Evlenme Ehliyet Belgesi Nedir ?

Aşk-Cinsellik-Fal, Güncel/Aktuel 11 Şubat 2015
1441

Evlenecek olanlar için yeni bir belge zorunluluğu getirildi. Evlenme ehliyet belgesi. Önceleri sadece araç kullanmak için ehliyete gerek duyulurken şimdi evlenmek için de ehliyet istenmeye başlandı. Evlenme ehliyet belgesinin zorunlu olması sosyal medyada da büyük tepkilere neden oldu. Evlenme ehliyet belgesi ile kadına yönelik şiddetin daha da artacağını savunanlar çoğunluktaydı. Peki evlenme ehliyet belgesi nedir ve ne işe yarar ?Evlenecek çiftler için zorunlu hale getirilen evlenme ehliyet belgesi pek çok kişinin merak etmesine neden oldu. Evlenme ehliyet belgesi nedir, evlenme ehliyet belgesi nereden alınır gibi sorularda yeni yasa ile gündeme geldi. Peki evlenme ehliyet belgesi nedir, ne için gereklidir ?  Bu soruların cevabını makalemizde bulabilirsiniz. Bakanlar Kurulu tarafından resmi hale getirilen ve resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren evlenme ehliyet belgesi evlenecek çiftler için zorunlu hale geldi. Evlendirme yönetmeliğinde yapılan değişiklikle, Evlendirme yönetmeliğinin 2. maddesinin 1. fıkrasına göre, evleneceklere evlenme ehliyet belgesini zorunlu kılan yeni yönetmelikle evlenme izin belgesi ve diğer belgelerin kontrolü konularında da düzenlemeye gidildi.

evlenme_ehliyet_belgesi_nereden_alinirEvlendirme Yönetmeliği

Yapılan değişikliklerle, Evlendirme memuru, evlenmek için başvuruda bulunan kişilerin doldurmuş olduğu beyannamenin usulüne uygun olarak doldurulup doldurulmadığını kontrol edecek. Evlenme ehliyet belgesi ve nüfus cüzdanında yer alan bilgilerin birbiri ile aynı olup olmadığını, belgelerdeki bilgilerin farklı olması durumunda bu farklılığın şahıslarda hataya sebebiyet verecek nitelikte olup olmadığını, yaşı küçük olanlarda veya kısıtlama nedeniyle, baba veya vasinin rızası veya hakim izninin zorunlu olduğu hallerde rızanın veya hakim izninin rıza belgesi, vasi tarafından imzalanmış ise, vasi tayinine dair mahkeme kararını bulunup bulunmadığını kontrol edecek. Eğer bilgi ve belgelerde bir eksiklik var ise, eksiklerin tamamlatılmasını sağlar. Verilen evlenme beyannamesinin kaydını yaparak başvuru sahiplerine müracaat sırasına göre evlilik tarihi ve saati verir.

Evlenme Ehliyet Belgesi Nedir ?evlenme_ehliyet_belgesi

Evlenme ehliyet belgesinin zorunlu hale gelmesi ile insanların en çok merak ettiği evlenme ehliyet belgesi nedir sorusunun cevabını verelim dilerseniz. Kişilerin evlenme anında milli hukuka göre evlenme ehliyetinin ve şartlarının yer aldığı, evlenmeye sakınca olmadığını bildirir belgedir. Evlenme ehliyet belgesi, evlenecek kişilerin kimlik bilgileri ile medeni durum bilgilerini içeren bir belgedir. Aynı zamanda evlenme talebinde bulunan kişilerin evlenmesine engel bir yasak bulunmadığını bildirir belgedir. Evlenme ehliyet belgesinin zorunlu hale getirilmesindeki amaç, evlenme engeli bulunan kişiler ile, kanunda evlenmesi yasaklanmış olanların yapacağı yasak evliliklerin önüne geçmektir.

Evlenme Ehliyet Belgesi Nereden Alınır ?

Evlenme ehliyet belgesi nereden alınır konusunu araştırdım ama açıkçası çok net bir şey bulamadım. Burada benim şahsi tahminim, evlendirme dairesine başvuru yapıldığında verilecek olan evlilik beyannamesi evraklarının içinde yer alacak bir belge olduğu. Çünkü evlenme beyannamesi sırasında doldurulan belgelere çok benziyor ve sadece evlendirme dairesini ilgilendiriyor. Belgenin bir örneğini, görsel olarak aşağıda görebilirsiniz.

evlenme_ehliyet_belgesi_nedir_ne_ise_yarar

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Evlenme Ehliyet Belgesi Nedir ?” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir
Suyun En Sağlıklı Hali

Suyun En Sağlıklı Hali

02 Mayıs 2017
108

Sponsor Bağlantılar