BALIN FAYDALARI VE ZARARLARI

BALIN FAYDALARI VE ZARARLARI
BALIN FAYDALARI VE ZARARLARI

Balın Faydaları ve Zararları

Bal Nasıl Napılır,Bal Nasıl Olur,Bal Nasıl Üretilir,Bal Nedir,Bal Nelere İyi Gelir, Balın Faydaları,Balın Faydası,Balın Yararı,Balın Yararları,Balın Zararları
Bal,Allahın bize lütfu, mucize bir besin. Pek çok derde deva bir besin. Ve eğer, gerçek bir bal ise, dünyanın bozulmayan tek besini. Bu mucize besin hakkında, sizleri bilgilendirmek istiyoruz.
Bal Nedir-Bal Nasıl Yapılır ?
Bal arıları, çiçekler ve meyve tomurcuklarından toplayıp yuttukları nektarları, vücuttaki bir enzim arcılığıyla bala dönüştürürler. İntervaz denilen bu enzimle, nektar bala çevrilirken, nektardaki sakarozu, früktoz ve glikoz şeklinde basit şekerlere dönüştürürler.
Arılar, balın içindeki suyu uçurup fermantasyona uğrayarak bozulmamasını temenni ederler. Daha sonra peteklerin içine doldurdukları balı ince balmumu bir kapakla kapatıp, kovanın içindeki sıcaklığı 35 derecede tutarak, o sevdiğimiz kıvamı oluştururlar. Bal, olağandışı bir etkiye uğramadığı sürece bozulmaz. Yapısı itibariyle mikroorganizmaların hayatta kalmasına da olanak vermez. Bu yüzden insanlar asırlarca yanık ve yaraları iyileştirmekte balı kullanmışlardır.
Arılar, balı yerleştirdikleri petekleri yapabilmek için, karınlarının altında bulunana salgı bezinden balmumu salgılarlar. Kovandaki çerçevenin içinde yer alan peteğin ağırlığı ise, 40 gr civarındadır ve 2 kilo bal depolamaktadır.
Yöre pazarlarından bal alıyorsanız, balın berraklığına, kokusuna ve mümkünse tadına bakarak alırsanız, hayal kırıklığı yaşamazsınız. Marketlerde de birkaç markayı denedikten sonra, damak tadınıza uygun olanı bulabilirsiniz. Ancak marketlerden bal alırken dikkat etmeniz gereken bir konu var. Fiyatının altında bal bulduğunuzda, bu balın glikoz karışımından yapılmış olma olasılığını göz ardı etmeyin.
Bal Nelere İyi Gelir-Balın Faydaları-Balın Yararı
Eski zamanlarda güzellik ve zenginlik kaynağı olan bal, başka tatlandırıcı olmadığından çok değerliydi. Hatta 2. Ramses döneminde Mısır’da, memurların maaşlarının bir kısmı bal olarak ödenirmiş.
Bal besinlerin daha hızlı sindirilmesine neden olmakta, sindirim sistemi enfeksiyonlarında, kabızlığın giderilmesinde on iki parmak bağırsağı ülserlerinde, ve karaciğer rahatsızlıklarında yaygın olarak kullanılmaktadır.
Bal karasal iklime sahip ve gün içi ısı farkının fazla olduğu bölgelerde soğuğa ve soğuk algınlığına karşı, ağız, boğaz, ve bronşlardaki rahatsızlıklarda ve enfeksiyonlarında doğal bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Bu özellikler balın antimikrobiyel etkisinin yanı sıra baldaki fruktozun doku ve kasları yumuşatıcı ve gevşetici özelliğinden kaynaklanmaktadır.
Bal, yağın hazmını kolaylaştırır, anne ve inek sütünün demir eksikliğini tamamlar, iştah açar ve bağırsaklara özgü hareketleri artırarak rahatlık sağlar.
Bal, bademciklerin doğal ilacıdır. Kaynatılmış ada çayına biraz sirke biraz bal karıştırılıp önce gargara yapılıp sonra yudum yudum içilirse boğaz içindeki ağrılar geçer, bademcik iltihaplarında iyileşme görülür.
Balın Zararları ;
Eğer, alerjik bir bünyeniz var ise, balın ciddi bir alerji unsuru olduğunu ve hayatınızı, tehlikeye sokabileceğini unutmayın…
Bal Nasıl Napılır,Bal Nasıl Olur,Bal Nasıl Üretilir,Bal Nedir,Bal Nelere İyi Gelir, Balın Faydaları,Balın Faydası,Balın Yararı,Balın Yararları,Balın Zararları

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“BALIN FAYDALARI VE ZARARLARI” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar