ÇAYIN FAYDALARI VE ZARARLARI NELERDİR ?

Çayın Faydaları ve Zararları Nelerdir ?
Çayın Yararları,Siyah Çayın Faydaları, Siyah Çayın Yararları,
Çayın Faydaları,Çayın Faydaları Nelerdir,Çayın Faydaları ve Zararları,Çayın Zarar,Çayın Zararı Varmı
,Çayın Zararları ve Faydaları, Çayın Zararları,Siyah Çayın Zararları
Günlük hayatımızda, sıklıkla tükettiğimiz çay, aslında şifalı bitkilerden bir tanesi. Belki bilerek, belkide bilmeyerek tükettiğimiz bu şifalı bitki, sağlık açısından son derece faydalı olmasının yanısıra, bazı zararlarda içermekte. Bu makalemizde, çayın faydaları ve zararları konusu anlatacağız..

Çayın Faydaları ve ZararlarıÇayın Faydaları,Çayın Faydaları Nelerdir,Çayın Yararları,Siyah Çayın Faydaları, Siyah Çayın Yararları
Siyah Çay olarak bildiğimiz çay bitkisi konusunda, son yıllarda çok fazla araştırma yapıldı. Ve bu araştırmalarda, çayın sağlık açısından faydaları ve zararları araştırıldı.
* Yapılan araştırmaların sonucuna göre,  günde 1-6 fincan çay tüketimi sonunda 1 hafta sonra plazma antioksidan kapasitesinin arttığı gözlenmiş.
* Yine Yapılan araştırmalar sonucunda, çayın çok iyi bir antioksidan olduğu tespit edilmiş. Çaydaki yüksek seviyedeki flavanoidler hücre ve dokulardaki oksidatif hasarı engellediği görülmüş. Hücre ve dokularda gün içinde milyonlarca kimyasal işlem gerçekleşmektedir ve bu kimyasal işlemler sonucunda serbest radikaller dediğimiz maddeler açığa çıkar. Bu serbest radikaller; hücre DNA’sına, proteinler ve lipitlerine zarar vererek kalp hastalıkları, kanser, nörodejeneretif (sinir sistemi) hastalıklarına sebep olmaktadır. İşte bu zararlı maddeleri vücuttan atan, hücrelere zarar veremeyecek hale getiren sisteme de antioksidanlar denir. Çayın içerisinde bulunan polifenoller de kuvvetli birer antioksidanlardır.
Çayın Zararları,Siyah Çayın Zararları,Çayın Zarar,Çayın Zararı Varmı
Gün içerisinde 3-4 fincandan fazla içilen çay, endişe, kalp atışlarının hızlanması, demir emiliminin azalması gibi etkiler göstermektedir. Önerilen miktardan fazla alınması sağlık açısından sıkıntılar doğurur.
Çayın Yararları,Siyah Çayın Faydaları, Siyah Çayın Yararları,Çayın Faydaları,Çayın Faydaları Nelerdir,Çayın Faydaları ve Zararları,Çayın Zarar,Çayın Zararı Varmı,Çayın Zararları ve Faydaları, Çayın Zararları,Siyah Çayın Zararları

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“ÇAYIN FAYDALARI VE ZARARLARI NELERDİR ?” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir
ÇAYIN FAYDALARI VE ZARARLARI

ÇAYIN FAYDALARI VE ZARARLARI

19 Eylül 2012
365
ÇÖREKOTU FAYDALARI

ÇÖREKOTU FAYDALARI

11 Mart 2012
394
ÇÖREKOTU

ÇÖREKOTU

25 Mart 2010
838

Sponsor Bağlantılar