Feridun Kunaktan Evde Kefir Yapımı

Sizlere fırsat buldukça kefir ve probiyotik besinlerin faydalarından bahsediyorum ve mutlaka tüketilmeleri gerektiğini belirtiyorum. Bu kadara faydası bulunan kefir için acaba evde yapılabilir mi sorusu ile sıklıkla karşılaşınca, evde kolaylıkla hazırlayıp afiyet ve sağlıkla tüketebileceğiniz kefir tarifini de sizlerle paylaşmak istedim. Evde kefir yapımı ile içiniz rahat bir şekilde kendi yaptığınız kefiri tüketebilirsiniz. Size önereceğim kefir tarifi Doktor Feridun Kunak tarafından kendi programında önerilmiştir.

Feridun Kunaktan Kefir Tarifi İçin Gerekli Malzemeler:

feridun_kunak_kefir_yapimi

  • 2 Kilo süt
  • Kefir

Feridun Kunaktan Kefir Tarifi/Yapımı

Kefiri mayalamadan önce sütü güzelce kaynatın. Yoğurdu mayaladığınız ısıya gelene kadar sütü bekletin. Serçe parmağınızı sütün içinde 10 saniye bekletin. elinizi çok yakmayacak hale geldiğinde artık kefir mayalama işlemine başlayabilirsiniz. Sütün dört bir tarafına kefirden eşit şekilde dökün. Kefir mayaladığınız kabın ağzı açık olacak şekilde, herhangi bir beze sarmadan  fırının içine koyun ve fırının kapağını kapatın. Fırının içinde kefirin mayalanmasını sağlayacak gerekli ısı oluşacak ve kefirinizin mayası çok güzel tutacaktır. Tatlı kefir elde etmek için, 5-6 saat ekşi kefir elde etmek için de 7-8 saat mayalanma süresini bekleyin. Kefiriniz hazır afiyet olsun.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Feridun Kunaktan Evde Kefir Yapımı” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar