Çocuklar Zekasını Anneden Alıyor

Sağlık/Hastalıklar 14 Nisan 2016
488

Babalar çocukları zeki olduğunda ya da hoşlarına giden bir şey yaptıklarında tıpkı babası, zekasını benden almış gibi espriler yaparlar. Ama bu gün babaları üzecek bir haber vermek istiyorum. Üzgünüm ama, çocuklar zekalarını kesinlikle annelerinden alıyorlar. Bunu ben söylemiyorum. Yapılan bilimsel araştırmalar, çocukların zekalarını annelerinden aldığını kesinlikle kanıtlıyor. Babalar zeka genlerini çocuklarına aktaramıyorlar. Eğer bir erkek çocuk zeki ise babalar kesinlikle bunu kendinize mal etmeye çalışmayın. Oğlunuz da olsa ve her ne kadar kabul etmek istemeseniz de zekasını kesinlikle annesinden alıyor haberiniz olsun. Elbette durum bunun tam tersi de olabilir. Aklı kıt bir çocuğunuz var ise, bu da kesinlikle annesinden. Her çocuk zeki olacak diye bir kural yok elbette.

Çocuğun Zekası Kimden Geçer ?

cocugun_zekasi_kimden_gecer

Artık babaların, babasının oğlu söylemi tarihe karıştı kesinlikle. Ama burada babaları da sevindirecek bir haber vereyim. Zeka bakımından olmasa bile babalar da kültür bakımından övünebilirler. Artık bundan sonra, annesinin oğlu söylemi geçerli olacak. Babalar erkek çocuklarına zeka geni aktaramasalar bile kız çocuklarına % 50 oranında zeka aktarabiliyorlar. Yani erkek çocuklar zekalarının tamamını annelerinden alırken, kız çocuklar anne ve babadan ortak zeka geni alıyorlar. Bilim bu yaptığı araştırmalarla, erkeklerin erkek adamın erkek çocuğu olur sözünün de ne kadar boş olduğunu kanıtlıyor bir nevi. Genetik mühendisliği tarafından yapılmış olan bu araştırma, dünya literatürüne girmiş ve artık tüm bilim çevrelerince de kabul edilmiş durumda.

cocugun_zekasi_annedenmi_gelir

Hazırlanan raporda, erkek çocuklar zeka genlerini kuşaktan kuşağa sadece ve sadece annelerinden alabiliyorlar. Zeka genlerinin şifresi sadece X kromozonunda bulunuyor. Y kromozomunda ise zeka geni bulunmuyor.  Burada hemen küçük bir hatırlatma yapalım. Cinsiyeti belirleyen kromozom annenin X kromozomundan geliyor. Babadan gelen kormozomlar ise X ve Y kromozomları olmak üzere değişiklik gösteriyor. Babanın X kromozomu ile Annenin X kromozou birleşinde Kız bebek, Babanın Y kromozomu ile annenin X kromozomu birleşince ise erkek bebek dünyaya geliyor. Bu sebepten dolayı, babalar asla oğullarına zekalarını genetik olarak bırakma şansına sahip değiller. Anneler kendi zekalarını kesintisiz olarak oğullarına miras bırakabiliyorlar. Kızlarına da ancak zekalarının yarısını genetik miras olarak bırakabiliyorlar.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Çocuklar Zekasını Anneden Alıyor” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar