ENDER SARAÇ KARACİĞER DETOKSU BİTKİ KÜRÜ

Ahmet Maranki, Ender Saraç 10 Şubat 2010
388

Dr Ender Saraç karaciğer detoksu için şifalı bitki kürü tavsiye ediyor.

Kereviz kötü kokan bir sebze, ama buna rağmen herderde deva neredeyse.

Aşrı kilo, alkol, çok fazla ilaç kullanımı gibi sebepler ile karaciğerde yağlanma ve tahirbat meydana gelmiş ise işte tam bir mucize olan kür. Bu kürü Dr. Ender Saraçoğlu açıkladı.
MALZEMELER :
* 4-5 adet enginarın çanak yapraklarından,
* 2 adet sap yapraklarından
* 1/2 Lt su
* 4/1 kahve kaşığı zedeçal,
* 5-6 damla limon,
* 2 tatlı kaşığı hindiba
* 1 tatlı kaşığı bal
HAZIRLANIŞI VE KULLANIM ŞEKLİ :
Karaciğeri temizlemek için mükemmel bir formül olan kürümüze öncelikle kereviz yapraklarını haşlayarak başlıyoruz. 1/2 litre su ile kaynattığımız yaprakları 5-10 dakika dinlendirdikten sonra, yaprakları sıkıp suyunu bırakıyoruz. Elde ettiğimiz kereviz yaprağı suyumuzu ılıttıktan sonra, iki parça bölüp içine diğer malzemelerimizi katıyoruz. Sabah ve akşam 1 bardak olmak üzere günde 2 defa içiyoruz.
Kürümüze 40 gün süreyle devam ediyoruz.
İsterseniz bu içeceği 4-5 günlük hazırlayıp dolapta saklayabilirsiniz ama mutlaka ılık içmeniz gerekir.

Enginar

bitkilerinsifalitedavisi.com enginar
bitkilerinsifalitedavisi.com enginar

Çok eski çağlardan beri bilinen ve kral sofralarının en geçerli yemeği olarak anılan , “çok yıllık” bir bitkidir.
Enginarın toprak üstü organları bir yıllık, toprak altında bulunan kök kısmı ise çok yıllıktır. Bulunduğu yerde 8-10 yıl kalabilir ve ürün verir.
Sofralarımızı süsleyen değerli bir sebze olan enginarın besin değeri ise çok yüksektir. Birçok sebze türünden farklı olarak yüksek düzeyde karbonhidrat ve protein içermektedir. A, D, D2, B6 ve C vitaminlerini de içinde barındırmaktadır.
Mineral maddelerce de son derece zengin olan enginar kalsiyum, magnezyum, manganez ve fosfor içeriğiyle de dikkat çekmektedir. Enginarda bulunan ‘ciarin’ isimli madde karaciğer, safra kesesi, böbrekler ve bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur.
Enginar ayrıca romatizma, üre, kolesterol ve damar sertliğini de iyi gelir. Sebze olarak yenmesinin yanı sıra yapraklarının da kaynatılarak suyunun içilmesinin faydalı olduğu söylenmektedir. Sağlık için mevsiminde enginar tüketilmeli. Aslında sağlık açısından mevsiminde hangi meyveyi hangi sebzeyi yersek yiyelim faydalıdır.
Türkiye’de “erkenci ve geççi” çeşitleri bulunan enginar pazarlarda yüksek değer bulmaktadır, Enginar yabancı ülkelerde çocuk mamalarının yapımında, kozmetikte, içki ve boya sanayisinde de kullanılmaktadır.
Enginar Türkiye’de kültüre geç alınan bir sebze olması nedeniyle ekim alanları sınırlı kalmıştır. Enginar yetiştiriciliğinin fazla gelişememesinin önemli nedenlerinden biri de bitkinin iklim yönünden çok seçici olması ve tohumla üretilmemesidir.
Bitki, toprak altındaki köklerden alınan bölümlerle çoğalıyor. Özellikle Fransa’da tohumla üretilebilen çeşitler geliştirildi. Bu çeşitler de ülkemize girmeye başladı. Dolayısıyla gelecek yıllarda bu sebzenin daha geniş alanlarda daha yüksek miktarlarda yetiştiriciliğinin yapılacağını ümit ediyoruz.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“ENDER SARAÇ KARACİĞER DETOKSU BİTKİ KÜRÜ” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar