Dekorasyonda Renklerin Dili

Dekorasyon Fikirleri 03 Ocak 2015
345

Dekorasyon yapmak, sadece ev görüntüsü için değil kişilerin ruh sağlığı için de son derece önemlidir. Dekorasyon bir sanattır. Sanat ise ruhun gıdasıdır. Dekorasyon yaparken kullanılan renklerin dili ise bambaşka şeyler söyler. Yaşadığınız mekanlara renk ve ruh katan renkler, aynı zamanda sizleri mutlu eder, enerji verir, yaratıcılığınızı artırır. Ruh halimizi direkt olarak etkileyen dekorasyon renkleri, doru seçimler yapıldığı takdirde, ruhunuza olumlu etkilerde bulunabilir. Eğer yanlış renk seçimi yaparsanız, bu size tam tersi olumsuz bir şekilde yansır ve yaşam kalitenizi düşürür. Bu kadar önemli bir konuda doğru seçimleri yapmak çok önemlidir. Dekorasyonda renkleri kullanmaktan çekinmeyin. Kimin ne düşündüğü değil, sizin ne istediğiniz ve neye ihtiyacınız olduğu önemli olan. Bu küçük hatırlatmayı da yaptıktan sonra, dekorasyonda renklerin dili neler anlatıyor, bize katkıları nelerdir hep birlikte görelim.

Parlak Kırmızı Enerji Verir

dekorasyonda_renklerin_dili

Dekorasyonda kullanacağınız parlak kırmızı, enerjinizi yükseltir ve moralinizin yükselmesini sağlar. Tahrik edici bir renk olan parlak kırmızı aynı zamanda cesaretin ve korkusuzluğun simgesidir. Kendinizi olan güveni artırmak için kıyafetlerinizde de rahatlıkla tercih edebileceğiniz parlak kırmızı ev dekorasyonunda kullanılacak ise, çerçevelerde, sehpalarda ya da dekoratif tabaklarda tercih edilmelidir.

Açık Mavi Sakinleştirir

Mavi huzur ve barışı temsil eden bir renktir. Açık mavi rengi evinizde kullandığınızda, evinize ve ilişkinize sakinlik ve huzur getirecektir. Açık mavi kıyafetler giydiğinizde saldırgan ve anlaşılmaz olmaktan uzaklaşırsınız. Eviniz de de rahatlıkla kullanabileceğiniz açık mavi renk için, tavanlar ve yatak başlığı uygun olacaktır.

Turkuaz Renk Dinlendirir

dekorasyonda_renklerin_onemi

Güvenden ilham alan turkuaz rengi, rahatlatan ve dinlendiren bir renktir. Uyumakta zorluk çekenler için mükemmel bir seçim olacak turkuaz rengini kıyafetlerinizde, gece kullanacağınız uyku maskesinde, yorganınızda ya da zeminde kullanabilirsiniz.

Turuncu Yaratıcılığı Artırır

Renklerin düşünceleri ve yaratıcılığı artırmak konusunda çok büyük etkisi vardır. Bu renklerin başında da turuncu gelir. Turuncu çekingenliğinizi ortadan kaldırırken, kendinize olan güveninizi de ön plana çıkarır. Kahkaha ve eğlencenin rengi olan turuncuyu evinizde canlılık, gençlik ve enerji vermesi amacıyla da rahatlıkla kullanabilirsiniz. Çocuk odası duvarı için oldukça iyi bir seçim olacaktır.

Koyu Mavi Verimliliği Artırır

dekorasyonda_kullanilan_renkler

Düşünceleri saflaştıran ve hayatta önemli olanlar konusunda karar vermenizi sağlayacak olan renk koyu mavidir ve sizin verimliliğinizi artırır. Kararsız kaldınız konular var ise, koyu mavi kıyafetler giymek karar vermenizi kolaylaştırır. Aynı şekilde çalıma masanızda kullanacağınız koyu mavi renkli bir lamba, bir çöp kovası veya mutfakta kullanacağınız bir aksesuar, evinizde çok işinize yarayacaktır.

Yeşil Zenginlik ve Sağlık Getirir

Bolluk ve bereketin rengi olan yeşil, doğanın birinci rengidir ve hat-yatın zenginliklerini temsil eder. Yeşil yeteneklerinizin ortaya çıkmasına yardımcı olur. Yeşilin tonlarında bir sandalye, kapı veya bir defter, sizin için son derece faydalı olacaktır. Özellikle okul çocukları için mutlaka odalarında veya çalışma kitaplarında kullanılması gereken bir renktir. Bunların yanı sıra, yeşil renkte şifa vardır. hem ruhsal hem de fiziksel sağlığı desteklemek ve kendinizi yenilemek amacı ile, yeşil renkli bornoz, kase veya mutfak eşyaları kullanabilirsiniz.

Sarı Konsantrasyonu Artırır

renklerin_dili

Zihinsel beceri ve zekâyı artıran sarı renk, aynı zamanda yoğunlaşma sağlamak açısından da son derece faydalıdır. İletişimi kolaylaştırdığı gibi, düşüncelerin de açığa çıkmasını sağlar. Sarı renkli kalemler, sarı not kâğıtları ya da sarı renkli bir kitap kaplığı. Özellikle çalışanlar ve öğrenciler için evde ve ofislerde kullanılması gereken bir renktir. Yemek yemeyen çocuğunuz için de sarı renkli bir şeyler bulamanız isabetli bir karar olur. Çünkü sarı renk aynı zamanda iştahı açar.

Aşkın Rengi Pembe

Aşkın rengi kırmızı olarak bilinir genellikle ama doğrusu, pembedir. Bu hassas ve yumuşak renk, şefkatin rengidir. Hassas ve anlayışlı olmanızı sağlayacak olan pembe rengi odanızın her bölümünde kullanabilirsiniz. Özellikle de yatak odalarında çok rahatlıkla kullanılabilecek olan pembe renk, aksesuarlar için de iyi bir tercih olacaktır. Pembe renk telefon kılıfları ve odanızdaki ampuller için kullanılabilir bir renktir.

Sarı ve Turuncu Mutluluk Verir

renklerin_olumlu_faydalari

Hayat dolu biriyseniz, sizin renginiz kesinlikle sarı ve turuncudur. Her iki rengin parlak renkler olması karanlığı yok etmek gibidir âdete. Hayatın parlak ve güzel taraflarını görmenizi sağlar. Yastık kılıflarında, mutfak havlularında, kahve fincanlarında rahatlıkla tercih edilebilir. Ya da odanızın duvarlarında. Tercih sizin.

Koyu Kırmızı Duygusallığınızı Artırır

Tutkunun rengi olan koyu kırmızı aynı zamanda libidoyu da yükselten bir renktir. Koyu kırmızı duygularınızı ifade etmenizi kolaylaştırır. Hayatı tam yamak için ve vücudunuzu sevmeniz gerektiğini hatırlamak için, koyu kırmızıya hayatınızda yer açın. Evinizde bu iddialı rengi kullanabileceğiniz bir kaç öneri isterseniz size önerimiz, koltuklar, berjerler ve abajurlar olabilir. Tercih sizin.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Dekorasyonda Renklerin Dili” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar