Beyin İçin Zararlı Yiyecekler

Sağlık/Hastalıklar 22 Aralık 2013
431

Beyin İçin Zararlı Yiyecekler
Beyin İçin Zararlı Besinler,Beyine Zarar Veren Yiyecekler,Beyine Zarar Veren Alışkanlıklarımız,Beyini Öldüren Yiyecekler
Vücudumuzdaki organların hepsi önemli fakat beyin hayati öneme sahip en önemli organ. Beyinde meydana gelen herhangi bir hasar, tüm vücudumuzu dolayısı ile tüm hayatımızı olumsuz etkilemekte. Bu sebepledir ki, beyine iyi bakmak ve kendi üzerimize düşeni fazlasıyla yapmak zorundayız. Beyin için en önemli konuların başında beslenme gelmekte. Beyine zarar veren yiyecekler konusunda sizleri bilgilendirmek istiyoruz. Beyini öldüren yiyecekler nelerdir hep birlikte görelim.

Beyine Zarar veren Yiyecekler
Beyine Zarar veren Yiyecekler

Beyin İçin Zararlı Besinler,Beyine Zarar Veren Yiyecekler,Beyine Zarar Veren Alışkanlıklarımız,Beyini Öldüren Yiyecekler
Şekerli Besinler ve Şeker Ürünleri ; Sürekli şeker yönlü beslenme, en çok nörolojik problemlere sebep olur. Bunun dışında hafızayı zayıflattığı bilinmektedir. Mümkün olduğu kadar şekerden uzak durmak gerekir.
* Alkol Tüketimi : Alkol tüketiminin sadece karaciğere zarar verdiği düşünülür. Evet, alkol karacğerin iflasına neden olur, ama aynı zamanda beyine zarar veren alışkanlıkların da başında gelir. Sağlık düşünmeyi engeller, hafızanın da iflasına neden olur. Kısa süre içerisinde alkolü bırakmanız, etkilerinin nispeten azalmasına neden olur. Fakat ısrarla alkol kullanmaya devam ederseniz, beyinde onarılması mümkün olmayan hasarlara neden olur.
* Fast Food (Hazır Yiyecekler ) ; Fast food gıdaların içerisinde bulunan koruyucu ve katkı maddeleri, öğrenme bozukluğu, motivasyın eksikliği ve hafıza zayıflamasına neden olmaktadır. ayrıca, bu maddeler, beyinin kimyasını değiştirmektedir. Bu da depresyon ve anksiyete gibi psikiyatrik hastalıklara neden olmaktadır.
* Kızartmalar ve Kızarmış Yiyecekler ; Kızarmış yiyeceklerin içerisinde bulunan katkı maddeleri, çocuklarda ve yetişkinlerde, ciddi beyin hasarlarına neden olmaktadır. Beyin sinirlerini zedeleyen kızarmış yiyecekler, özellikle ayçiçek yağı ile hazırlamışsa çok daha fazla zararlı hale gelmektedir. Çünkü ayçiçek yağı, doğadaki en tehlikeli ve en toksik yağdır.
* Önceden Pişirilmiş ve İşlenmiş Gıdalar ; Aynen kızarmış yiyecekler gibi, işlenmiş yiyecekler de (Özellikle salam, sosis,sucuk gibi şarküteri ürünleri) beyinin merkezi sinir sistemine zarar vermektedir. İleri yaşlarda Alzheimer gibi ciddi bir hastalıktan korunmak için bu ürünlerde ve önceden pişirilmiş yiyeceklerden uzak durmalısınız.
* Çok tuzlu Yiyecekler ; tuz özellikle kalbe zarar verir ve bu herkes tarafından bilinen bir gerçektir.Tuzun içerisinde yoğun miktarda bulunan sodyum maddesi, kalbe zarar verdiği kadar beyine de zarar vermektedir. Düşünme yeteneğini zayıflatır. Ve hatta zeka geriliğine vaabilecek tehlikeli sonuçlar doğrurur.
* Tahıllar : Tahılların son derece sağlıklı ve gerekli olduğu hr fırsatta bizlere söylenir. Fakat %100 tam kepekli tahıl dışındaki tahıllar beyin fonksiyonlarına zarar verir. Çok fazla tahıl tüketmek, erken yaşlanmanıza neden olur.
* İşlenmiş Proteinler ; Proteinlerin en önemli görevi, kas yapmaktır. Et en yüksek ve en kaliteli protein kaynağıdır. Ancak etten yapılan salam, sosis ve sucuk gibi işlenmiş proteinler sinir sitemine zarar verir. Bu söylediğimiz işlenmiş protein içeren besinler için geçerlidir.
* Trans Yağlar ; Transyağların hepsinden uzak durmanız gerektiğini en başından hatırlatalım istiyoruz. Çünkü, trans yağlar son derece ciddi sağlık sorunlarına neden olur.  Kalp sorunları, kolesterol ve obezite bu sağlık problemlerinin en çok bilinenidir. Bunların yanısıra beyine de önemli hasarlar vermektedir. Refleksleri öldürür, beyin işlevinin kalitesini düşürür. Ayrıca felç riskini de maksimum düzeye çıkarır. Ayrıca, uzun vadede Alzheimer benzeri etkiler ortaya çıkmaktadır.
* Yapay Tatlandırıcılar ; Özellikle diyabet hastaları ve diyet yapan kişilierin sıklıkla kullandığı yapay tatlandırıcılar, uzun süreli kullanımda, unutkanlık, zihinsel fonsiyon bozukluğu ve kalıcı beyin hasarlarına neden olmaktadır.
* Sigara ve Nikotin ; Sigaranın ve nikotinin sağlığıa ve vücuda zararlarını saymaya kalksak roman olur neredeyse. Nikotinin beyine zararları konusuna değinelim isterseniz.  Nikotin beyine kan gitmesini engeller.. Beyine kan gitmezse, oksijen de gitmez.. Bu da beyninizin yavaş yavaş ölmesine yol açar. Kılcal damarları tıkadığı için nörotransmitterlerin üretilmesine engel olur ve işlevini engeller… Bu da sinir sistemini tüketir.
Beyin İçin Zararlı Besinler,Beyine Zarar Veren Yiyecekler,Beyine Zarar Veren Alışkanlıklarımız,Beyini Öldüren Yiyecekler

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Beyin İçin Zararlı Yiyecekler” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar