Ev Çiçeklerinin Zararları

Sağlık/Hastalıklar 22 Şubat 2015
1062

Evlerimizde ya da iş yerlerimizde süs ve dekoratif amaçlı beslediğimiz ev çiçeklerinin ya da bilinen diğer adıyla salon çiçeklerinin zararları konusunda pek çok insan bilgisiz. Evde beslenen ve yetiştirilen çiçeklerin zararları konusunda uzmanlar uyarıyor. Evde zararlı çiçekler, ev çiçekleri zararlı mı, salon çiçekleri zararlı mı, evde çiçek yetiştirmek zararlı mı sorularının hepsine cevabımız evet olacak. Çünkü evde yetiştirilen çiçeklerin hepsi zehirli ve insan sağlığına zarar veriyor. Çünkü ev çiçeklerinin hepsinde, alkaloit, glikozit, safonin ve tanenler bulunuyor ve bu maddelerin hepsi de insan sağlığı üzerinde olumsuz etkiler yapıyor. Çiçeklerin içermiş olduğu bu zararlı maddeler, çiçeklerin daha dayanıklı ve daha güzel görünmesini sağlıyor. Bu sebeple de insanlar bu bitkilerin cazibesine kapılıp evlerine bir veya daha fazla sayıda çiçek alıp beslemeye başlıyor. Özellikle evde küçük çocuk var ise, ev çiçekleri daha da tehlikeli hale geliyor. Salon çiçeklerinin yapraklarının ya da çiçeklerinin çocuklar tarafından bilinçsizce yemesi ciddi zehirlenmelere neden olabiliyor.

ev_ciceklerinin_zararlariEv Çiçeklerinin/Salon Çiçeklerinin Zararları

Ev çiçeklerinin/salon çiçeklerini yaprak veya çiçeklerinin yenilmesi bulantı, kusma, dilde şişme ve ödem gibi belirtilerle zehirlenmelere yola açıyor. Özellikle çocuklar açısında ciddi hayati tehlikeler meydana getirebilecek bitkiler var. ayrıca bazı ev çiçekleri sadece dokunma yolu ile de ciltte tahriş ve allerjik reaksiyonlara neden olmaktadır. Çocuklar bu bitkileri sadece güzel renklerinden dolayı yeme eğilimine sahiptir.

Evde Zararlı Çiçekler

Evde zararlı çiçekler konusunda sizlere bir kaç çiçek ismi de verelim. nergisler, duvar sarmaşıkları, çiğdemler, hazeranlar, mor ve sarı salkımlar, ortancalar ile çuha çiçekleri zehirli maddeler içermekte olup evde kesinlikle yetiştirilmemesi gereken bitkiler arasında yer alıyor. Dokunma ve yeme yolu ile zehirlenmelere neden olan bu çiçekler özellikle çocuklu evlerde ciddi tehlikeler yaratmakta.

Yatak Odasında Çiçek Zararlı mı?yatak_odasinda_cicek_zararlimi

Çiçeklerin zararları konusunda en çok merak edilen şey, yatak odasında çiçek zararlı mı sorusu. Yatak odasında çiçek zararlıdır. Bunu unutmayın. Çünkü, bitkiler gündüz karbondioksit alıp oksijen verir, ama gece oksijen alıp karbondioksit verirler. Bu durum insan sağlığı açısından olumsuz durumlar olmasına neden olabilir. Ayrıca Yatak odasında çiçek zararlı mı sorusuna diğer bir cevabımız da, bitkilerin pek çoğunda, buharlaşma yolu ile yapraklarından gözle görülmeyen maddeler salgılamasıdır. Bu maddelerin pek çoğu da insan sağlığı açısından zararlıdır.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Ev Çiçeklerinin Zararları” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar