ÇORBANIN FAYDALARI NELERDİR ?

Sağlık/Hastalıklar 19 Haziran 2013
321
Çorbanın Faydaları Nelerdir ?
Çorbaların Faydaları,Çorbaların Besin Değeri,Çorbanın Faydaları,Çorbanın Yararları,Mercimek Çorbasının Faydaları,Yayla çorbasının faydaları, Brokoli Çorbasının Faydaları
Çorbaların Faydaları,Çorbaların Besin Değeri,Çorbanın Faydaları,Çorbanın Yararları, Mercimek Çorbasının Faydaları,Yayla çorbasının faydaları, Brokoli Çorbasının Faydaları, Düğün Çorbasının Faydaları,Dğün Çorbasının Yararları,Kereviz Çorbasının Faydaları, Kereviz Çorbasının Yararları,Yuvalama Çorbasının Faydaları,Yuvalama Çorbasının Yararları, Mantar Çorbasının Faydaları,Mantar Çorbasının Yararları,Pirinç Çorbasının Faydaları,Pirinç Çorbasının Yararları ,Ispanak Çorbasının Faydaları,Ispanak Çorbasının Yararları,Brokoli Çorbasının Faydaları,Brokoli Çorbasının Yararları,Ezogelin Çorbasının Faydaları,Ezogelin Çorbasının Yararları,Yayla Çorbasının Faydaları,Yayla Çorbasının Yararları,Tavuk Çorbasının Faydaları,Tavuk Çorbasının Yararları,Mısır Çorbasının Faydaları,Mısır Çorbasının Yararları
Çorbaların Faydaları
Çorbaların Faydaları

Ramazan Ayına girmek üzere olduğumuz şu günlerde, iftarını bir kase çorba ile yapmak isteyen tüm okurlarımız için Türk Mutfağının baş tacı olan çorbanın yararları hakkındabilgiler vermek istedik.. Yaz kış sofralarımızın baş tacı olan Çorba,sindirim sistemini rahatlattığından dolayı, başta sindirim problemleri olmak üzere, kanser ve kolesterol hastalıklarına da çok fayda sağlıyor.

Çorbaların Faydaları,Çorbaların Besin Değeri,Çorbanın Faydaları,Çorbanın Yararları, Mercimek Çorbasının Faydaları,Yayla çorbasının faydaları, Brokoli Çorbasının Faydaları
Mercimek Çorbasının Faydaları, Mercimek Çorbasının Yararları
*Yüksek oranda lif içermesi nedeniyle mercimek, şeker hastaları için değerli bir besindir: Çünkü insülin ve kan şekerini düşürür.
*Kandaki kötü kolesterol düzeyini düşürür, böylece kalp krizi geçirme riskini azaltır ve kalp dostu bir besin olduğunu kanıtlar.
*Yüksek lif içeriğiyle kalın bağırsakların çalışmasını düzene sokar. Hemoroit ve diğer kalın bağırsak sorunlarında iyileştirici etkiler yapar.
*Mercimek içerdiği yüksek orandaki demir ve folik asit nedeniyle kansızlığı önler. Zengin potasyum içermesi nedeniyle yüksek tansiyonu düşürücü etkiler yapar.
Brokoli Çorbasının Faydaları,Brokoli Çorbasının Yararları
*A, E ve C vitaminlerini içermektedir. İçerdiği flavonoidler bakımından bağışıklık sistemimizi güçlendiren bir özelliğe sahiptir
*Meme, prostat, bağırsak ve idrar kesesi kanserlerine karşı güçlü bir koruyucudur. Brokoli içerdiği bazı indol ve indol türevleri (bitkisel hormonlar) açısından ayrı bir önem taşımaktadır. Bu sayede vücudumuzdaki hormon dengesini ayarlayıcı özelliğe sahiptir.
*Brokolinin kendine özgü olan selülozik yapısı (lifli yapı) bağırsaklarda oluşan toksinlerin uzaklaştırılmasında (toksin atıcı) ve alınmış olan ağır metallerin emilmesinde büyük rol oynamaktadır.
Ezogelin Çorbasının Faydaları,Ezogelin Çorbasının Yararları
* Besin değeri oldukça yüksek olan mercimek vücuda ve zihne güç verir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Gözlere de yararlıdır.
* Enerji verir ve yorgunluğu giderir. Kansızlara faydalıdır. Anne sütünü attırır. Kandaki kolesterol oranını düşürür ve kan akışını hızlandırır.
Yayla Çorbasının Faydaları,Yayla Çorbasının Yararları
Yoğurt yüksek kolesterol ve diyabet hastaları için oldukça faydalıdır. Kötü kolesterolü düşürür, iyi kolesterolü yükseltir ve yağların harcanmasını kolaylaştırarak şişmanlamayı önler.
Bağışıklık sistemlerini güçlendirir. Bağırsaklarda faydalı mikropların oluşumunu hızlandırır. Akşam yenen bir kase yoğurt uykuya dalmayı kolaylaştırır. Yoğurdun alerjik etkisi çok azdır.
Tavuk Çorbasının Faydaları,Tavuk Çorbasının Yararları
* Et suyu ve tavuk suyuyla çorba hazırladığınızda yağ ilave etmenize gerek kalmaz. Küçük et ve tavuk parçacıklı çorbalar enerji verir tok kalmanızı sağlar.
* Tavuk sulu sebze çorbaları, nötrofil ismi verilen iltihap hücrelerini engelliyor. Tavuk ve piliç, protein, madensel tuzlar ve vitamin kaynağıdır.
Mısır Çorbasının Faydaları,Mısır Çorbasının Yararları
* Lif yönünden zengin bir besin olması, kan şekerinin dengeli bir şekilde yükselmesini sağlar. Bol lif, sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlayarak kabızlığı da önler ve ishali keser.
* Koroner kalp hastalığı riskini azaltır. İçerdiği yüksek karbonhidrat sayesinde de enerjinize enerji katar.
Mantar Çorbasının Faydaları,Mantar Çorbasının Yararları
* Protein ve demir açısından çok zengindir. Ayrıca mantarda A, B, D, P ve K vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, fosfor ve bakır mineralleri de bulunur.
* Yorgunluğu giderir. Bol miktarda demir minerali içeren mantar, kansızlığa iyi gelir. Kandaki kolesterol oranını düşürerek kalp ve damar hastalıları ile kalp krizine karşı koruyucu etki gösterir.
Pirinç Çorbasının Faydaları,Pirinç Çorbasının Yararları
* 100 gr. kuru pirinç yaklaşık 360 kalori içerir. Ayrıca, B1, B2, C ve E vitaminleri ile sodyum, magnezyum, potasyum, kalsiyum, demir ve fosfor minerallerini içerir.
* Yüksek tansiyonu düşürür. Hazmı kolaylaştırır. Vücuttaki fazla suyu çekerek vücudun toksit maddeleri uzaklaştırmasına yardımcı olur.
Ispanak Çorbasının Faydaları,Ispanak Çorbasının Yararları
* A, C, E ve B grubu vitaminleri ile demir, magnezyum, fosfor ve iyot mineralleri ve protein açısından oldukça zengin bir besindir.
* Yaşlılığa bağlı öğrenme güçlüklerini giderir. Ispanak, kansızlığa iyi gelmesinin yanında kanser, kalp ve damar hastalıkları ile soğuk algınlığı, ağız, boğaz ve göğüs hastalıklarına karşı da faydalıdır.
* Yüksek tansiyona, felce ve özellikle yaşlanmaya bağlı görme bozukluklarına iyi gelir. Hamilelere ve doğacak çocuğa güç verir.
Kereviz Çorbasının Faydaları,Kereviz Çorbasının Yararları
* A, B ve C vitaminleri ile başta fosfor olmak üzere çinko, bakır, mangan ve selenyum minerallerini içerir.
Yuvalama Çorbasının Faydaları,Yuvalama Çorbasının Yararları
*Bol miktarda nişasta ve azot içermesinin yanında bitkisel protein ve B vitaminleri ile demir, kalsiyum, fosfat ve fosfor gibi mineraller açısından zengindir.
Düğün Çorbasının Faydaları,Dğün Çorbasının Yararları
* Yoğurt yüksek kolesterol ve diyabet hastaları için oldukça faydalıdır. Kötü kolesterolü düşürür, iyi kolesterolü yükseltir ve yağların harcanmasını kolaylaştırarak şişmanlamayı önler.
Çorbaların Faydaları,Çorbaların Besin Değeri,Çorbanın Faydaları,Çorbanın Yararları, Mercimek Çorbasının Faydaları,Yayla çorbasının faydaları, Brokoli Çorbasının Faydaları, Düğün Çorbasının Faydaları,Dğün Çorbasının Yararları,Kereviz Çorbasının Faydaları, Kereviz Çorbasının Yararları,Yuvalama Çorbasının Faydaları,Yuvalama Çorbasının YararlarıMantar Çorbasının Faydaları,Mantar Çorbasının Yararları,Pirinç Çorbasının Faydaları,Pirinç Çorbasının Yararları ,Ispanak Çorbasının Faydaları,Ispanak Çorbasının Yararları,Brokoli Çorbasının Faydaları,Brokoli Çorbasının Yararları,Ezogelin Çorbasının Faydaları,Ezogelin Çorbasının Yararları,Yayla Çorbasının Faydaları,Yayla Çorbasının Yararları,Tavuk Çorbasının Faydaları,Tavuk Çorbasının Yararları,Mısır Çorbasının Faydaları,Mısır Çorbasının Yararları
Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“ÇORBANIN FAYDALARI NELERDİR ?” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar