Gebelik Öncesi Yapılması Gerekenler

Daha önceki makalemizde, anneliğe ilk adın-m ve hazırlık konularında sizlere ön bilgi vermiştik. Planlı bir gebeliğin her daim anne adayı için daha sağlıklı ve daha güzel bir dönem olduğunu belirtmiştik. Hamilelik döneminin istenilen güzellikte geçmesi için gebelik öncesinde de bazı yapılması gerekenler var. Hazırlıklarınızı ne kadar iyi yaparsanız, hamilelik döneminiz o kadar iyi geçecektir. Gebelikten Önce Yapılması Gerekenler konusunda sizlere bilgiler vereceğiz. Özellikle gebelik öncesi folik asit kullanımının önemi konusunda bilgiler vereceğiz. Sağlıklı bir bebek sahibi olabilmek için gebelik öncesinde folik asit kullanıma başlamak gekir mi, Gebelik Öncesi Folik Asit Kullanımı, Gebelik Öncesi Folik Asit ,Hamilelik Öncesi, Hamilelik Öncesi Folik Asit,Hamilelik Öncesi folik Asit Kullanımı konusunda tüm merak ettiğiniz soruların cevabını makalemizin ilerleyen bölümlerinde bulabilirsiniz.

Gebelikten Önce Yapılması Gerekenler

gebelikten_once_yapilmasi_gerekenler

  • Gebelik öncesi diş problemleriniz varsa bunları önceden halletmenizde fayda vardır. Çünkü gebeliğinizle birlikte bu problemleriniz artabilir.
  • Gebelik öncesi hemoroit, anal fissür gibi makatla ilgili problemleriniz varsa bunların önceden giderilmesi gebeliğiniz süresince size rahatlık sağlayacaktır.
  • Hamilelik Öncesi En az bir yıl süresince düzenli ilişkiye rağmen gebe kalamıyorsanız hekiminize başvurun. İnfertilite (kısırlık) probleminiz olabilir. Hekiminizi seçerken ilk koşulunuz ona güvenmektir.
  • Gebe kalmadan önce psikolojik durumunuzun da iyi olmasına dikkat ediniz. Gebelik yalnızca bir rahim ve içinde büyüyen bir bebekten ibaret değildir. Vücudunuzdaki tüm sistemler ile birlikte sizin ruhsal durumunuzu da etkileyecek olan bir süreçtir. Gebelikte salgılanan hormonlar sizi daha alıngan, gergin ve sıkıntı hale getirebilir. Onun için gebeliğe hazır olmanız ve kendinizi psikolojik açıdan yeterli hissetmeniz son derecede önemlidir.

gebelikte_doktor_secimi

Gebelikten Önce Folik Asit Kullanımı

Gebe kalmadan yaklaşık 3 ay önce başlayıp gebeliğin en az ilk 4 ayı boyunca kullanılan folik asit hapları “ nöral tüp defektleri” adı altındaki bir grup rahatsızlıktan bebeğinizi koruyacaktır. Bu yüzden gebelik öncesi folik asit içeren hapları kullanmanızda fayda var. Kullanım şekli ve dozları konusunda hekiminize danışınız.

Gebelikte Doktor Seçimi

annelige_hazirlik

  • Gebelik izlemleriniz için en ideali, güvenebildiğiniz ve konusunda tecrübeli tek bir hekiminizin olmasıdır. Çok sayıda hekim değiştirmek üzerinizde olumsuz bir etki yaratacaktır. Hekiminizi seçerken bilgisine güvenmeniz ve tecrübeli şekilde doğumunuzu yaptıracağına inandığınız birisinin olmasına dikkat ediniz.
  • Gebeliğinizi başından sonuna kadar izleyen bir hekimle aranızda zaman içinde bir güven bağı oluşacaktır, bu şekilde özellikle son aylarınızdaki doğumunuzla ilgili endişelerinizi azaltacaktır.
  • Doktorunuzu seçerken onun tıptaki son yenilikleri takip edip etmediği, sorularınıza tatminkâr ve yeterli cevaplar sunup sunmadığı, size yeterli zaman ayırıp ayırmadığı, istediğiniz anda ona rahat bir şekilde ulaşıp ulaşamamanız, iş yerinin sağlığa uygun ve teknolojik olarak yeterli donanıma sahip olup olmadığı gibi soruları içinizden değerlendirin.
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Gebelik Öncesi Yapılması Gerekenler” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar