CEP TELEFONUNUN İCADI VE TARİHÇESİ

Güncel/Aktuel 07 Haziran 2012
532
Nokia 1011
Nokia 1011

Cep Telefonunun İcadı ve Tarihçesi

İlk Cep Telefonu,İlk Cep Telefonu Ne Zaman İcad Edildi,Cep Telefonunun Tarihçesi,Dokunmatik Telefonlar,Dokunmatik Telefonun İcadı,Dokunmatik Telefonların Zararları
Cep telefonları hayatımızın vaz geçilmez bir parçası. Her dakika elimizde ve yanımızda olan cep telefonları ile ğilgili olarak bir araştırma yaptık. İlk Cep Telefonu nedir ?..İlk Cep Telefonu Ne Zaman İcad Edildi, Dokunmatik telefonlar nasıl oldu? Ve buna benzer pek çok soru hakkında sizleri bilgilendirmek istedik..
İlk Cep Telefonu,İlk Cep Telefonu Ne Zaman İcad Edildi,Cep Telefonunun Tarihçesi
İlk cep telefonu,  1973 yılında, Motorolanın  mühendis olarak çalışan Martin Cooper tarafından icad edilmiştir.  İlk cep telefonu 1 kgdan fazla ağırlıktaydı ve tam dolu batarya ile 20 dakikalık bir görüşme yapılabiliyordu. Martin Cooper yıllar sonra bu telefon için “Telefonun uzun süre elde tutulmaması açısından iyiydi şeklinde yorum yapmıştır.
Motorola ilk cep telefonu icadı ardından 10 yıl boyunca ciddi harcamalar yaparak, 1983 de Dynatac 8000x modelini çıkardı. Fiyatı ise 3.995 dolardı. 1989 yılına kadar geliştirme çabalarını sürdürdü motorola.. MicroTAC 9800X  modelini çıkardı. Bu model,ilk kapaklı telefondu ve 83 te çıkardığı modelin yarı ağırlında ve yarı boyundaydı.

Motorola Dynatac 8000x
Motorola Dynatac 8000x

1992 yılında, artık normal olarak nitelendirebileceğimiz cep telefonları yapılmaya başladı. 10 Kasım 1992 de, Nokia 1011 telefonu piyasaya sürdü. Küçük bir anteni olan 1011’in telefon görüşmesi sırasında anteni uzatılabiliyordu.

Nokia 1011
Nokia 1011

Yine 1992 de Motorola Bağ Phone adlı telefonu çıkardı. Bir çanta içerisindeki batarya ve çantaya bağlı küçük bir anten yardımı ile kullanılıyordu, ama telefon çantadan bağımsız olarak kullanılamadığı için, çok fonksiyonel değildi. Üstelik ebat olarak Nokia 1011 e oranla oldukça büyüktü.

Motorola Bağ Phone
Motorola Bağ Phone

Dokunmatik Telefonlar,Dokunmatik Telefonun İcadı
Nokia 1011 ve Motorola Bağ Phone adlı telefonların  çıkmasının ardından, tam 1 yıl sonra IBM dünyanın ilk smartphone’u sayılan Simon isimli cihazı tanıttı. Cihazın tasarımı Motorola’nın ilk cep telefonuna benziyordu. Fakat o devre göre çok şaşırtıcı özelliklere sahipti. Telefon özelliğinin yanında cep bilgisayarı olarak adlandırılan Simon, faks ve çağrı cihazı özelliklerine sahipti. Cihaz tanıtıldıktan 2 yıl sonra 899 dolara satılmaya başlandı. Dokunmatik ekranı ve özel kalemi ile bugünkü akıllı telefonların temeli atılmıştı. Simon, ilk defa takvim, elektronik posta, ajanda, dünya saatleri, not defteri, oyunlar gibi uygulamaları barındıran bir telefon oluyordu. Metin tahmin edebilen yazılımı onu devrin en şaşırtıcı telefonu yapmıştı.

Dokunmatik Telefonlar
Dokunmatik Telefonlar

Dokunmatik Telefonun Zararları,Dokunmatik Telefonların Zararları
Dokunmatik Telefonlar ve diğer akıllı cihazlar, sürekli boynu eğerek kullanım gerektirdiklerinden, çene altı kaslarında gevşemeye neden oluyor.
Yapılan bir başka araştırma da, dokunmatik telefonların sinir ve kas sistemine zarar verebileceğini ortaya koymuş.
Dokunmatik Telefonların çok fazla kullanılması eklem ve boyun ağrılarına neden olabiliyor.
İlk Cep Telefonu,İlk Cep Telefonu Ne Zaman İcad Edildi,Cep Telefonunun Tarihçesi,Dokunmatik Telefonlar,Dokunmatik Telefonun İcadı,Dokunmatik Telefonların Zararları

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“CEP TELEFONUNUN İCADI VE TARİHÇESİ” Konulu yazıdaki yorumlar

 • can

  fena degıllllllll

 • İlginizi Çekebilir
  Suyun En Sağlıklı Hali

  Suyun En Sağlıklı Hali

  02 Mayıs 2017
  106

  Sponsor Bağlantılar