DERİ KANSERİ

Hastalıklar 04 Şubat 2010
264

Deri Kanseri
Bütün kanser türleri içinde, deri kanseri en sık görülenidir. Güneşe aşırı maruz kalma, (bronzlaşma dahil olmak üzere özellikle su toplaması ile

DERİ KANSERİ
DERİ KANSERİ

seyreden ikinci derece güneş yanıklığı), deri kanserinin temel sebebidir. Açık tene sahip olup, güneş yanığı ihtimali fazla olan kişiler, daha yüksek riske sahiptir. Güneş ışınları, deri kanserine sebep olan en önemli neden olduğundan, en önemli koruyucu önlem güneşten kaçınmaktır.
Güneşin dünyaya en dik ulaştığı saatler olan, saat 10.00 ile 16.00 saatleri arasında güneşten korunun.
Açık renkli, sıkı dokumalı koruyucu giysi ve geniş şapka kullanın.
Koruma faktörü en az 15 olan, güneşten koruyucu kremler kullanın.
Ancak, güneşten koruyucu kremler kullanarak da, güneşte fazla kalınmamalıdır. Çünkü, UVA gibi güneş ışınları, ki bunlar derideki bağışıklık sistemi ve deri yaşlanmasında sorumludur, güneş koruyucular olsa da deriye ulaşabilir.
Güneşten koruyucu kullanımına, çocukluk döneminde başlayın. Çünkü, yaşam boyu güneşe maruz kalmanın % 80’i, 18 yaş altında olmaktadır.
Erken tanı kesin tedavinin en önemli ilk adımıdır
Derinizi belli aralıklarla muayene edin. Eğer, benlerinizde büyüme, değişiklik olursa, derinizde renk değişikliği ve iyileşmeyen yaralar varsa, bir an önce Dermatoloji Uzmanına muayene olunuz.
Deri kanseri Tipleri
Üç tip deri kanseri bulunmaktadır.
Bazal hücreli karsinoma; Bu kanser tipi, genellikle deride, küçük etli kabarıklık şeklinde, sıklıkla yüz, boyun ve el sırtlarında ortaya çıkar. Ara sıra gövdede kırmızı yama tarzı alanlar şeklinde görülebilir. Daha sıklıkla açık tenli kişilerde görülür. Bu kansere yakalanan kişiler, açık tenli ve renkli gözlüdür ve güneş yanığına eğilimlidir.
Squamöz Hücreli Karsinoma; Bu deri kanseri, deri de kabarıklıklar veya kırmızı kabuklu yaralar şeklinde ortaya çıkabilir. Squamöz hücreli Karsinoma, açık tenli kişilerde en sık görülen ikinci kanser türüdür. Tipik olarak kulak, yüz, dudak ve ağızda görülür. Nadiren esmer kişilerde de görülebilir.
Melanom – Bütün deri kanserleri içinde, en öldürücü olanıdır. Bazal hücreli ve Squamöz hücreli karsinoma da olduğu gibi melanomda da erken tanı tedavi şansını arttırır.
Melanom, melanin denen pigmenti (deriye rengini veren madde) üreten melanosit dediğimiz hücrelerde başlar. Melanin derimizin rengini verir ve güneşten kısmi olarak korur. Melanom hücreleri, melanin üretmeye devam eder ve bu nedenle kanser alanı kahverengi veya siyahtır. Melanom beyaz ve kırmızı da olabilir.
Melanom, yayılma özelliği gösterdiğinden muhakkak tedavi edilmelidir. Melanom, dikkat çekmeden hızla büyüyebilir. Genellikle, bir ben olarak veya kahve renkli bir benin üzerinde veya yakınında ortaya çıkar. Kişiler, ciltlerindeki benlerin yerleşimi ve şeklinden haberdar olmalı ki, bunlar üzerinde olan değişiklikleri ve yeni ben çıkışını fark edebileninler. Aşırı güneşe maruz kalmaktan, özellikle güneş yanıklarından kaçınma, açık tenli kişilerde melanomda korunmanın en iyi yoludur. Melanom un kalıtsal özelliği de vardır. Ailesinde, Melanom olan kişilerin, riski daha fazladır. Sıra dışı beni olanlar, çok sayıda beni olanlar Melanom açısından yüksek riske sahiptir.
Koyu renkli tene sahip olmak, melanomda olma riskini ortadan kaldırmaz. Esmer kişilerde de, özellikle avuç içi, ayak tabanı, tırnak yatağı ve ağızda melanomda gelişebilir.
Melanom şüphesi oluşturabilecek bulgular; Kabuklanma, kanama, sızıntı, üzerinde kabarma, etrafındaki deriye doğru çıkıntı gösterme, kaşıntı, hassasiyet ve ağrı hissedilmesidir.
Cilt kanserlerine nasıl tanı konulur
Deri biyopsisi, kanserin tanısını koydurur. Erken tanı, tedavi şansını arttırır. Dermatoloji uzmanları, kanseri erken yakalayabilmek için kişisel cilt muayenesinin önemine dikkat çekmektedir. Derinizdeki çiller, benler ve koyu renkli alanları büyüklük, şekil ve renk değişikliği açısından gözlemleyin. Herhangi bir değişiklik saptadığınızda Dermatoloji Uzmanına başvurun.
Kendinizin yapacağı, periyodik muayene deri kanserinden korunmak için en güçlü silahtır. Melanom, ancak erken yakalandığında tedavi edilebilir. Aşağıda belirtilen sırayı takip ederek, hiç bir yeri atlamadan tüm deri muayenenizi kendiniz yapabilirsiniz. Kendi deri muayenenizi yapmak için, bir boy bir de el aynasına ve ışıklı bir odaya ihtiyacınız vardır.
Gövdenizin ön ve arka yüzünü ve de kollar kaldırılarak gövdenin sağ ve sol yanını ayna karşısında muayene edin.
Kolunuzu dirseğinizden kıvırarak avuçlarınıza, kol iç yüzüne ve üst kola dikkatlice bakınız.
Sonra bacaklarınızın arkasına, ayaklara, ayak parmak aralarına ve ayak tabanına bakınız.
Boynun arkasını, saçlarınızı kaldırarak el aynası ile kafa derinizi muayene edin.

Yorumlar

“DERİ KANSERİ” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar