Balık Yağının Faydaları ve Zararları

Sağlık/Hastalıklar 01 Haziran 2012
3983

Balık Yağının Faydaları ve Zararları konulu makalemizde, sizler için en çok merak edilen soruların cevaplarını araştırdık. Balık Yağı ve Boy,Balık Yağı Hapı Boy Uzatır mı,Balık Yağının Faydaları,Balık Yağının Zararları,Balık Yağı Kilo Aldırır mı, Balık Yağının Bebeklere Faydaları,Balık Yağı ve Faydaları, Balık Yağı ve Antioksidan konularında siz değerli okurlarımızdan çok fazla soru aldık. Biz de tüm bu sorular ışığında bir derleme yaparak tüm sorulara tek bir makalede cevap vermeye çalıştık. Anne ve babaların özellikle gelişim çağındaki çocuklara kullanmaya dikkat ettikleri veya kullanmak istedikleri balık yağı hakkında sizlere bilgiler vermek istiyorum.
Yapılan araştırmalar, balık yağının Faydaları ile insanlar üzerindeki, şaşırtıcı etkisini, açık bir şekilde ortaya koyuyor. Bu makalemizde, balık yağı ve boy, balık yağı kilo aldırır mı, balık yağının faydaları,balık yağının zararları ve daha merak ettiğiniz pek çok soruya cevap bulabileceksiniz. Özellikle de balık yağının faydaları yanı sıra bazı zararları olduğunu da göz önünde bulundurmanız faydalı olacaktır. Balık yağını kendiniz veya çocuklarınız için kullanmadan önce mutlaka ve mutlaka doktorunuza danışmanız gerektiğini unutmayın.

balik_yaginin_faydalari_ve_zararlari

Balık Yağı ve Boy,Balık Yağı Hapı Boy Uzatırmı,Balık Yağı Kilo Aldırırmı,Balık Yağının Bebeklere Faydaları

Balık Yağı hapı veya şurubu, bol miktarda omega 3 içerdiğinden dolayı, boy uzaması veya kilo aldırmak üzerine direkt olarak etkisi yoktur. Balık yağı daha çok beyisel faaliyetleri geliştirir. Öğrenmeyi ve zeka gelişimini sağlar. Fakat yapılan araştırmalarda görülen o ki, balık yağı kullanan kişilerde, kilo almak ve boy uzması daha kolay olmaktadır.

Balık Yağının Faydaları,Balık Yağı Hapının Faydaları,Balık Yağının Bebeklere Faydaları,Balık Yağı ve Faydaları, Balık Yağı ve Antioksidan

 • Anne karnındaki çocuğun nörolojik (beyin) gelişimi ile göz retinası gelişiminde etkilidir.
 •  Hamilelik sonrasında annenin depresyona girme riskini azaltır.
 • Gebelik zehirlenmesi ve erken doğum riskini önler.
 • Çocuklarda görülebilecek dikkat eksikliği, hiperaktivite sorunu gibi davranışsal bozuklukları azaltır.
 • Balık yağı çocuğun genetik yapısının izin verdiği boy, zeka gibi özelliklerin en üst seviyeye çıkabilmesinde faydalıdır.
 •  Erişkinlerin kalp damar hastalıklarından korunmasında etkilidir.
 • Kan şekeri seviyesinin dengede tutulmasında faydalıdır.
 • Hem ruh hem de vücut sağlığını korur. Sağlıklı ruh hali, zihin ve hafıza için gereklidir.
 • Saçları ve saç köklerini besleyerek saçların canlı ve parlak olmasını sağlar.
 • Peptik ülser, hazımsızlık, mide yanması, bulantı, iştahsızlık, kilo kaybı gibi durumlarda faydalıdır.
 • Pankreas kanseri hastalarında kilo kaybını önlemede ve kansere bağlı hiperlipidemi artışına karşı koruyucudur.
 •  Akne, sivilce, kuru cilt, ciltte kızarıklık, sedef hastalığı gibi rahatsızlıklarda faydalıdır.

balik_yagi_boy_uzatirmi

Balık Yağının Zararları

 • Balığın, denizdeki veya yetiştirildiği yerdeki kirlilikten dolayı civa, arsenik, kurşun, kalsiyum formları, dioksin, PCB gibi zehirli bileşikler balıkların vücutlarında depolanır. Bu yüzden balık yağı elde edilirken mutlaka rafine edilip saflaştırıldıktan sonra şurup veya hap haline getirilir. Balık yağı hapı veya şurubu mutlaka eczanelerden veya onaylı yerlerden alınmalıdır.
 • Aşırı dozda balık yağı kullanımı vücutta alerji gibi yan etkilere sebep olabilir. Normal dozdan fazlası için mutlaka doktorunuzun onayını alın.
 • Balık yağı A ve D vitaminleri bakımından zengindir. Uzun süre veya aşırı doz balık yağı kullanmak bu vitaminlerin karaciğerde birikerek tahribata ve zehirlenmelere neden olabilir.
 • Aşırı doz ya da çok uzun süre balık yağı kullanımı E vitamini eksikliğine neden olabilir. Bu kayıp E vitamini takviyesi ile giderilmelidir.E vitamini antioksidan olduğundan, balık yağının oksidasyonuyla meydana gelen ve zararlı olan serbest radikallerin oluşumunu önler.Bu sebeplede vücut için oldukça gereklidir.
 • Balık yağının fazla miktarlarda tüketilmesi, kolesterol yüksekliğine sebep olabilir. Bu sebeple balık yağı kullanmadan önce mutlaka ve mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Balık Yağının Cilde Faydaları

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Balık Yağının Faydaları ve Zararları” hakkında 24 yorum var

 • halil

  Ailede şeker hastası Yok. Panik atak için haftada 4-5 kez sarikantaronlu melisa içtim glikozun çok düşük çıkmasını hangisi etkiledi??!.

 • admin

  Sayın okurumuz öncelikle geçmiş olsun. Sarı kantaron otunun şekeri düşürdüğü bilinmekte. Eğer şeker seviyeniz normal ise, şekerinizi daha da alt seviyeye düşürmüş olabilir.

 • admin

  Sayın okurumuz. Öncelikle geçmiş olsun. Balık yağında bulunan omega 3 Özellikle iyi kolesterol olarak bilinen HDL yi yükseltir. Kalp ve damar sağlığını korumak açısından faydalıdır. Ama aynı zamanda, bazı kaynaklarda yüksek dozlarda alınması kolesterol yüksekliğine sebep olabilir şeklinde uyarı mevcuttur. Bu sebeple balık yağının hangi dozlarda kullanılacağını doktorunuza danışmanızda fayda var.

 • İlginizi Çekebilir

  Sponsor Bağlantılar