En Hızlı Ev Toplama ve Temizleme Yöntemleri

Dekorasyon Fikirleri 26 Ocak 2016
847

Ev temizliği başlı başına bir iştir. Hanımların neredeyse tüm gününü alır ama yine de, istenilen mükemmelliğe ulaşılamaz. Bir tarafı toplarken, toplanılan diğer taraf dağılır. Hele ki evde çocuklar var ise, ev işi hiç bir zaman bitmez ve evde dağınıklık asla son bulmaz. Ev işinin bitmiyor olması bir gerçek. Ama ev toplamak ve temizlik konusunda bazı pratik bilgileri bilmek, en azından vakitten tasarruf etmenizi sağlar. Ev toplamak ve temizlemek işi sizi de yoruyor ve kendinize vakit ayıramıyor olmaktan şikayet ediyorsanız bu yöntemler tam size göre.

Depolama Alanları Önemli

evde_depolama_alanlari

Evinizdeki depolama alanlarını yeniden gözden geçirmekle işe başlayın. Evdeki her dolap, sepet, kutu ve raflar dağınıklığı toplamak açısından ihtiyacınız olan materyaller. Eğer yeterli depolama alanı yok ise, öncelikle bu depolama alanlarını fazlalaştırın. Banyonuz için dekoratif sepetler, mutfak ve çocuk odaları için dekoratif raflar çok işinize yarayacak. Ayrıca yatakların altındaki sandıklı bazalar da çok işinize yarayacak. Eğer her şey için bir yer ayarlarsanız evi toplamak çok daha kolay olacak.

Fazla Eşyalardan Kurtulun

evdeki_fazla_esyalardan_kurtulmanin_yollari

Evinizde kullanmadığınız ne kadar eşya var ise, bu eşyaları tez elden evden çıkarmanız işinizin azalması açısından çok önemli. Eşyanı kölesi olup da onlarla vakit harcamaya gerek yok. Eğer evde işe yaramıyorsa, ihtiyacı olan birisine verin. Ya da ikinci el eşya satan mağazalara ücret karşılığı verin. Bu sayede eviniz daha ferah ve geniş görünecektir.

Her Gece Yatmadan Önce 5 Dakika Ayırın

mutfak_ve_salon_temizligi

Gece yatmadan önce, mutfak ve salonu toplamak için 5 dakika ayırın. Bu sayede sabah kalktığınızda, mutfağınız ve salonunuz derli toplu olacaktır. Mutfaktan gelen bardak ve tabak bulaşık makinesine, mutfak tezgahındaki fazlalıklar da yerine gittiğinde işinizi oldukça kolaylaştıracak.

Sepetlerden Faydalanın

dekoratif_sepetler

Özellikle evde bebek ve çocuk varsa, evin her yeri çabucak dağılır ve toplaması kolay olmaz. Bu durumu en çabuk çözecek şey ise, elinize büyükçe bir sepet alıp bu eşyaları sepete doldurmaktır. Ardından da sepeti elinize alıp, hangi eşya hangi odaya ait ise, yerlerine dağıtın. Bu sayede gel git yapıp vakit harcamamış olursunuz. İşiniz çok daha hızlı biter.

Toz Almanın En Kolay ve En Etkili Yolu

toz_almanin_kolay_yolu

Toz almak işi basit gibi görünse de evin ince temizliğidir ve vakit alır. Toz alırken çok ıslak veya çok kuru bez kullanırsanız gerekli temizliği yapamazsınız. Bunun için uygulamanız gereken yöntem, nemli bez kullanmaktır. Nemli bez, kalıcı ve çok güzel şekilde toz almanızı sağlar.

Deterjanlara Dikkat

deterjanlar

Deterjan alırken, ihiyaçlarınızı göz önünde bulundurun ve ona göre gerekli miktarda deterjan alın. Çünkü ne kadar çok deterjan olursa, o kadar çok detay  ve zaman kaybı olacaktır. Bir kaç parça deterjan ile evinizi dilediğiniz gibi kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Fazlasını alıp da boş yere kendinizi yormayın.

Dip Köşe Temizlik İçin Gün Belirleyin

ev_temizligi_yapmanin_puf_noktalari

Evdeki dip köşe temizliği parça parça yapacağınıza kendiniz için bir gün belirleyin ve bu gün içinde, cam kapı silmesi, perde yıkanması ve diğer dip köşe temizlik işlerini yapın. Diğer zamanlarda da rutin temizliğinizi yapabilirsiniz.

Toz Toplayan Yerlere Dikkat

dip_kose_ev_temizligi

Dolap arkaları, kapı altları, koltuk altları, kapı üstleri ve köşeler en çok toz toplayan yerlerdir. Her süpürge de olmasa da 2-3 süpürgede bir buralarda biriken tozları almalısınız. Çünkü bu bölümlerdeki tozlar uzun süre alınmadığında evin içine dağılır ve evinizin her yerini kaplar.

Elektrik Süpürgesi Konusunda Cimrilik Yapmayın

elektrik_supurgesi

Ev temizliğinde en çok kullanılan araç elektrik süpürgesidir. O sebeple de elektrik süpürgesi alırken, fiyatına değil, çekiş gücüne ve çalışma sırasında toz yayıp yaymadığına bakın. Eğer süpürgeniz gerçekten iyi ise, işiniz çok daha kısa sürede bitecektir.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“En Hızlı Ev Toplama ve Temizleme Yöntemleri” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar