BÖBREK KANSERİ

Hastalıklar 04 Şubat 2010
305

Böbrek Kanseri
Böbrekler, karın üst bölgesinde bulunan ve idrarı oluşturan bir çift organdır. Oluşan idrar, üreter adı verilen iki ince borucuk aracılığıyla idrar

BÖBREK KANSERİ
BÖBREK KANSERİ

kesesine aktarılır. Böbrekler sırtta göğüs kafesinin iki yanında yer alırlar ve kuvvetli sırt adaleleri ve alt kaburga kemiklerince dış etkilere karşı korunurlar.
Ana atardamardan gelen bir damarla kanlanırken, toplayıcı damarı, ana toplar damarlara boşalır. Vücutta metabolizma sonrası oluşan zararlı maddeleri ve fazla suyu idrar yoluyla uzaklaştırmak ana görevidir. Bunun yanı sıra, kan basıncını ayarlamada ve kan yapımında da rol oynarlar.
Böbrek kanseri, genellikle 50-70 yaşları arasında ortaya çıkar. Erkekte, kadına göre 2-3 kat daha fazla görülür. Böbrek kanserinin nedeni henüz tam olarak bilinmemektedir. Böbrek kanseri türlerini, iyi huylu ve kötü huylu olmak üzere 2 guruba ayırırız. Böbrekte en sık görülen kitle, basit böbrek kistleridir. Böbrek kisti, iyi huylu bir kitle olup kanserden tamamen farklıdır. Çoğu zaman, tesadüfen ortaya çıkan böbrek kistleri, insan yaşamını hiçbir zaman tehdit etmez. Böbrek kisti saptanan hastalar, gereksiz yere paniğe kapılırlar ve tedavi arayışı içine girerler. Gerçekte böbrek kistleri çoğu zaman tedaviyi bile gerektirmezler, yalnızca izlemek hemen daima yeterli olur. Böbrek kanseri ise, kötü huylu bir kitle olup, böbrek kistlerinin aksine insan yaşamı için tehdit oluşturabilmektedir. Böbrek kanseri, böbrekte kanı süzen ve idrar oluşturan dokulardan köken alır. Böbrek kanseri büyüdükçe, etrafında yer alan lenf bezeleri, karaciğer, kalın barsak ve pankreasa yayılabilir. Bunun yanında, ana tümörden kopan tümör parçaları, vücudun diğer uzak taraflarına giderek yerleşebilir.
Böbrek kanserinin bilinen risk faktörleri;
Sigara, aile öyküsü, diyet, yüksek tansiyon, şişmanlık.
Mesleki risk faktörleri; çelik endüstrisi, petrol, kadmiyum, kurşun endüstrisi ve asbeste maruz kalanlarda böbrek kanseri riski artmaktadır.
Genetik, Radyasyon
Diyaliz; Kronik böbrek yetmezliği nedeniyle uzun süreli hemodiyaliz programında olan hastalarda, böbrek kisti ve böbrek kanseri riski daha fazladır.
Belirtileri
Böbrek kanserleri, erken dönemlerinde, sıklıkla herhangi bir belirti veya şikayet oluşturmaz. Böbrek kanserinin büyümesi ile birlikte bazı belirtiler ortaya çıkabilir.

Bunlar;
İdrarda kan varlığı, gözle görülebilen kanama veya sadece idrar tahlilinde görülebilen mikroskobik kanama şeklinde olabilir.
Böbrek bölgesinde muayenede ele gelen kitle
İştahsızlık
Kilo kaybı
Tekrarlayan ateş
Devamlı olabilen yan ağrısı
Genel halsizlik ve kendini kötü hissetme
Tansiyon yükselmesi, kan değerlerinde normalin altına inme (kansızlık) de böbrek kanserlerinde görülebilir.
Yukarda bahsedilen belirtiler, böbrek kanseri dışındaki hastalıklarda da gözlenebilir. Bu belirtileri olan kişiler, doğru teşhis ve tedavi için en kısa zamanda bir üroloji uzmanına başvurmalıdır.
Ancak, unutulmamalıdır ki, erken dönem böbrek kanserlerinde hiçbir belirti olmayabilir. Bu nedenle, doktora başvurmak için yukarda bahsi geçen belirtilerin ortaya çıkması beklenmemelidir. Zira erken dönemde yakalanan böbrek kanserlerinin, tedavi başarısı ve buna paralel olarak da tedavi sonrası yaşam süresi çok daha yüz güldürücü olur.
Böbrek kanserinin tedavisi
Böbrek tümörünün tedavisi, hastanın yaşı, genel sağlık durumu ve kanserin yayılım derecesine (evre) göre belirlenir. Böbrek kanserlerinde birinci basamak tedavi, cerrahi yöntemle mevcut kanserli dokunun tamamen çıkarılmasıdır. Ancak unutulmamalıdır ki, cerrahi ile tam tedavinin sağlanabilmesinde kanserin derecesi ve evresi çok önemlidir.
Radyasyon tedavisi; Radyasyon tedavisi, vücut dışındaki radyoaktif bir kaynaktan gelen, yüksek enerji içeren ışınların, kanser hücrelerini öldürmek için kullanılmasına dayanır.
Kemoterapi; Kemoterapi, kanserli hücreleri öldürmek için ilaç kullanılmasıdır. Diğer bir çok kanserde etkili olmasına rağmen, böbrek kanserinde çok sınırlı bir etki gösterir.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“BÖBREK KANSERİ” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar