Çocuklarınızın Çizdiği Resimler Aslında Ne Anlama Geliyor?

Güncel/Aktuel 03 Mart 2017
410

Çocuklar resim yapmaya bayılırlar. Bu resimleri sadece oyalanmak için yapmıyorlar tabiki de. Yaptıkları resimlerde çocukların gizli dünyalarından mesajlar var. Uzman psikologlar ve pedegoglar çocuklara resim çizdirerek çocukların ruhsal durumu hakkında fikir edinirler. Peki çocukların çizdikleri resimlerde ne gibi mesajlar gizli ?

Anne bak! Babamla seni çizdim !!

cocuklarin_cizdigi_resimler

Çocuğunuzdan en çok duyduğunuz cümlelerden bir tanesidir.. Anne bak babamla seni çizdim. Çocuğunuzun çizdiği resme dikkatlice bakın. Önceleri çok dikkatle baktığınız resimlere artık dikkatli bakmıyorsanız yeniden resimlere dikkat kesilmenizin zamanıdır. Çocuğunuz çizdiği resimlerde, mutluluğuna, korkularına ve psikolojisine ait pek çok mesaj gizlemiştir.

Balonlar ve ipleri

cocuklarin_cizdigi_resimlerin_anlamlari

Yukarıdaki reme dikkat ettiniz mi? Elinde balon tutan kız sadece annesi ve kendisini resmetmiş. Bu resmi çizen kız çocuğu, sürekli annesiyle yaşayan ve babasını hiç görmemiş ya da çok sık görmeyen kardeşi olmayan bir kız çocuğu. Derslerinde başarısı gayet iyi, arkadaşları ile iletişim halinde, sosyal açıdan sorunu olmayan bir çocuk. Buradaki diğer gizli mesaj ise, bu kız çocuğunun arkadaşlarının evinde oyun oynamaktan çok da hoşlanmıyor olması. Onun yerine kendi evine arkadaşlarını davet etmek istiyor. Resimdeki diğer önemli ayrıntı da kızın sağ elini annesinin sol eline bağımlı çizmesi. Yani bu anne kızının bireysel gelişimini engelliyor ve kendisine bağımı yetişmesine neden oluyor.

Aile bireylerinin sıralaması

cocuklarin_cizdigi_resimler_ne_anlatir

Bu resimde ise, çocuk ailesini çizmiş. Çocuğun kendine öz saygısı çok iyi ve mutlu bir aile tablosu var. Bir başka ayrıntı da kızın kendisini babası ve erkek kardeşinin arasında çizmiş olması. Çocukların 4-6 yaş arasında cinsel kimliklerini kazandığını biliyoruz. Bu sürede erkek çocuklar annelerine daha yakın olurken, kız çocuklar babalarına daha yakın oluyorlar.

Mezarlık

cocuklarin_cizdigi_mezarlik_resmi

Mezarlık resmi çizen çocuklar, yakın zamanlarda aile bireylerinden birini kaybetmiş ve bundan da çok etkilenmiş oluyorlar. Çizimlerde üzgün ifadeli insanlar ve çocukları normal boyutlarında çizen çocukların görsel zekası oldukça gelişmiş oluyor. Aile bireylerini mezarlıkta birbirine yakın çizen çocuklarda ise aile bağları oldukça güçlü. Birbirine bağlı bir aileyi ifade ediyor.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Çocuklarınızın Çizdiği Resimler Aslında Ne Anlama Geliyor?” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir
Suyun En Sağlıklı Hali

Suyun En Sağlıklı Hali

02 Mayıs 2017
106

Sponsor Bağlantılar