Gebelik Haftası 6.Hafta

Anne:
Gebelik takibinizi ve doğumunuzu gerçekleştirecek olan doktorunuzun seçimi  sağlıklı bir doğum için en önemli faktördür.Doktorunuzla istediğiniz zamanda çekinmeden diyalog kurabilmeniz  çok önemlidir.
Bu haftada bulantılarınız ve koku duyarlılığınız artmaktadır.

Artmış gebelik hormonları nedeniyle oluşan bu şikayetler 12 ‘inci haftaya kadar devam edecektir.Sabah bulantılarının tek tesellisi  bu gebelerde düşük riskinin azaldığının gösterilmiş olmasıdır.
Kasık ağrılarının daha da artması kanama olmadığı sürece normaldir.Bu haftada gebelerin çoğu kendini yalnız ve yorgun hissetmektedirler.
Bebek:
Bebeğiniz hızla büyüyor. Boyu 3-5 mm oldu .Bir biber tanesi ebadına ulaştı.
Embriyonik   gelişim 3 germinal tabakadan meydana gelir.

Dış katmandan merkezi-periferik sinir sistemi,deri,saçlar ve tırnak gelişimi meydana gelir.Orta katmandan kaslar ,kıkırdak, damarlar,dalak ve böbrekler gelişir. İç katmandan ise karaciğer,pankreas ,idrar torbası ,tiroid bezi ve akciğerler gelişmektedir.
Eller ve kollardaki taslak gelişimi hızla devam etmektedir,daha sonra tekmeleri zamanı geldiğinde hissedeceksiniz.
Gözlerin oluşumu başlar,göz lensleri tamamlanır.

Kulakların ve burun deliklerinin  oluşumu ise henüz yeni başlamaktadır.
Beyin 3 farklı bölümden şekillenir. Ön beyinden hafıza ve algılama,orta beyinden organlara mesaj iletimi ve arka beyinden düzenli soluk alımı ve kas kontrolünün sağlanması oluşur. Önümüzdeki haftalarda bebeğin beyninde 100 milyondan fazla nöron gelişeceğini biliyor musunuz?
Gariptir ama bağırsaklar bebeğin dışında, göbek kordonunun içinde oluşmaya başlar. Önümüzdeki haftalarda karın boşluğuna doğru yer değiştirecektir.
İnsülin yapımını sağlayacak olan pankreas taslağı gelişmeye başlar.Böbrek ve karaciğer hızla büyür.
Plasenta hızla gelişmektedir.12 ‘inci gebelik haftasından sonra hormon üretimini üstlenecektir.
Bebeğin kalp atımı ve kan dolaşımı başlamıştır.Böylece çocuğun sağlıklı anatomik gelişiminin olduğu dönem başlamış oluyor.
Haftanın bilgisi:
Gebelik varlığının tespiti için gebelik kesesinin ultrasonografi ile saptanmadığı erken dönemde kanda bakılan  B-hCG (gebelik hormonu)  değerleri kesin sonuç vermektedir .

 Çok küçük gebelikleri dahi bu kan tahlili yardımı ile tespit etmek mümkündür. Sperm hücresi yumurtayı dölledikten sonra bu gebelik ürünü B-hCG adı verilen bir hormon salgılamaya başlar ve B-hCG düzeyleri döllenmeden yaklaşık 1 hafta sonra kanda normalde olduğu seviyelerin üstüne çıkmaya başlar.

Gebe olmayan bir kadında kandaki B-hCG seviyesi 0-5 mIU/ml’dir. Kan B-hCG seviyesi belirli bir miktarın üstüne çıkınca idrarda da saptanabilir.İdrardaki gebelik testinin prensibi budur ve kanda artan bu hormonun idrardaki varlığı tespit edilir.
Gebeliğin takibi esnasında B-hCG artışları gebeliğin sağlıklı olup olmadığı hakkında  bilgi verir.

Normal giden bir gebelikte 2 günde değerler 1 kat artmalıdır. Artış bu şekilde olmadığı takdirde gebelikte problem var anlamına gelmektedir. Özellikle dış gebeliğin tanısı ve takibinde çok önemlidir. Mol gebeliklerde de  aynı  tanının konmasında ve özellikle gebeliğin sonlandırılmasından sonra takibinde ve tedavi seçeneklerinin planlanmasında önemli rol oynar.
İki kişilik beslenme :
Stres sabah bulantılarını, sırt ve boyun ağrılarını ve baş ağrısını arttırıcı etkiye sebep olur. Bu nedenle  mümkün olduğu kadar stresten kaçınmak gerekir.
Özellikle sabah bulantılarını azaltmak için B6 vitamininden çok zengin olan yoğurt tüketilmesi önerilir. B6 vitamini günde 50 mg olarak  ağızdan da verilebilinir.

Kahvaltıda yağ tüketiminin azaltılması ve  meyve suyu içilmemesi tavsiye edilir.Bulantıyı yatıştırmak için tuzlu kraker yenebilir.Zencefilin bulantıları azaltıcı etkisi bilindiğinden zencefil içeren çay yada şeker kullanılması tavsiye edilir.
En önemli unsurun sık ve az yemek olduğu unutulmamalıdır. Çantanızda acil bulantı için kraker,zencefilli şeker ve muz taşınması uygundur

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Gebelik Haftası 6.Hafta” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar