Endogami Evlilik Nedir ?

Sağlık/Hastalıklar 23 Haziran 2015
704

Evlilik İşi hayırlı iştir. Bu sebeple de evlenecek kişiler ve aileler bu işin sorunsuz ve kendi istedikleri gibi çözümlenmesinden yanadırlar. ama gelin görün ki, bizim toplumumuzda hala, kendi istediği veya sevdiği kişi ile evlenemeyenlerin sayısı oldukça fazladır. Aileler, genellikle akraba çevresinden birisi ile evlilik yapılmasını daha doğru bulurlar. En azından bizim soyumuzdan, ailesini biliyoruz, kim olduğunu biliyoruz gibi telkinler ile çocuklarının akrabadan bir kız veya erkekle evlenmesinden yana olduklarını her daim belirtirler. Günümüzde hala akraba dışından evlilik yapamayan pek çok insan vardır. Kimisi mutlu olur, kimisi mutsuz olur. Ama, olsun akrabadan, tanıdıktan şaşmamak gerekir öyle değil mi ? İşin bu tarafını bir yana bırakırsak, akraba evliliği denilen endogami evliliğin pek çok sebebi vardır. Bunlardan en önemli sebeplerin başında ise, mirasın bölünmemesi ve yabancıya gitmemesi arzusu gelmektedir. endogami evlilik ülkemizde de son derece yaygın bir evlilik olmasına rağmen, endogami evliliğin ne anlama geldiğini pek çoğumuz bilmiyoruz. Aslına bakarsanız, okullarda sosyoloji derslerinde sıklıkla karşılaştığımız bu terim, günlük hayatımızda akraba evliliği terimi olarak karşımıza çıkmakta.

Endogami Evliliğin Sebepleri

endogami_evlilik_nedir

Endogami evlilikte evlenecek kişinin akrabaları arasından bir kişi ile evlenmesi sağlanır. Endogami evlililiğin sebepleri arasında en önemli sebep, mirasın yabancıya gitmemesidir. Bir diğer önemli sebep ise, evlenilecek kişinin tanınması, evlenecek olan her iki kişinin de aynı kültürün parçası olması ve her yönü ile kişilerin birbirini tanımasıdır.

Endogami evlilik sadece görücü usulü değildir elbette. Birbirine aşık olup evlenen akraba çocukları da vardır. Ama bu sayı bütün akraba evlilikleri içerisinde son derece az kalmaktadır.

Endogami Evliliğin Zararları

akraba_evliliginin_zararlari

Endogami evliliğin en büyük zararı kusurlu genleri, bir sonraki nesle aktarabilme riskidir.  Çünkü akraba evliliğindeki en büyük sorun doğacak olan çocukların özürlü doğma riskinin, diğer evliliklere oranla çok daha fazla olmasıdır. Kalıtım genlerle taşınan bir durumdur. Bizler de nesiller öncesinden bize, atalarımızdan miras kalan genleri taşıyoruz. Doğacak olan çocuklar da anne ve babalarından eşit gen alarak dünyaya gelirler. Akraba evliliğinde den en büyük problem bozuk genlerin çocuklara geçme riskinin yüksek olmasıdır. Çünkü, hepimizde bizler için ciddi problem yaratmayan bozuk gen bulunur. ama akraba evliliklerinde, aynı genden gelen kişilerin bozuk genlerinin daha fazla bir araya gelmesi ile doğacak olan çocuklarda genetik bozukluk riski çoğalır.

Akraba Evliliğinin Sakıncaları

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Endogami Evlilik Nedir ?” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar