Gelişi Güzel antibiyotik Kullanmanın Zararları

Sağlık/Hastalıklar 06 Şubat 2017
217

Sağlık konusunda çok titiz olsak da pek çok konuda bilgi eksikliği nedeniyle sağlığımıza istemeden zarar veriyoruz. Özellikle de her tür ağrı ve hastalık için ilk iş olarak antibiyotiğe yönelmek sağlığımız açısından ciddi zararlar teşkil etmekte. Gelişi güzel antibiyotik kullanmanın zararlarını sizlerle paylaşacağım bu gün.

Gelişi Güzel Antibiyotik Kullanmanın Zararları

antibiyotik

Ülkemiz kişi başına düşen antibiyotik miktarı açısından maalesef ki ilk sırada yer alıyor. Bunun nedeni de geçmiş dönemlerde gereksiz antibiyotik kullanımının zararları konusunda yeterince bilinçlendirilmememiz. Antibiyotik bakteri nedeni ile oluşan hastalıkların tedavisinde kullanılır. Ama virüslerin neden olduğu hastalıklar üzerinde etkili değildir. Antibiyotik kullanımı ancak bir hekim muayenesi sonucunda kullanımına gerek görülürse gerektiği dozda kullanılmalıdır. Yani antibiyotikler kişilerin kendi kararları ile kullanacakları ilaçlar değildir. Ve antibiyotik ateş düşürücü ağrı kesici, kırgınlık giderici ilaçlar değildir.

Gelişi Güzel Antibiyotik Kullanmak Antibiyotik Direnci geliştirir ve Ölümcül Olabilir

antibiyotik_zararlari

Sizin baş ağrısı kırgınlık veya en ufak halsizlik durumunda bilinçsize aldığınız antibiyotikler antibiyotik direncinin gelişmesini sağlar. Yani sizin bilinçsizce tükettiğiniz antibiyotikler artık üretildiği hastalıklar üzerinde etkisini kaybeder ve tedavi etmez. Bu sadece sizi değil tüm insanlığı etkileyen bir durumdur. Bu durum antibiyotiğin etkisiz hale gelmesine neden olacağından ciddi hastalıklarda ölümlere neden olur.

Gelişigüzel Antibiyotik Kullanımın Yol Açtığı 6 Önemli Sorun

antibiyotik_yan_etkileri

  1. Gelişigüzel antibiyotik kullanımı ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Hafif kaşıntı ya da deri döküntüleri şeklinde olabileceği gibi, ölümle sonuçlanabilecek durumlara kadar gidebilir.
  2. Karaciğer fonksiyonlarının bozulmasına neden olabilir. Karaciğer fonksiyon testleri ile antibiyotiğin yan etkileri tepit edilebilir. Karaciğer hastalığı olanlarda karaciğerde metabolize olacak antibiyotik verilmemelidir.
  3. Gereksiz antibiyotik kullanımı bağırsak florasını bozarak bağırsaklara zarar verir. İshal, sindirim sorunları, bulantı, kusma, karın ağrısı gibi şikayetlere neden olabilir.
  4. Antibiyotik kullanımı ishale neden olabilir. Normal şartlar altında bağırsaklarda 400 den fazla iyi bakteri bulunur. Antibiyotik bu bakterilerin ölmesine  ve bu sayede kötü bakterilerin üremesine neden olur. Bu durumda da ishal başlayabilir Hatta dizanteriyi taklit eden kanlı ishal de görülebilir.
  5. Antibiyotik kullanımı obiziteye yol açabilir. Son yıllarda yapılan araştırmalarda, özellikle bebeklik ve çocukluk dönemlerine sık kullanılan antibiyotikler ileride obezite riskini artırmaktadır.
  6. Gereksiz ve sürekli antibiyotik kullanımı böbrek yetmezliğine neden olabilir. Böbrekler üzerinde toksik etki yapan antibiyotikler organ yetmezliğin tetikleyebiliyor. Akut böbrek yetmezliği hastalarından 5 te 1 i kullandığı ilaçlar nedeni ile böbrek yetmezliği yaşamaktadır.

Antibiyotik Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Konular

antibiyotiklerin_yan_etkileri_zararlari

  1. Doktorunuz önermedikçe antibiyotik kullanmayın. Soğuk algınlığı ve girip gibi virüs kaynaklı hastalıklarda antiboyik fayda sağlamaz unutmayın.
  2. Bir yakınınızda da aynı şikayetler var ve onun kullandığı antibiyotik ona iyi gelmiş bana da iyi gelir düşüncesiyle antibiyotik kullanmayın.
  3. Doktorunuz size antibiyotik önermişse, önerilen dozu önerilen gün kadar kullanın. Eksik ya da fazla olması size zarar verir. Kendinizi iyi hissettiğinizde antibiyotiği bırakmak ya da önerilen gün dolduğu halde devam etmek bakterilerin direnç geliştirmesine neden olur.
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Gelişi Güzel antibiyotik Kullanmanın Zararları” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar