Bıttım Sabunu Nedir Ne İşe Yarar?

Şifalı Bitkiler 17 Mart 2015
518

Bıttım sabununu duydunuz mu ? Ben duymuştum ama ne işe yarar konusunda çok bilgi sahibi değildim açıkçası. Araştırma yaparken de bıttım sabunu nedir ne işe yarar konularında bir kaç faydalı bilgi buldum ve sizlerle paylaşmak istedim. Öncelikle merak eden okurlarımı için bıttım sabunu nedir sorusunun cevabını verelim. Daha doğrusu bıttım sa bunu nedir değil de nasıl yapılır sorusuna cevap vermek lazım sanırım. Bıttım sabunu, Güney doğu Anadolu yöresine has, doğal bir sabundur. Fıstığın olmamış haline çitlembik yani bıttım denir. Bıttım yapraklarının yağından üretilen bıttım sabunu, hem saç hem de cilt güzelliği için kullanılabilecek muhteşem bir sabundur. Bıttım sabununun içerisinde hiç bir katkı maddesi yoktur. Bu sebeple de yan etkisi de yoktur. Özellikle saç bakımında harikalar yaratan bıttım sabunu, saç beyazlaması konusunda da en büyük yardımcıdır. Düzenli olarak bıttım sa bunu ile yıkanan saçlarda beyazlama problemi büyük ölçüde ortadan kalkmaktadır. Ayrıca saçları besleyen be yumuşacık yapan bıttım sabununun faydaları sadece bu kadarla da sınırlı değil elbette. Cilt güzelliği için de bulabileceğiniz en doğal sabun yine bıttım sabunudur ve düzenli kullanımda pek çok cilt probleminin önlenmesine yardımcı olur. Makalemizin ilerleyen bölümlerinde bıttım sabunu nasıl kullanılır sorusunun cevabını da bulabilirsiniz.

Bıttım Sabununun Saça Fayfaları/Yararları

Bıttım Sabunu,Nedir, Ne İşe Yarar,Nasıl Yapılır,Saça Faydaları,Cilde Yararları,Nasıl Kullanılır

 • Yukarıda bıttım sabunu nedir, ne işe yarar ve nasıl yapılır konularında size bilgiler vermiştik. Makalemizin bu bölümünde ise bıttım sabununun saça faydaları/yararları konusunda sizlere bilgiler vereceğiz.
 • Bıttım sabunu saçlar için doğal güçlendiricidir ve saçı besleyerek daha sağlıklı olmasını sağlar.
 • Aynı zamanda yumuşacık saçlara kavuşmanın sırrı yine bıttım sabunudur.
 • Özellikle yaz aylarında güneşin saçlara vermiş olduğu zararları bertaraf etmenin ve yaz mevsiminde bile sağlıklı saçlara sahip olmanın sırrı bıttım sabunundan geçmektedir. Bıttım sabunun saça faydalarından istifade etmek için sadece bıttım sabunu ile yıkamanız gerekmektedir. Bıttım sabunu dışından başka bir şampuan veya saç bakım ürünü kullanmamanız gerekli. Her yıkamada saçlarınızı bıttım sabunu ile yıkamalısınız ve bunu düzenli olarak yapmalısınız. Bir süre sonra saçlarınızdaki değişimin ve canlılığın farkına varacaksınız zaten.
 • Saç yıpranmalarını onarmanın en iyi yolu yine saçları bıttım sabunu ile yıkamaktır.
 • Kepeklenme problemini önlemek için de son derece  faydalıdır.
 • Saç diplerinde oluşan bakterileri yok eder.
 • Saçlar için doğal parlaklık ve canlılık verir.
 • Bıttım sabunu saça nasıl kullanır sorusunun cevabını verelim. Saçları 2-3 günde 1 masaj yaparak bıttım sabunu ile yıkamak gerekir. Saçınızı ıslattıktan sonra bolca köpürttüğünüz bıttım sabunu ile saç derisine masaj yapın.Eğer saçlarınızı her gün yıkıyorsanız bir defa bıttım sabunu ile yıkamanız yeterli oluyor.

Bıttım Sabununun Cilde Faydaları/Yararları

bittim_sabununun_saca_ve_cilde_faydalari

 • Bıttım sabunu doğal antiseptik özelliği ile ciltte oluşan bakteri ve mantarları tedavi eder.
 • Egzama, mantar, ergenlik sivilceleri gibi cilt problemlerinin tedavisini sağlar.
 • Gözeneklerin açılmasını ve rahatlamasını sağlar.
 • Vücut kaşıntılarını giderir.
 • Varisleri rahatlatmak amacı ile kullanılır.
 • Bıttım sabunu cilde nasıl kullanılır sorusuna ise, günde 1 defa ılık su ile ıslattığınız cildinizde köpürterek masaj uygulamanız ve bol ılık su ile durulamanız yeterli olacaktır.
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Bıttım Sabunu Nedir Ne İşe Yarar?” Konulu yazıdaki yorumlar

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar