BAHARATLARIN FAYDALARI NELERDİR ?

Baharatların Faydaları Nelerdir ?
Baharatların Faydaları, Baharatların Yararları
,Baharatlar,Baharat Faydaları, Baharat, Baharatlar Faydaları,Baharatlar Yararları, Baharatlar ve Kullanıldığı Yerler
En Faydalı Baharatlar,Zerdeçalın Faydaları,Safranın Faydaları,Sumak Faydaları Nelerdir, Kişnişin Faydaları

Türk Mutfağında sıklıkla kullanılan baharatlar, damak tadımızın oluşmasında büyük rol oynuyor. Ama, baharatların asıl göre, damak tadımızda hoş lezzetler bırakmak değil tabiki… Faydalarını bilerek ya da bilmeyerek kullandığımız baharatlar, aslında sağlık açısında da son derece faydalı. Bu makalemizde Baharatların Faydaları hakkında bilgiler vermek istedik..

Baharatların Faydaları
Baharatların Faydaları

Baharatlar, genellikle yemeklere tat vermesi amacı ile kullanılır. Binbir çeşit ve tatta olan bahartaları kullanmakla, Aslında farkında olmadan da sağlığımıza yatırım yapmış oluyoruz. Çünkü baharatlar, pek çok yönden şifa kaynağı durumunda. Mide sorunlarından astım hastalığına, kanserden enfeksiyonel hastalıklara kadar, pek çok sağlık sorununda işe yarıyor. Bu yazımızda sizlere, en faydalı baharatlar hakkında bilgi vermek istiyorum.
Baharatların Faydaları, Baharatların Yararları,Baharatlar,Baharat Faydaları, Baharat,Baharatlar Faydaları,Baharatlar Yararları, Baharatlar ve Kullanıldığı Yerler,En Faydalı Baharatlar,Zerdeçalın Faydaları,Safranın Faydaları,Sumak Faydaları Nelerdir,Kişnişin Faydaları
Zerdeçal : Son dönemlerde adından sıkça bahsettiren zerdeçal, Zencefil ailesinden lifli bir bitkinin kökünden elde edilir. Rengi zencefile göre daha koyu ve parlaktır. Oldukça güçlü bir antioksidandır. Başta kanser olmak üzere, diyabet ve enfeksiyon gibi pek çok hastalığın tedavisinde yardımcı olur. Ayrıca eklem ağrılarına da iyi gelir. Özellikle kışın kullanımına ağırlık verilmesi gerekir. Akciğer hastalıklarında faydalıdır.
Zerdeçalın Kullanımı,Zerdeçal Nasıl Kullanılır : Zerde tatlısı ve bazı keklerde kullanabilirsiniz. Çorbalar, pilav, patatesle tüketebilirsiniz. Sabah ve akşam bir bardak süte bir kaşık ekleyip içmek bağışıklık sisteminizi güçlendirir.
Sumak,Sumağın Faydaları,Sumak Faydaları Nelerdir
Sumak : Sumak ağacının mercimek tanesine benzeyen meyvelerinde elde edilen sumak, ekşi bir tatada sahiptir. Antibakteriyel ve antioksidan özelliği bulunur. Bol miktarda C Vitamini İçerir, İdrar yolu problemlerine iyi gelir. Boğaz ve diş eti hastalıklarında gargara olarak
kullanılabilir.
Sumağın Kullanıldığı Yerler,Sumak Nasıl Kullanılır : En sık kullanıldığı yemeklerden biri mantıdır. Ayrıca kuru soğanla hafifçe yoğrularak güzel bir garnitür olur. Çorba, salata ve piyazda kullanılır. Yoğurtla karıştırarak lezzetli bir sos hazırlayabilirsiniz.
Safran,Safranın Faydaları,Safranın Faydaları Nelerdir,Safranın Yararları
Safran : En pahalı baharatlardan bir tanesi olarak bilinen Safran, kendi ağırlığının yüzbin katı suyu sarı renge boyayabilecek kuvvettedir. Son derece güçlü bir antioksidandır. Çok pahalı olmasının nedeni, 1 gram safran için 200 çiçek toplamak gerekmesidir. Safranın dopamin gibi ruh durumunu iyileştirici, sinir taşıyıcıları aktivitesini artırdığı düşünülür. Astım, uykusuzluk, adet sancılarına da iyi gelir.
Safran Nasıl Kullanılır,Safran Kaullanımı,Safran Kullanım Alanları,Safran Kullanılan Yemekler : Güveç, pilav ve tavuk yemeklerinde ve sütlü tatlılarda kullanabilirsiniz.
Tadından daha fazla yararlanabilmek için bir süre ılık suda bekletip sonra kullanın.
Kişniş,Kişnişin Faydaları,Kişnişin Yararları,Kişnişin Faydası
Kişniş : Maydanozgiller ailesinden bir bitkidir. Anavatanı Akdeniz ülkeleridir. Kişniş
bitkisinin küre biçiminde tohumlarının kurutulmasıyla elde edilir. Kendine özgü ferahlatıcı bir kokusu vardır. Antibakteriyeldir. Behçet Hastalığı İçin çok faydalıdır.
Kişniş Nasıl Kullanılır,Kişnişin Kullanıldığı Yerler,Kişnişin Kullanıldığı Yemekler ; Tohumları öğütülerek yemeklerde kullanılır. Bitkinin taze yaprakları salatalara katılabilir. Ezilmemiş tohumu çorba ve sebze yemeklerinde kullanılır.
Safran,Safranın Faydaları,Safranın Faydaları Nelerdir,Safranın Yararları,Kişniş Nasıl Kullanılır,Kişnişin Kullanıldığı Yerler,Kişnişin Kullanıldığı Yemekler , Kişniş, Kişnişin Faydaları, Kişnişin Yararları,Kişnişin Faydası ,Zerdeçalın Kullanımı,Zerdeçal Nasıl Kullanılır ,Baharat, Baharatlar,Baharat Faydaları,Baharatlar Faydaları, Baharatlar Yararları, Baharatlar ve Kullanıldığı Yerler,Baharatların Faydaları, Baharatların Yararları,En Faydalı Baharatlar

 

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“BAHARATLARIN FAYDALARI NELERDİR ?” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar