faydaları ve Zararları
Aspirinin Faydaları ve Zararları

Aspirin,Aspirin Faydası,Aspirin Faydaları Neler,Aspirinin Faydaları, Aspirin Faydalımı, Aspirinin Kalbe Faydaları,Aspininin Faydaları ve Zararları,Aspirinin Zararları,Aspirin Zararlımı,Aspirinin Zararları da Var
* Günlük 1 adet alınacak aspirin, kanser riskini % 25 oranında azaltıyor.  Özellikle kalın bağırsak riski önemli ölçüde azalıyor. Bir araştırmaya göre düzenli Aspirin kullanımının, bazı kanser hastalarında (COX-2 enzimi ifade eden tümör taşıyan) yaşam şansını arttırdığını, hatta haftalık Aspirin tüketimi 325 mg’lık haplardan oluşan 14 defayı geçtiğinde, bu tip kanser oluşumunun engellendiği tespit edilmiş.
* Aspirinin Kalbe faydaları :
Koroner atardamar hastalığınız varsa ya da koroner atardamar bypass ameliyatı geçirdiyseniz, aspirin daha sonraki bir kalp krizi riskinin azaltılmasına yardımcı olabilir.
* Gece yatmadan önce sütle birlikte içilen aspirinin koruyucu etkisi çok daha fazla oluyor (muş).
* Aspirin Felçten Koruyor : Felcin nedeni kan pıhtılaşması. Aspirin’in en önemli özelliği de pıhtılaşmayı önlemesi. Her gün alınacak bir Aspirin’in, felç geçirmiş erkeklerde yeni bir felç riskini yüzde 25 oranında önlediği biliniyordu. Bundan yola çıkan uzmanlar, genel olarak felç riski taşıyanlarda da aynı oranda etkili olacağını düşünüyor. Hatta bazı araştırmalar bu oranın daha da yüksek olabileceğini gösteriyor.
*  Aspirin Meme kanserinin tekrarını ve bazı durumlarda da oluşumunu engelliyor:
Haftada 2-5 defa arası aspirin kullanmanın meme kanseri geçirmiş kadınlarda, hastalığın % 71 oranında daha az ölümle sonuçlanmasını sağlıyor.
*  Alzheimer hastalığına karşı koruyor: Düzenli olarak aspirin kullanan kişilerin Alzheimer hastalığına yakalanma riski, % 13 oranında azalıyor.
* Parkinson hastalığına karşı koruyor : Yapılan bir araştırma sonucuna göre, haftada 2 defa aspirin alan kadınların Parkinson hastalığına yakalanma riski % 40 daha azalıyor.
* Aspirin beyin kanamasının tekrarını engelleyebiliyor:  Aspirinin İbuprofen ile birlikte alınmadığı takdirde, beyin kanamasını engellebildiği saptanmış.  FDA Aspirini ibuprofen maddesiyle birlikte kullanmama konusunda tüketiciyi resmi olarak uyarıyor.
Aspirinin Zararları,Aspirinin Zararları da Var,Aspirinin Zararları Nelerdir ?
*  İşitme kaybı riskini artırıyor: Haftada en 2 defa düzenli olarak içilen aspirin, erkelerde %12 işitme kaybına neden oluyor. Bu oran 50 li yaşlarda % 33 e kadar çıkıyor
*  Prostat kanseri test sonuçlarını yanıltabiliyor: Düzenli olarak aspirin tüketen erkeklerde, Prostat testinin  gerçekte olduğundan % 10 daha az çıktığı tespit edilmiştir.
*Diyabeti olan kişilerde Aspirin’in kalp krizine karşı koruyucu etkisi sıfırlanabiliyor:
Şeker hastası kişiler, olmayanlardan en az iki kat daha fazla kalp hastalığı veya beyin kanaması riski taşıyor. Yapılan araştırmalar düzenli olarak alınan Aspirin’in ilk kalp krizini diyabet hastalarında önleyici etkisinin olmadığını gösteriyor.
*  Bazı kalp hastaları ve beyin kanaması geçiren hastalar üzerinde ters etki yaratıyor:
Bir araştırma kardiyovasküler hastaların  aşağı yukarı yüzde 30’unun Aspirin’in etkilerine karşı direnç gösterdiğini ve bu direncin Aspirin’e olumlu reaksiyon gösteren kardiyovasküler hastalara oranla tam 4 kat daha fazla kalp krizi ve beyin kanamasına meyilli olduğunu gösteriyor.
*  Aspirin kalp krizini önlemede kadınlarda daha az etkili olabiliyor : Kadınlarda erkeklerde olduğu gibi kalp hastalıkları yerine, Aspirin’in iskemik beyin atağına karşı koruduğu ileri sürülüyor.
*  Mide problemlerine neden oluyor:
Aspirin ve kortizon kökenli olmayan antienflamatuarlar kullananların mide kanaması  ve mide ülserine yakalanma riskinin çok daha yüksek olduğu biliniyor.
*  Kanama riskini artırıyor:
Kan sulandırıcı ve inceltici olduğu için kan pıhtılaşmasınızorlaştırıyor. Bu da demek oluyor ki; beyin kanaması gibi bir durumda Aspirin kullanımı öldürücü olabiliyor.
* Aspirin Kullanmanın En Riskli Olduğu Durumlar : Kan basıncınız yüksekse, ailenizde felç olayları, kanama bozukluğu, ülser ya da karaciğer ya da böbrek fonksiyonu yetmezliği varsa veya varfarin (Coumadin) alıyorsanız, aspirinden kaçının. Her durumda, aspirini düzenli olarak almaya başlamadan önce doktorunuzla görüşün.
* Pıhtılaşma problemi olan hastaların aspirin kullanması sakıncalıdır.
Aspirin,Aspirin Faydası,Aspirin Faydaları Neler,Aspirinin Faydaları,Aspirin Faydalımı, Aspirinin Kalbe Faydaları,Aspininin Faydaları ve Zararları,Aspirinin Zararları,Aspirin Zararlımı,Aspirinin Zararları da Var

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“ASPİRİNİN FAYDALARI VE ZARARLARI” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar