BEYİN KANSERİ

Hastalıklar 04 Şubat 2010
292

Beyin Kanseri

BEYİN KANSERİ
BEYİN KANSERİ

Beyin tümörleri, beyinde oluşanlar ve vücudun herhangi bir yerinde başlayıp beyne metastaz yapanlar olarak sınıflandırılırlar.

Beyin kanserlerinin belirtileri, teşhisi zorlaştıracak şekilde, zaman yok olup, zaman ortaya çıkabilirler. Belirtiler söz konusu olduğunda, kafa içi basıncın artmasından şüphelenerek, tam bir teşhis için beyni görüntülemek gerekir ve bu amaçla beyin tomografisi ve MRG çekilir.
Beyin Tümörleri iki çeşittir;
1) İyi huylu tümörler: Beyin dokusundan kolaylıkla ayrılabilir ve tamamına yakını çıkartılabilir. Bu nedenle operasyon sonrası sonuçları iyidir. Ancak tümör her ne kadar iyi huylu da olsa beyinde bulunduğu bölge hayati önem taşıyan bir bölge ise ameliyat sonrası sonuçlar maalesef yüz güldürücü olmayabilir. Yavaş üreme hızına sahip olmalarına rağmen, öldürücü olmasalar dahi vücutta kalıcı tahribata ve işlev bozukluklarına sebep olabilirler.
2) Kötü huylu tümörler: Çok hızlı üreyen, çamur kıvamında ve operasyonla alınması oldukça zor olan tümörlerdir. Alınsalar dahi, belli bir süreçten sonra, tekrar nüksederek beyne baskı yapmaya devam ederler. Ameliyat sonrası, 5 yıl yaşama şansı veren tümörler olduğu gibi, 5-6 ayda da hastanın ölümüne sebep olacak türleri mevcuttur.
Beyin Kanseri Belirtileri;

  • 1) Baş ağrısı
  • 2) Kusma
  • 3) Sara tarzında bayılma nöbetleri
  • 4) İlerlemiş dönemlerde vücudun bazı bölgelerinde felç belirtileri
  • 5) Kişilik bozuklukları, hesap yapma yazı yazma gibi yetenek bozulmaları Yukarıdaki Belirtiler gözlemlendiği takdirde zaman kaybetmeden doktora gidilmelidir
Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“BEYİN KANSERİ” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar