Çok Beğenerek Kullandığınız Yumuşatıcıların İçerisinden Neler Saklı Olduğunu Biliyor musunuz?

Sağlık/Hastalıklar 16 Ocak 2017
350

Renk renk, muhteşem kokuları ile, çamaşırlarımız için kullandığımız yumuşatıcıların aslında bizi ne kadar hasta ettiğinin farkında bile değiliz. Oysa, bizlere allı pullu reklamlarla sunulurken ne kadar masumlar değil mi? Sadece çamaşırlarımızı yumuşatmakla kalmıyor, haftalarca mis gibi kokmalarını da sağlıyor bu yumuşatıcılar. Bu kadar masumane bir şeyin ne gibi zararları olabilir diye düşünebilirsiniz. Ama o çok beğenerek kullandığımız yumuşatıcıların içinde neler saklı neler bir bilseniz. Şimdi gelin yumuşatıcıların bizlere ne gibi zararları var hep birlikte görelim.

Yumuşatıcıların Zararları

camasir_yumusatici

Yumuşatıcılar pek çok kimyasal madde içerir ve bu kimyasallar toksik madde içerir. Esas önemli olan az miktarda içerdiği bu toksik maddeler her defasında vücutta son bulur. Ağzına kadar kimyasal madde dolu olan bu yumuşatıcılar özellikle çocuk sağlığı açısından son derece zararlıdır. Bu kimyasallarla direkt olarak ya da dolaylı yollardan temas edilmesi halinde bazı solunum sorunlarına ve cilt rahatsızlıklarına neden olmaktadır. Makalemin geri kalanında, yumuşatıcıların içerisinde en çok kullanılan kimyasal maddeler konusunda bilgiler vermek istiyorum.Gelelim yumuşatıcıların içinde ne var sorusunun cevabına.

Yumuşatıcıların İçinde Ne Var ?

camasir_yumusaticisi

Bu ürünlerin çok ciddi sağlık problemlerine yol açtığı kesinlikle biliniyor. Ama bu zararların hemen ortaya çıkmadığı da bir gerçek. Bu zararlı kimyasallar, kullandığınız yumuşatıcı ya da deterjanın içinde az miktarda bulunur. Ama esas sorun, bu kimyasalların vücudunuzda birikmesi ve ancak uzun vadede bu zararları size vermesidir.

Alpha Terpineol

camasir_yumusaticisi_zararlari

Renksiz, yanıcı ve leylak kokulu bu kimyasal kumaş yumuşatıcıların içerisinde en güzel kokanıdır. Birleşmiş Milletler Çevre Koruma Acentesinin belirttiğine göre; merkezi sinir sisteminde dengesizlikler, hipotermi, kronik baş ağrısı, kaygı ve depresyon, kas koordinasyonu kaybı, mukus zarlarının tahrişlerine sebep olmaktadır.

Benzila Asetat

camasir_yumusaticisi_zararli_mi

Benzila Asetat çamaşır yumuşatıcıları ve deterjanlarında en çok kullanılan kimyasaldır. Renksiz bir sıvı olan bu kimyasal çiçek kokusu verir. Başlıca zararlar; artan pankreas kanseri riski, gözlerde tahriş, nefes alıp vermekte zorluk ve baş ağrılarıdır.

Benzil Alkol

camasir_yumusaticisinin_icindekiler

Yine renksiz bir kimyasal olan benzil alkolün bitkilerden ve ağaçlardan elde edilmiş olan hoş bir kokusu vardır. Kumaş yumuşatıcılarında ek olarak yasemin ve sümbül gibi esas yaylarda görülmektedir. Benzil alkol vücutla temas ettiğinde, merkezi sinir sistemi hastalıkları, üst solunum yolu enfeksiyonları, baş ağrılar, zehirlenme ve kusma gibi rahatsızlıklara neden olur.

Etil Asetat

camasir_yumusaticisinin_icindeki_kimyasallar

Bu hoş kokulu malzeme, birçok ev ürününde çözücü olarak işlev görür.Birleşmiş Milletler Çevreyi Koruma Acentesi tarafından tehlikeli atıklar sınıfında olarak belirtilmekte ve mutlaka uzak durulmasını söylemektedir. Sağlık açısından risklerine bakacak olursak; Böbrek ve karaciğerde hasara neden olur. solunum yolu enfeksiyonlarına sebeptir. Yorgunluk ve kansızlık yapar.

Kloroform

camasir_yumusaticisinin_icindeki_zehirli_maddeler

Tatlı bir kokuya sahip olan kloroform, yoğun ve renksiz bir kimyasaldır. Kumaş yumuşatıcılarında güzel kokusu ve çözücü görev görmesinden dolayı kullanılır.Birleşmiş Milletler Ulusal Toksikoloji Programı tarafından yayımlanmış Kanserojen Maddelere ilişkin 11. Raporda, kanserojen olarak listelenmiştir.Kloroform içeren ürünlerin düzenli kullanımında uyku sersemliği, bulantı,kusma, sersemlik, karaciğer ve böbrek hastalıkları, kalp hastalıkları, cilt problemleri ve solunum yolu enfeksiyonları başlıca görülen hastalıklardır.

Terpinolen

camasir_yumusatilarinin_icindeki_zehirli_maddeler

Bir çok temizlik ürününde kullanılan turunçgil kokusu veren terpinolen renksiz bir sıvıdır. Kumaş yumuşatıcıları, tıraş kremleri, sabun kalıpları ve evlerde yaygın olarak kullanılan temizlik maddelerinde kullanılır. Ayrıca kanserojen madde riski olan kimyasallar listesinde yer almaktadır. Böbrek ve mesanedeki kötü ölümcül hücrelerin sayısını artırdığı bilinmektedir. Bunlara ek olarak; Deri hastalıklar, gözlerde tahriş,sinüslerde iltihaplanma ve boğaz ağrısı gibi sağlık problemlerine yol açmaktadır.

 

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Çok Beğenerek Kullandığınız Yumuşatıcıların İçerisinden Neler Saklı Olduğunu Biliyor musunuz?” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar