Dünya Sağlık Örgütü Zeka Puanları

Güncel/Aktuel 20 Aralık 2016
1545

Dünkü makalemde, sizlere dünya üstün zekalılar kulübü Mensa tarafından hazırlanmış olan dünyanın en zor zeka/IQ testi ile ilgili 3 soruyu aktarmıştım. Bu gün ise sizlere Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenmiş olan zeka puanları ile ilgili bilgiler vermek istiyorum. Hepimiz zeka testi yapıyoruz.Bu yaptığımız zeka testi ister kendimiz için olsun, ister çocuğumuz için, zeka testinin sonunda en çok merak ettiğimiz zeka testi puanları oluyor. Zeka testi puanları zeka seviyesini ölçmek için kullanılan puanlama yöntemidir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından açıklanan ve evrensel olarak kabul edilen zeka testi/IQ Testi puanlarını sizlerle paylaşacağım.

Dünya Sağlık Örgütünün Açıkladığı Zeka Testi/IQ testi Puanları

zeka_testi_puanlari

0–20 arası zeka bölümü: Derin zeka geriliği
20–35 arası zeka bölümü: Ağır zeka geriliği
35–50 arası zeka bölümü: Orta dereceli zeka geriliği
50–70 arası zeka bölümü: Hafif derecede zeka geriliği
70–79 arası zeka bölümü: Sıradan zeka geriliği
80–89 arası zeka bölümü: Donuk zekalılık veya donuk normal zeka
90–109 arası zeka bölümü: Normal zeka
110–119 arası zeka bölümü: Parlak zeka
120–129 arası zeka bölümü: Üstün zeka
130 ve üstü zeka bölümü: Çok üstün zeka

Zeka Olgusunun Çan Eğrisi

zeka_testi_can_egrisi

Zeka olgusu ve sonuçlarının toplumdaki yaygınlık durumu bir çan eğrisiyle ifade edilebilir. Çan eğrisinin bir ucu zeka geriliğini, diğer ucu ise üstün zekalılığı ifade eder.Çan eğrisinin orta kısmı ise, kabul edilebilir normal zekayı ifade eder. Çan eğrisinin ucuna gidildikçe işler biraz daha zorlaşır. Yapılan deneysel çalışmalar ve bilimsel araştırmalara göre, %68.26 lık bölüm normal kabul edilmektedir. Bu sonuçlar IQ denilen zekayı tanımlamaktadır. Ancak günümüzde artık iki zeka çeşidi vardır. Birincisi IQ diğeri ise EQ (Duygusal Zeka).Bu sebeple EQ yani duygusal zeka da artık hayatımızda önemli bir yer tutmaktadır. Bu arada, zekanın ölçülemediğini ve ancak fark edilebilir bir olgu olduğunu da belirtmek gerekir. İster IQ,ister EQ olsun duygusal ya da çoklu zekayı geliştirmek önemlidir.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Dünya Sağlık Örgütü Zeka Puanları” Konulu yazıdaki yorumlar

İlginizi Çekebilir
Suyun En Sağlıklı Hali

Suyun En Sağlıklı Hali

02 Mayıs 2017
136

Sponsor Bağlantılar