GEBELİK (HAMİLELİK) ÖNCESİ YAPILACAK TESTLER

gebelik oncesi yapilmasi gereken testler
gebelik oncesi yapilmasi gereken testler

Gebelik (Hamilelik) Öncesi Yapılacak Testler

Gebelik Öncesi Yapılması gereken Tahliler,gebelik öncesi yapılan testler,gebelik öncesi tesleri, gebelik öncesi hazırlık, gebelik öncesinde yapılan tahliller
Hamilelik öncesi testler,hamilelik öncesi yapılması gereken testler
Hekiminize gebe kalmadan önce gidip muayene olmanızda fayda var. Muayene sonrası genital bölgenizle ilgili pek çok problem giderilecektir. Çünkü, pek çok tedavi yöntemi ve ilaç gebeliğinizde bebeğiniz üzerinde olumsuz etkilerinden dolayı gebelik süresince uygulanamaz.
Gebelik öncesi bazı tahlilleri yaptırmanız gebelik izleminizde oldukça kolaylıklar sağlayacaktır.
Gebelik Öncesi Yapılması gereken Tahliler-hamilelik öncesi yapılması gereken testler
*Kan grubu : kan grubunuz tespit edilir..
*Pelvik ultrasonografi : Rahimde ve yumurtalıklarda bir sorun olup olmadığına bakılır
*Tam idrar tahlili : herhangi idrar yolu enfeksiyonu varmı yokmu diye bakılır. Bir de şeker hastalığına dair bir bulgu aranır.
*Tam kan sayımı Hemoglobin ve demir seviyelerine bakılır.
*Rutin biyokimya (Açlık kan şekeri, üre, kreatinin, SGOT, SGPT) Vücudunuzun gele durumuna bakılır. Şeker kolsterol karaciğer fonksiyonları,iböbrek fonksiyonları….
*Kanama profili (Kanama ve pıhtılaşma zamanları, APTT, PTT, fibrinojen) kanama ve pıhtılaşma problemi varmı bakılır..
*TORCH testleri (Toxoplasma, Kızamıkçık, Sitomegalovirüs, Herpes): Gebelikte bebeğe ve size hayati tehlike yaratacak bulaşıcı hastalık testleridir. Kızamık, kızamıkçık, kabakulak, herpes viriüsü yani, uçuk virüsü vs. gibi testlerdir.
* (gerekirse) serum B12 ve folik asit düzeyleri olarak özetlenebilir.
Ancak önceki gebeliklerinizde bir takım problemler ortaya çıkmışsa veya anne-baba adaylarının önceden sistemik bir rahatsızlıkları varsa daha özel testler de hekiminiz tarafından istenebilir. Bu durumda gebeliğiniz “riskli gebelikler” grubuna girecektir.
Gebelik Öncesi Yapılması gereken Tahliler,gebelik öncesi yapılan testler,gebelik öncesi tesleri,gebelik öncesi hazırlık, gebelik öncesinde yapılan tahliller, Hamilelik öncesi testler,hamilelik öncesi yapılması gereken testler

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“GEBELİK (HAMİLELİK) ÖNCESİ YAPILACAK TESTLER” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar